Eesti UPR

19. jaanuaril 2016 toimub ÜRO Inimõiguste Nõukogus Eesti teine üldine korraline ülevaatus (Universal Periodic Review, UPR). Selle eesmärgiks on hinnata inimõigusalaste standardite ja kohustuste täitmist võrreldes esimese ülevaatusega. Eesti aruande kiitis Vabariigi Valitsus heaks 22. oktoobril 2015. Eesti UPRi puudutav informatsioon on kättesaadav ÜRO inimõiguste ülemvoliniku kodulehel.  

Eesti esimene UPR toimus 2. veebruaril 2011. Eesti aruande kiitis Vabariigi Valitsus heaks 22. oktoobril 2010 ja Eestile tehtud soovitused avaldati 4. veebruaril 2011.

UPR loodi 2006. aastal ja selle protsessi eesmärk on hinnata inimõigusalaste standardite ja kohustuste täitmist ÜRO liikmesriikides. Tegemist on nö võrdsete ülevaatusega, kus riigid hindavad teisi riike ning annavad üksteisele soovitusi, kuidas inimõigusi paremini tagada. UPR arutelud toimuvad riigi enda kohta koostatud aruande, valitsusväliste organisatsioonide aruannete ning ÜRO eriprotseduuride kokkuvõtliku aruande põhjal. Arutelud toimuvad töögrupis, mille töös võivad osaleda kõik ÜRO liikmesriigid ja akrediteeritud valitsusvälised organisatsioonid, kes soovivad riigilt küsida küsimusi või esitada oma soovitusi. Soovitustest ja arutelust koostatakse kokkuvõte, mis võetakse vastu töögrupi istungjärgul ning kinnitatakse lõplikult Inimõiguste Nõukogu järgmisel istungjärgul, kus riigile antakse võimalus vastata küsimustele, mis UPRi ajal vastamata jäid või esitada muid kommentaare.

Eesti teine UPR toimus 19. jaanuaril 2016.

Viimati uuendatud: 25. Aprill 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.