Arktika kuu

Välisministeerium kuulutas 28.01–28.02 Arktika kuuks. Kuu aja jooksul toimus koostöös partnerite ja teiste riigiasutustega erinevaid Arktika-teemalisi üritusi,  avaldati temaatilisi artikleid ja sotsiaalmeedia postitusi. Eesti kandideerib 2021. aastal Arktika Nõukogu vaatlejariigiks, et rääkida kaasa Arktika kestliku arengu teemal rahvusvahelisel areenil. Teemakuu eesmärk oli laiemas avalikkuses esile tõsta, miks Arktikas toimuv peaks minema korda kõigile ja miks ka Eestil on oluline osaleda senisest aktiivsemalt Arktika probleemide lahendamises.

Põhjapolaarjoonest põhja poole jäävatel aladel toimuv võib tunduda kauge ja võõras, kuid tegelikult on Arktikaks nimetatud piirkond Eesti jaoks mitmes mõttes lähedane.  Kohana planeedil, kus kliimamuutuste tempo on kiireim, mõjutavad muutused Arktika kliimarežiimis ja ökosüsteemis kaudselt kogu maailma. Arktika on kliimamuutuste lakmuspaber ja varajase eelhoiatuse süsteem. Eestil on Arktikaga ajaloolised sidemed ja regioonil on olnud eestlaste mentaalsel kaardil kindel koht. Arktika lähinaabrina ja kliimamuutustest otseselt mõjutatud riigina on Eestil kohus ja võimalus piirkonna arengutes kaasa rääkida ja aidata kaasa selle kestlikule arengule. Eesti teadlased on Arktikat uurinud aastakümneid ja ka ettevõtjatele pakub see karm piirkond väljakutseid ja võimalusi võimalike lahenduste pakkumises osalemise läbi.

 

Üritused:

  • 28.01 Riigikogu väliskomisjoni avalik kuulamine Arktika Nõukogu vaatlejastaatuse taotluse teemal, vaata järele SIIT
  • 01.02 välisminister osales konverentsi Arctic Frontiers sotsiaalteemadele pühendatud vestlusringis, loe sõnavõttu SIIT (inglise keeles)
  • 16.02 POLAARFOORUM: Välisministeeriumi ja Polaarklubi ühisseminar "pilk Artkikasse", vaata järele SIIN, kutse (PDF)
  • 27.02 kell 11:00–15:30 huvipäev „Jääkaru ja teiste loomade jäljed“ Tartu Ülikooli loodusmuuseumis, rohkem infot SIIN
  • 27.02 rahvusvahelise jääkarupäeva tähistamine Kukruse Polaarmõisas, giidiga ekskursioonid, teadusloeng, rohkem infot SIIN
  • 27.02 rahvusvahelise jääkarupäeva tähistamine Tallinna loomaaias, rohkem infot SIIN
 

Artiklid ja meediakajastus:

Viimati uuendatud: 19. Märts 2021

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.