Relvastuskontroll ja maharelvastumine

Relvastuskontroll

Relvastuskontrolli eesmärk on reguleerida riikide käitumist, et stabiliseerida globaalset ja regionaalset julgeolekukeskkonda, vähendada juhusliku sõja puhkemise riski ning pöörata tähelepanu eri relvaliikide kasutamisest tingitud võimalikele humanitaarmõjudele. Eesti tähtsustab relvastuskontrolli osa rahvusvahelise julgeoleku ja usalduse tagamisel.

Eesti peab oluliseks tavarelvastuse piiramist Euroopas ning soovib olla osaline rahvusvahelistes relvastuskontrolli kokkulepetes, mis suurendavad nii Eesti kui ka laiema rahvusvahelise üldsuse julgeolekut. Sama põhimõtte järgimist ootame ka teistelt riikidelt.

Eesti eesmärk on ära hoida massihävitusrelvade ja nende valmistamiseks kasutatavate komponentide salakaubandus või ebaseaduslik läbivedu oma territooriumilt. Massihävitus- ja tavarelvade leviku piiramiseks jätkab Eesti aktiivset tegevust strateegilise kauba kontrollirežiimide osalisriigina.

Peamised konventsioonid ja lepingud

 

Maharelvastumine ehk desarmeerimine

Eesti on ühinenud kõigi peamiste mitmepoolsete desarmeerimis- ja massihävitusrelvade levikut tõkestavate lepingutega:

Meie valikud on lähtunud soovist kindlustada riigi julgeolekut ning suurendada teiste riikide usaldust meie vastu. Oleme desarmeerimises ning rahvusvahelises relvastus- ja ekspordikontrollisüsteemis usaldusväärne ja pädev partner, kes seisab rahu, julgeoleku ja desarmeerimise eest ühistes huvides.

 

Viimati uuendatud: 17. September 2015

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.