Sa oled siin

Subsiidiumidevastased ehk tasakaalustusmeetmed (AS)

Euroopa Liidus reguleerib kaitset ebaseaduslike subsiidiumide vastu Nõukogu määrus No 2026/97. EL-i määrus põhineb WTO vastaval lepingul. Määrus puudutab vaid väljastpoolt Euroopa Liitu tulevat importi ning see annab õiguse rakendada tasakaalustavaid makse kaupadele, mida on subsideeritud ELi mitteliikmesriigi valitsuse poolt ning mille import ELi põhjustab või ähvardab põhjustada tõsist materiaalset kahju ELi tootjale.

Subsiidiumid võivad võtta mitmeid erinevaid vorme: otsene või potentsiaalne rahaliste vahendite ülekandmine (toetused, laenud, laenugarantiid), valitsuse poolt kogumata jäetud maksukohustus (näit. maksukrediit), valitsusepoolne tellimus toodetele või teenustele (v.a. üldine infrastruktuur), valitsuse poolt ostetud tooted, või ükskõik millise eelnevalt väljatoodud meetme kasutamine eraviisilise kasutaja poolt (näit. pank) valitsuse juhisel. Subsiidiumi vormiks loetakse eelnevaid meetmeid iga kordu kui riik pakub omalt poolt soodsamaid tingimusi kui vabaturul saadaval.
ELi eelmainitud määruse alusel on tasakaalustusmeetmeid võimalik kasutusele võtta juhul, kui on täidetud järgmised tingimused:

  1. subsiidium peab olema "eripärane" (specific) (teatud liiki subsiidiumid on rahvusvaheliste lepingutega lubatud), st. subsideeritakse kas eksporti või ühte/mitut konkreetset ettevõtet või tööstusharu;
  2. on tõestatud, et see import on tekitanud või tekitamas märgatavale osale (substancial part) EL-i tööstusest materiaalset kahju;
  3. meede kehtestatakse vaid juhul, kui see ei ole vastuolus Ühenduse üldiste huvidega, st. arvesse võetakse kõikide osapoolte huvid (importijad, edasimüüjad, tarbijad jne).
    Meetmeid rakendatakse vaid juhul, kui eksportiva riigi valitsus on toetanud rahaliselt teatud kauba tootmist, eksporti, müüki või transporti. Rahaline toetus võib olla otsene või kaudne, nt. maksusoodustus või kokkuleppehindade kasutamine. Toetus peab olema selle saajale otseselt tulutoov.

Otsustusprotsess:

Juurdluse dumpinguvastase maksu kehtestamisele (ainsa erandina on juurdluse toimetamiseks aega 13 kuud). Uuritakse valitsuse ja eksportija tegevust. Sarnaselt dumpinguvastastele maksudele võtab Komisjon vastu otsuse ajutiste meetmete ning söe- ja terasetoodete osas lõplike meetmete rakendamiseks. Ülejäänud toodete osas teeb lõpliku otsuse Nõukogu.

Infot subsiidiumidevastaste meetmete kehtestamise alaste juurdluste, ajakava ja statistika kohta leiab Euroopa Komisjoni kodulehelt.

Viimati uuendatud: 5. September 2011

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.