Sa oled siin

Uruguay

Uruguay Idavabariik tunnustas Eesti Vabariiki 22.09.1921 Eesti vastuvõtmisega Rahvasteliitu. Enne Teist maailmasõda ei jõutud kahe riigi vahel sõlmida ühtegi lepingut. Puudusid ka diplomaatilised ja konsulaaresindused.

Uruguay on olnud riikide hulgas, kes on keeldunud tunnustamast Nõukogude okupatsiooni Balti riikides. Uruguay taastunnustas Eesti iseseisvust 28.08.1991.

Eesti ja Uruguay sõlmisid diplomaatilised suhted 30.09.1992. Esimene Uruguay suursaadik Eestis Rodolfo Olavarria esitas volikirja 20.01.1994, saadik resideeris Stockholmis. 2013. aastal avati saatkond Helsingis ning sealt kattis Eestit 2014-2019 suursaadik Pablo Sader.

Uruguay aukonsul Eestis on Viktor Mahhov. Eesti aukonsul Uruguays on Ramiro Rodriquez Villamil, kes resideerib Montevideos.
Uruguay kuulub Digital 9 riikide gruppi, millesse kuuluvad juhtivade-riigid ja mille asutajaliige 2014. aastast on Eesti.

Visiidid ja kohtumised

 

 • märts 2019 president Kersti Kaljulaid kohtus Uruguay asevälisministri Ariel Bergamino’ga Aireses Lõuna-Lõuna konverentsi serval
 • oktoober 2018 Uruguay tööstus-, energia- ja kaevandusaseministri (Deputy Minister for Industry, Energy and Mining) Guillermo Moncecchi osales Tallinnas digi-teemalisel tippkohtumisel Tallinn Digital Summit
 • juuli 2018 välisminister Sven Mikser kohtus Uruguay välisministri Rodolfo Nin Novoa’ga Brüsselis Euroopa Liidu ja Ladina-Ameerika ja Kariibi ühenduse (EU-CELAC) välisministrite kohtumise serval
 • märts 2018 välisminister Sven Mikser kohtus Uruguay saadikuga Ameerika Riikide Organisatsiooni (OAS) juures Washingtonis, kohtumisel OASi liikmesriikide saadikutega
 • november 2017 Uruguay Eelarve ja Planeerimise Ameti direktori Álvaro García visiit Tallinna, tutvumaks Eesti e-riigi süsteemidega
 • juuni 2015 peaminister Taavi Rõivas kohtus Uruguay asepresidendi Raul Sendiciga Brüsselis EL-CELACi tippkohtumise serval
 • mai 2008 Välisminister Urmas Paet kohtus Uruguay välisministri Pedro Humberto Vaz Ramela’ga Peruus
 • november 2000 välisminister Toomas Hendrik Ilves külastas Uruguayd Ladina-Ameerika visiidi käigus
 • 1998 riigikontrolör Juhan Parts osales Kõrgeimate kontrolliorganite rahvusvahelise organisatsiooni (INTOSAI) 16. kongressil Uruguays
 • 1997 keskkonnaminister Villu Reiljan kohtus Uruguay suursaadiku ja keskkonnaministeeriumi esindajatega ÜRO säästliku arengu konverentsi "Rio +5" raames New Yorgis


Majandussuhted
 

KAUBAVAHETUS

 

2018. aastal oli Eesti ja Uruguay vaheline kaubavahetus vaid 0,5 mln €, mis andis kaubavahetuspartnerite seas 118. koha. Aasta varem moodustas kaubavahetuskäive Uruguayga ca 11 mln €, põhjuseks mineraalsete toodete väljavedu riiki. Uruguaysse eksporditi keemiatooteid (33% ekspordist), mineraalseid tooteid (30%) ja taimseid tooteid (24%) ning sealt imporditi kalatooteid (99% impordist).

 

2017. aastal eksportis Uruguaysse alla 10 Eesti ettevõtte.

Uruguayst on investeeritud Eesti töötlevasse tööstusse, veonduse ja laonduse sektorisse, info ja side sektorisse, finants- ja kindlustustegevusse, kinnisvarasse ning kutse-, teadus- ja tehnikaalasesse tegevusse.

2018. aastal tegid Eesti residendid Uruguaysse ligi 200 külastust, suurem osa neist olid mitmepäevased ning seal veedeti keskmiselt 5,7 päeva.

Kultuurisuhted

 

 • 2018. aastal alustas „Uhuduur“ oma Lõuna-Ameerika rattaretke Uruguay rannikult Punta del Este’st ja lõpetasid selle Peruu pealinnas Limas.
 • Uruguay on osalenud PÖFF filmifestivalil, viimati 2018. aastal koostöö filmidega „Pärijannad“ (Las herederas) ja „Veebruari teed“ (Las rutas en febrero).
 • 2013. aasta juulis andis Montevideos kontserdi Paavo Järvi ja Bremeni Deutsche Kammerphilharmonie.
 • 2013. aasta kevadel Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseumis toimunud näitusel “Mõtle järele: uus Ladina-Ameerika ehe” eksponeeriti ka Uruguay ehtekunstnike loomingut.
 • 2012. aastal andis Tallinn Sinfonietta (uue nimega Klaaspärlimäng Sinfonietta) kontserdid Uruguais Punta del Este Centro Cultural de Música's ja Teatro Solis'es Montevideos.
 • Eesti purjejaht “Lennuk” külastas oma ümbermaailmareisi vältel ka Punta del Este sadamat, kus peatus 27.-30.01.2000.
 • Uruguay kirjandusest on eesti keelde tõlgitud Juan Carlos Onetti romaan "Ühele nimetule kalmule" (R. Liase tõlge), Mario Benedetti luuletus "Inimene, kes kaotanud prillid" (J.Talveti tõlge), Mario Arregui jutustus "Minu surnud sõbrad" (Ü. Masingu tõlge) ning Emilio Oribe luuletus "Asjadevõim" (A. Kaalepi tõlge).

 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.