Sa oled siin

Sanktsioonid, mis on kehtestatud seoses Venemaa agressiooniga Ukrainas

Euroopa Liit on leppinud kokku tugevates sanktsioonides, mille eesmärk on tekitada tõsiseid tagajärgi Venemaa (RU) majandusele ja riigifirmadele, isoleerida RU finantssüsteem ja piirata RU juurdepääsu tipptehnoloogiale. Donetski ja Luhanski oblastite okupeerimise järel kehtestati uus sanktsioonirežiim, millega seatakse nendele aladele ulatuslik kaubandusblokaad. Lisaks on külmutatud pea 500 UA rünnaku eest vastutava või RU režiimi toetava isiku vara.

Sanktsioonide kehtestamine on toimunud ELis väga kiiresti, mõned sanktsioonid on juba jõustunud, mõned on just kokku lepitud ja jõustuvad täna/homme. Sanktsioonide väljatöötamisel tehti tihedat koostööd ELi lähimate partneritega – UK, USA, Kanada.

 

 • Sanktsiooninimekirja on lisatud pea 500 RU ja BY isikut (sh Putin ja Lavrov, Prigožin pereliikmetega, Šoigu, Medvedev, Mišustin, riigiduuma ja julgeolekunõukogu liikmed, UA ründamisele kaasa aidanud sõjaväelased ja mõned oligarhid).

Nende vara külmutatakse ja neil keelatakse siseneda ELi (EL sisenemise keeld ei laiene Putinile ja Lavrovile). Tulevikule mõeldes lihtsustati ka oligarhide ja nende pereliikmete täiendavat listimist.

 • Finantssektoris on kehtestatud järgmised piirangud:
  • Keelatud Venemaa riigi, selle valitsuse ja keskpanga finantseerimine. 
  • Külmutatud kolme RU panga vara (Bank Rossiya, PROMSVYAZBANK, VEB.RF) ja seati piirangud (laenude andmine, refinantseerimine, väärtpaberite ostmine) teiste pankade (näit. Alfa, Otkritie) ja 9 riigiettevõtetega tehingute tegemisele, kuna need on seotud Venemaa sõjatööstuse toetamisega (Internet Research Agency, Almaz-Antey (lennundus ja kaitse), Kamaz (autotööstus), Novorossiiski kaubanduslik meresadam (laevandus), Rostec (peamiselt sõjasektoris tegutsevad tütarettevõtted), Venemaa raudtee (infrastruktuur), Sevmash (laevaehitus), Sovcomflot (laevandus) ja United Shipbuilding Corporation (laevaehitus).
  • Keelatud RU kodanike uute üle 100 000 euro deposiitide vastuvõtmine ELi pankades ja piiratud ELi väärtpaberite ostmist, mis mõjutab selgelt Venemaa eliiti.
 • Energiasektoris keelati kõrgtehnoloogia eksport. See ELi ekspordikeeld hõlmab seadmeid ja tehnoloogiat, mida on vaja Venemaa naftatöötlemistehaste ajakohastamiseks.
 • Transpordisektoris kehtestati kõigi lennukite, lennukiosade ja varustuse Venemaale viimise keeld ning sellega seotud teenuste osutamise keeld. Need meetmed hõlmavad mh õhusõidukite liisimist ja sarnaseid teenuseid. See meede on kiire mõjuga ja tähendab, et Venemaal on keeruline hoida oma lennukeid lennuohutuse mõttes sertifitseerituna. 
 • Venemaa võimekuskärpe eesmärgil on rakendamisel ekspordikontrolliga seotud täiendavad meetmed, eelkõige: ekspordipiirangud kahese kasutusega kaupadele, uutele tehnoloogiatele ja konkreetsetele komponentidele, eksporditehingute rahastamisele.  

Sihitud on kaupu, mille abil saaks RU kasvatada oma sõjalist ja tehnoloogilist võimekust (s.h. elektroonikaseadmed, arvutid, telekomi rakendused ja infoturbe seadmed, laserid ja pooljuhid, laevaseadmed, meresõidutehnika).
Ekspordikontrolli oluline lisa on uute piiravate meetmete rakendamine lisaks USA, Kanadale ja Suurbritanniale ka Jaapani ja Lõuna-Korea poolt.  

 • Loodi uus Donetski ja Luhanski sanktsioonirežiim, mis on väga sarnane 2014. a kehtestatud Krimmi režiimiga. Sellega keelatakse:
  • kaupade import Donetskist ja Luhanskist;  
  • teatud kaupade eksport (alatest maavaradest erinevate seadmeteni energeetika, telekommunikatsiooni, transpordi sektoriteks kasutamiseks.)
  • investeeringute tegemine (sh kinnisvara ja ettevõtete omandamine)
 • Täiendava meetmetena, peatab Euroopa Liit ka viisavaba reisimise Venemaa diplomaatilise passi omanikele ja teenistuspassi omanikele, lisaks ka ettevõtjatele/ettevõtlusorganisatsioonide esindajatele, RU valitsusasutuste sh KOV konstitutsioonikohtu ja parlamendiliikmetele, rahvusvahelistel läbirääkimistel ja ametlikel kohtumistel valitsusasutuste osalejatele.
 • Kavas on RU sanktsioone veelgi karmistada, listida veel isikuid ja ettevõtteid. Kavas on ka karmistada ka BY majandussanktsioone, sest BY juhtkond toetas UA ründamist. Arutelud täiendava 3. paketi osas on alanud.
 • Kokku lepitud sanktsioonid avaldatakse koheselt Euroopa Liidu Teatajas. Soovitame jälgida EL sanktsioonikaarti, kus kõige viimasem ja ajakohasem info peale Euroopa Liidu Teatajas avalikustamist ning Euroopa Liidu Nõukogu infolehega.
Viimati uuendatud: 7. Aprill 2022

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.