Sa oled siin

Soome pendelränne

19.03 hilisõhtul otsustas Soome valitsus lõpetada piiriülese pendelrände Eesti ja Soome vahel. Otsus puudutab neid, kelle püsiv elukoht on Eestis, aga töökoht on Soomes. Nemad ei saa alates 22.03 kell 00:00 Soome siseneda. Soome piiri saavad endiselt ületada need, kellel on Soomes elamisõigus registreeritud, kuid nende suhtes kehtib riiki sisenedes 14-päevane karantiin.

Alates 22.03 kell 00:00 saavad Soome siseneda ainult Soomes elamisõiguse registreerinud isikud.

  • Soomes kehtib üldine nõue, et välismaalt Soome naastes tuleb olla 14 päeva karantiinis, millest peavad inimesed ise kinni pidama ja tööandjaga kokku leppima.
  • Soomes elav EL kodanik on isik, kes on registreerinud oma elamisõiguse Soome migratsiooniametis ja saanud EL elamisõiguse registreerimise tõendi. Juhul kui elamisõiguse olemasolu suhtes on kahtlusi, võib ühendust võtta Soome migratsiooniametiga (https://migri.fi/etusivu).

Erandiks on:

Vältimatu töölkäimise eesmärgil on riiki sisenemine lubatud:

  • Tervishoiutöötajatel, päästetöötajatel, eakate hooldajatel
  • Kaubavedajatel ja transporditöötajatel
  • Tungivatel perekondlikel põhjustel reisivatel isikutel
  • Muul vältimatul põhjusel (nt oluline hooldustöö, mis eeldab teisest riigist saabuvat hooldusmeeskonda või hooldustöö viivitamata tegemist).

Vt täpsemalt: https://www.raja.fi/ajankohtaista/ohjeet_rajanylitykseen

*Tõendamiskohustus piiril on inimesel ning lõpliku otsuse riiki lubamise kohta teeb Soome piirivalve.

Kaubaliiklus:

Suured veokid on lubatud (nende jaoks on sadamas eraldi piiriületuskoridor, nagu tavaliselt).

  • Kaubikud suunatakse sõiduautodega samasse piiriületuskoridori ja neid käsitletakse üldjuhul tavaliste piiriületajatena. Kui kaubik veab kaupa, peab ta suutma piirivalvele tõestada, et tegemist on kaubaveoga ning olemas on vajalik kauba saatekiri või muud tõendid Soome partnerilt.

Transiit:

  • Jätkuvalt on transiit Soome kaudu lubatud. Lubatud on ka liikumine Eestist Soome kaudu Norrasse, kui isikul on Norras elamisõigus.

Kuni 21.03 kell 23:59 saavad Soome siseneda ka piiriülesed töötajad:

  • Piiriüleste töötajatena on käsitletavad isikud, kelle püsiv elukoht on Eestis aga kes käivad kehtiva töölepingu alusel tööl Soomes ning neil ei ole Soomes elamisõigust registreeritud. Nemad peavad piiri ületades tõendama, et neil on kehtiv tööleping Soomes töötamiseks.

*Karantiininõuet ei kohaldata piiriülestele töötajatele. Piiriülene töötaja saab aga siseneda Eestisse vaid üks kord 7 päeva jooksul.

Viimati uuendatud: 21. Märts 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.