Sa oled siin

Monaco

viimati uuendatud: 02.11.2017
 
 


Diplomaatilised suhted Eesti ja Monaco Vürstiriigi vahel sõlmiti 7. veebruaril 2008. aastal.
Aukonsulid olid vastastikku ametis juba varem. Eesti aukonsulaat Monacos avati 14. oktoobril 2005. a. Eesti aukonsuliks on krahv Mauro Serra. Monaco aukonsuliks Eestis on alates 23.05.2007 Jüri Tamm.

Eesti esimene suursaadik Monacos Margus Rava oli ametis maist 2010 kuni veebruarini 2011. Teine suursaadik Sven Jürgenson märtsist 2011. a.kuni veebruarini 2016 ning praegune suursaadik Alar Streimann andis oma volikirja vürst Albert II-le üle 11. veebruaril 2016. a.
Monaco Eestisse suursaadikut määranud pole.

Olulisemad visiidid ja kohtumised
 

Tema Hiilgus vürst Albert II on külastanud Eestit kolmel korral:

  • 2011. a juunis seoses ametliku visiidiga Eestisse.
  • 2008. a veebruaris seoses Monaco aukonsulaadi avamisega Tallinnas.
  • 2002. a sügisel seoses Monaco jalgpallivõistkonna osalemisega Tallinnas toimunud Tähtede Mängudel

Eestist Monacosse kõrgetasemelisi visiite pole toimunud.

Tulenevalt Monaco Vürstiriigi väiksusest ja piiratud välispoliitikast on kontaktid siiani olnud tagasihoidlikud ning väga tihedat koostööd Eesti ja Monaco vahel pole toimunud.

Vürst Alberti viimase Eesti visiidi ajendiks oli elektriautode maraton, mille ta 2. juunil 2011. a avas ja esimese etapi ise kaasa sõitis. Monaco ja Eesti soovivad olla elektriautode kui puhta transpordi juurutamise avangardis. Tallinn - Monte Carlo elektriautode maratoni eesmärgiks on taaselustada 1930-ndate Tallinn Monte - Carlo autode võidusõidu traditsioon, propageerida keskkonnasõbralikke elektriautosid, ühendada Põhja- ja Lõuna Euroopa keskkonnasõbraliku maanteega, kus on võimalus laadida elektriautosid, edendada Euroopa erinevate regioonide vahelist koostööd. 2011. a oli üheks eesmärgiks ka tutvustada Euroopa 2011. a kultuuripealinnade Tallinn ja Turku projekti. 2012. a elektriautode maraton toimus 1.-10. juunil ning läbis 10 riiki ja 29 linna, sealhulgas 2012. a Euroopa kultuuripealinna Maribori. Võistluse finiš ja auhinnatseremoonia toimus Monaco Vürsti palee esisel väljakul. 2013.a. (26.10.-6.11.) toimus elektriautode maraton veelgi rahvusvahelisema, alates St. Peterburgist ja kulgedes läbi Helsinki, Tallinna, Riia, Kaunase, Varssavi, Praha, Nürnbergi, Genfi, Torino ja lõppedes Monte Carlos. Võistluste direktor oli Monaco aukonsul Eestis Jüri Tamm. 2014.a. juuniks planeeritud võistlus lükati edasi vahendite puuduse tõttu.  

Eesti ja Monaco suhete oluline aspekt on turism.

Väga positiivselt kulges novembris 2010 Monte-Carlo moe- ja meelelahutusmessi raames Eesti moedisaineri Ülle Pohjanheimo kollektsiooni esitlus, millele järgnes rida häid meediakajastusi.
 

Majandussuhted
 

Majandussuhted Eesti ja Monaco vahel on minimaalsed. Majanduskoostööks huvitavate projektide ja suundade leidmiseks on Monaco välisministeeriumiga arutatud võimalike kontaktide tihendamist Kaubandus- ja tööstuskodade vahel. Vürst Albert II saatis tema visiidil Eestisse juunis 2011 ka äridelegatsioon. Kaubandus-Tööstuskoja korraldatud eriprogrammi eesmärgiks oli äratada delegatsiooni liikmetes huvi majandus- ja ärisidemete vastu Eestiga ning julgustada Eestisse rohkem investeerima.

Vürst Alberti tegemistes rahvusvahelisel keskkonnaareenil on kolm prioriteeti: merekeskkonnaga seonduv, säästlik areng, energiatootmise seosed keskkonnaga. 2006. a. asutas vürst Albert endanimelise fondi toetamaks loodusvarade tasakaalustatud ja jätkusuutlikku arendamist ning keskkonnateadlikkuse tõstmist.
Mereriikidena on Eesti ja Monaco teinud koostööd meresõiduohutuse tagamisel ning merekeskkonna kaitsmisel. Monacos asuvad mitmete vastavate agentuuride peakorterid või sekretariaadid nagu Vahemere Teaduskomisjoni peakorter, Rahvusvaheline hüdrograafiaorganisatsioon, ACCOBAMS-i (Vahemeres ja Mustas meres vaalade ja delfiinide kaitsmise alane koostööorgan) alaline sekretariaat.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.