Sa oled siin

Strateegilise kauba kontrolli ajalugu

Strateegilise kauba ekspordikontrolli süsteemi minevik ja tänapäev

Peale II Maailmasõja lõppu kujunes välja bipolaarne vastasseis ühelt poolt kapitalistliku lääne ja teiselt poolt kommunistliku ida vahel.

Sellega seoses aitasid 50-60-ndatel aastatel mitmed tollased tuumariigid oma liitlasi tuumarelva väljatöötamisel, osaledes vastavates koostöö- ja abiprogrammides. Nii näiteks abistas USA tuumarelva väljatöötamisel Suurbritanniat; NSVL Hiinat ja Prantsusmaa Iisraeli. Järgneva veerandsaja aasta jooksul, kuigi ametlikult on seda eitatud, on Hiina andnud tuuma- ja raketitehnoloogia alast abi Pakistanile, Iisrael tuumatehnoloogia alast abi LAV-ile ning NSVL on teinud tuuma- ja raketitehnoloogia alast koostööd Iraaniga.

Tuumariikide arvu kiire kasvuga kaasnes aga ühtlasi oht, et tuumarelva võidakse kasutada ka lokaalsete konfliktide lahendamisel. Seepärast, takistamaks uusima sõjalise tehnoloogia sattumist oma vastaste kätte, otsustasid lääneriigid luua vastava, sensitiivsete kaupade ja tehnoloogiate ekspordi kontrolliga tegeleva rahvusvahelise komitee – COCOM-i.

COCOM - Coordinating Committee for Multilateral Exports

COCOM ehk nn. strateegilise ekspordi mitmepoolse kontrolli koordineerimise komitee asutati 1950. aastal mitteametliku lääneriikidevahelise kokkuleppena, mille eesmärgiks oli piirata ja kontrollida sõjalise ning kahesuguse kasutusega kaupade ja tehnoloogia eksporti sotsialistliku bloki maadesse. Kokkuleppega ühinesid 17 riiki (põhiliselt NATO liikmesriigid: Austraalia, Belgia, Hispaania, Holland, Inglismaa, Jaapan, Itaalia, Kanada, Kreeka, Luksemburg, Norra, Portugal, Prantsusmaa, Saksamaa, Taani, Türgi, USA).

Külma Sõja lõppedes tõdesid COCOM’i liikmesriigid, et ainuüksi ida-lääne suunalise ekspordikontrolli režiimi evitamine pole enam mõttekas ning otsustasid luua uue kokkuleppe, mis käsitleks rahvusvahelist ja regionaalset julgeolekut ning stabiilsust ähvardavaid ohte laiemalt. Seejuures kutsuti uue režiimi loomise läbirääkimistele ka mitmed endise sotsialistliku bloki võtmeriigid ja Hiina.

COCOM lakkas faktiliselt eksisteerimast 31. märtsil 1994, kuid praktiliselt eksisteerib veel praegugi. Seda küll tema järglasrežiimi - Wassenaari Kokkuleppe - nime all (asut. 19. detsember 1995.a.).

Viimase kümne aasta jooksul toimunud muutustega on strateegilise kauba ekspordikontrolli-alased piirangud muutunud palju leebemaks ja enamiku strateegiliste kaupade eksport endise ida-bloki riikidesse on nüüdseks lubatud.

Strateegilise kauba sisse- ja väljaveo ning transiidi kontroll toimub tänapäeva maailmas rahvusvaheliselt koordineeritud kontrollrežiimide raames, millest olulisemad on Wassenaari Kokkulepe (Wassenaar Arrangement); Tuumatarnijate Grupp (NSG – Nuclear Supplier Group), Raketitehnoloogia Kontrollrežiim (MTCR – Missile Technology Control Regime) ja Austraalia Grupp (AG – Australia Group).

Viimati uuendatud: 7. Mai 2009

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.