Humanitaarabi Ukrainale

Ukrainas on Venemaa sõja tõttu 21. sajandi suurim humanitaarkatastroof, mis süveneb iga päevaga, kuni kestab sõjategevus. Paraku näeme, et humanitaarabivajadus on ka pikaajaline. 

Välisministeerium on aidanud Ukrainasse saata ravimeid ja meditsiinitarbeid, toidupakke, ajutise varjupaiga varustust, mis hõlmab telke, tekke, patju, madratseid ja generaatoreid, ning ka päästevarustust. Jätkame igakülgselt ja pühendunult tööd, et vajalik abi jõuaks Ukraina inimesteni.  Suur aitäh kõigile, kes on oma abi pakkunud ja kellega koostöös oleme saanud Ukraina inimesi aidata ja nende kannatusi sõja ajal leevendada.

Eraisikute abistamise võimalused leiab Aita Ukrainat! | Kriis.

Lisainfo:

E-post: [email protected]

 

Eesti humanitaarabi Ukrainale

Kokku on Eesti inimesed, riik ja erasektor andnud Ukrainale humanitaarabi üle 17 miljoni euro. 

  • ​Riigi toetus tähendab riigiasutuste kaudu riigieelarvest Ukrainale antud abi.
  • Eraannetuste alla kuuluvad nii ettevõtete kui ka eraisikute annetused MTÜdele, kes tagavad riigi, erasektori ja tavakodanike annetustega vajalikku abi Ukrainale.
  • Kokku on Eesti Ukrainale andnud humanitaar- ja kaitseotstarbelist abi üle 230 miljoni euro.

Allikad: ÜRO pagulasamet, ÜRO humanitaarasjade koordinatsioonibüroo, välisministeeriumi Ukraina humanitaarabi staap

 

Mis on humanitaarabi?

Humanitaarabi ainus eesmärk on osutada hädaabi elude päästmiseks ja kaitsmiseks ning inimkannatuste ennetamiseks ja leevendamiseks. Humanitaarabi antakse olukorras, kus kohalikud abiandjad on juba ülekoormatud, võimetud või ei soovi tegutseda. Humanitaarabi osutamisel lähtutakse abivajava riigi, territooriumi, ühenduse, režiimi, rühmituse või rahvusvahelise organisatsiooni abipalvest. Humanitaarabiks loetakse ainult tsiviilisikutele mõeldud abi.

Anneta Ukraina heaks rahvusvaheliste organisatsioonide kaudu

Ukraina sõjas kannatava tsiviilelanikkonna heaks saab teha annetusi ka rahvusvaheliste organisatsioonide kaudu. Nendel organisatsioonidel on pikk kogemus kriisipiirkondades tegutsemiseks ning tänu kohalikele võrgustikele on nad võimelised abi kiirelt Ukraina elanikeni toimetama.

Maailma Toiduprogramm WFP kogub annetusi, et anda toiduabi Ukraina sõjas kannatavatele perekondadele ja lastele nii Ukrainas kui naaberriikides, kuhu inimesed on sõja eest pakku läinud. 

ÜRO Lastefond UNICEF kogub annetusi kohapealse olukorra leevendamiseks Ukrainas. UNICEFi partneriks on Ukraina Humanitaarabi Fond, kes tagab abi kiire jõudmise abivajajateni.  

ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet UNHCR kogub annetusi, et toetada Ukraina kriisi eest oma kodudest põgenenud inimesi nii Ukrainas kui ka naaberriikides, et tagada neile kriisi üleelamiseks vajalikud vahendid. 

ÜRO Rahvastikufond UNFPA kogub annetusi naistele ja lastele, kes Ukraina kriisis kannatavad. 

Humanitaarabina ei saa annetada:

  • relvi
  • kiivreid, vorme, kuuliveste
  • raadiosaatjaid
  • muud militaarset varustust
  • lühikese aegumistähtajaga tooteid
  • säilitamiseks eritingimusi nõudvaid tooteid

 

 
Viimati uuendatud: 26. Mai 2022

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.