Sa oled siin

Mongoolia

viimati uuendatud: 20.03.2018
 
 
 

Eesti suhted Mongooliaga on head, kuigi riikide kaugusest tulenevalt väheaktiivsed, ruumi suhete tihendamiseks on kõigis valdkondades. 

Mongoolia tunnustas Eesti Vabariiki 29. augustil 1991. Diplomaatilised suhted sõlmiti 20. oktoobril 1991. Mongoolia suursaadik Mendsaikhan Enkhshaikan, kes katab Stockholmist, esitas volikirjad Vabariigi Presidendile 15.06.17. Eesti suursaadik Mongoolias on Pekingis resideeriv Marten Kokk, kes andis 15.11.16 Mongoolia presidendile Tsakhiagiin Elbegdorjle üle oma volikirjad.

Alates 2014.a. maikuust on Eesti aukonsuliks Ulaanbaataris pr Lhkagvasuren Kulan.
 

Visiidid
 

Mongooliasse

juuli 2016

september 2015

PM Taavi Rõivas

OSCE Parlamentaarse Assamblee istungil Ulaanbaataris osales Riigikogu Mongoolia sõprusrühma esimees Mart Nutt

mai 2015 asekantsler Mart Laanemäe FOC’il; avati ametlikult Eesti aukonsulaat Ulaanbaataris
juuli 2012 välisminister Urmas Paet
september 2004 Riigikogu Eesti-Mongoolia Parlamendirühma esimees Mark Soosaar Mongoolias koostöös ÜRO-ga toimunud Uute ja taastatud demokraatiate viiendal rahvusvahelisel konverentsil
Eestisse

mai 2017

november 2016

aprill 2014

Mongoolia rahandusametnike delegatsioon

Mongoolia parlamendidelegatsioon

Mongoolia välisminister Luvsanvandan Bold

aprill 2011 Mongoolia parlamendi- ja rahandusministeeriumi delegatsioon
juuni/juuli 2003 Mongoolia presidendi Natsagyn Bagabandi ametlik visiit Eestisse

Majandussuhted
 

KAUBAVAHETUS
 

2017. aastal oli Mongoolia Eesti 91. kaubavahetuspartner kogukäibega 2.05 mln eurot. Peamine osa ekspordist (75%) oli kaubagrupis masinad-mehaanilised seadmed, vähemal määral müüdi Mongooliasse mööblit-madratseid (9%) ning puitu ja puittooteid (6%). Import Mongooliast Eestisse praktiliselt puudus. Vastastikuseid investeeringuid ei ole.

Kaubavahetuse kohta vt täiendavalt Statistikaametist.

Eesti ja Mongoolia koostöö
 

Alates 2013. aasta septembrist tegutseb taas Riigikogus Eesti-Mongoolia parlamendirühm, mida praegu juhib Mart Nutt.

22.-23.11.16 MN parlamendidelegatsioon (Statistikaametis, RahMin'is, kohtumine EE-MN parlamendirühmaga)

Esimesed Eesti ja Mongoolia välisministeeriumi vahelised poliitilised konsultatsioonid toimusid 2011. aasta märtsikuus Ulaanbaataris.

2011. a. juunis toimus Budapestis ASEM välisministrite kohtumisel Eesti ja Mongoolia välisministri kahepoolne kohtumine. Mongoolia delegatsioonid on osalenud mitmetel Eesti E-Riigi Akadeemia koolitustel (alates 2004. a.), et koguda ideid infotehnoloogia kasutamisvõimaluste kohta, delegatsioonid on kaasanud nii riigiametnikke, meediafirmade ja valitsusväliste organisatsioonide esindajaid.

2014.a. juulis jõustus kahepoolne viisavabadus diplomaatiliste passid omanikele.

2015. aasta juunis allkirjastati Eesti Energia ja Narathuul Co koostöömemorandum ning alustati MN põlevkivi uuringuid Eesti Energia õlitootmise tehnoloogia võimalikuks kasutamiseks. Tänaseks on see koostöö peatunud.

Kultuurisuhted
 

Oktoobris 2015 külastas Eestit välisministeeriumi ja Balti Filmi- ja Meediakolledži projekti raames kuus Mongoolia ajakirjanikku. Projekti koostööpartner Mongolian Confederation of Journalists (MCJ) on 2000  ajakirjanikku ühendav MN vanim ja tuntuim organisatsioon.

Mongoolial on jätkuv huvi Eesti rahvusvaheliste kõrgharidusprogrammide vastu. Mongoolia sooviks Eesti abiga parandada hariduse- ja kutseõppe taset ja üliõpilaste õppimisvõimalusi, eriti põlevkivi- ja kaevandussektoriga seotud tehnilistel aladel ja e-valitsemise magistriõppes. 

Mongoolia pealinnas Ulaanbaataris toimuval Euroopa Liidu iga-aastasel filmifestivalil linastus ka Eesti film „Seenelkäik“.

2008.a.sügisel võis Pärnu Uue Kunsti Muuseumis näha Mark Soosaare korraldatud näitust Taju ja Utoopia, kus osalesid Mongoolia kunstnikud Myagmariin Bayarmagnai, Bayanbatiin Chinbat, Yondonjunain Dalkh-Ochir, Ser-Odin Dolgor, Togmidshiireviin Enkhbold.

20. jaanuar - 28. veebruar 2001.aastal oli Pärnu Uue Kunsti Muuseumis Mark Soosaare fotonäitus "Surm Mongoolia moodi", kus ta eksponeeris Mongoolia ekspeditsiooni käigus kogutud materjale. 2000. aastal viibis Soosaar UNESCO egiidi all Mongoolias õpetades kohalikele antropoloogidele moodsat filmikunsti.

Varasematel aastatel on Mongooliat külastanud mitmed Eesti juhtivad kirjanikud, nt Mihkel Mutt (Reisid ehk Kolm korda Aasias, muust rääkimata: Korea, Vietnam, Mongoolia, Inglismaa, Rootsi, Uus-Meremaa) ja Arvo Valton, kes on kirjutanud põhjapaneva romaani Tšingis-khaani eluteest ("Teekond lõpmatuse teise otsa").

Nii Eesti kui Mongooliaga seotud parun Ungern-Sternbergist on Olev Remsu kirjutanud oma raamatus "Kindralleitnant Robert-Roman Ungern-Sternberg" (1999).

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.