Sa oled siin

Võitlus karistamatusega

Võitlus karistamatusega on Eesti inimõiguste välispoliitika üks prioriteete, kuna peame tähtsaks riigi tegutsemist oma kodanike võimaluste edendamiseks ja nende kaitseks. Eesti on Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (International Criminal Court, ICC) osalisriik ja aktiivne toetaja alates kohtu tegevuse õiguslikuks aluseks oleva Rooma statuudi jõustumisest 1. juulil 2002. ICC tegevus ning Eesti toetus sellele lähtub juhtmõttest, et kõige tõsisemad rahvusvahelised kuriteod ei tohi jääda karistuseta.

2002. aastal tegevust alustanud ICC on alaliselt Haagis tegutsev rahvusvaheline kohus, mis loodi genotsiidi, inimsusevastaste kuritegude, sõjakuritegude ja agressiooni  uurimiseks ja nende toimepanijate üle kohtumõistmiseks. ICC arutab üksnes füüsiliste isikute toimepandud kuritegusid, ta ei tee otsuseid riikide suhtes. ICC täiendab riigisiseseid kohtuinstantse olukorras, kus viimased kas ei suuda või ei soovi toimida. ICC pädevusse kuuluvad teod, mis on toime pandud pärast 1. juulit 2002.

Eesti diplomaat Tiina Intelmann oli aastatel 2011-2014 ICC osalisriikide assamblee president, kelle ülesandeks oli esindada ICCga liitunud riike suhtlemisel teiste rahvusvaheliste organisatsioonidega (ÜRO, Euroopa Liit, Aafrika Liit, Euroopa Nõukogu jt), aidata kaasa uute riikide ühinemisele ja olla ICC üheks rahvusvaheliseks eestkõnelejaks.

Eestil on olnud esindaja ka ICC osalisriikide assamblee eelarvekomitees alates 2007. aastast (Juhani Lemmik, alates nov 2015 Urmet Lee) . 

Eesti on teinud ja teeb jätkuvalt annetusi ICC ohvrifondile (Trust Fund for Victims) ning vabaühendustele, kes võitlevad ICC põhimõtete universaalseks muutmise suunal ning osalisriikide õiguskaitseorganite suutlikkuse tõstmisel (Coalition for the ICC, Parliamentarians for Global Action jt).

Eesti peab oluliseks ka kohustus kaitsta (Responsibility to Protect, R2P) põhimõtte järgimist riikide poolt. See tähendab, et riikidel on kohustus ära hoida ja takistada oma elanikkonna vastu suunatud genotsiidi, sõjakuritegude, etnilise puhastuse ja inimsusevastaste kuritegude toimepanemist. ICC-l on tähtis roll selliste kuritegude toimepanijate karistamisel.

ICC ja R2P moodustavad seeläbi ühisrinde inimõiguste tagamise eest seismisel ja karistamatuse vastu.

 

 

Loe ja vaata lisaks

 

Viimati uuendatud: 26. September 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.