Sa oled siin

Monaco

viimati uuendatud: 09.03.2020


Diplomaatilised suhted Eesti ja Monaco Vürstiriigi vahel sõlmiti 7. veebruaril 2008. aastal.

Aukonsulid olid vastastikku ametis juba varem. Eesti aukonsulaat Monacos avati 14. oktoobril 2005. a Eesti aukonsuliks on krahv Mauro Serra. Monaco aukonsuliks Eestis on alates 23.05.2007 Jüri Tamm.

Monacosse on akrediteeritud Pariisis resideeruv Eesti suursaadik. Eesti esimene suursaadik Monacos Margus Rava oli ametis maist 2010 kuni veebruarini 2011; teine suursaadik Sven Jürgenson märtsist 2011 kuni veebruarini 2016 ning kolmas suursaadik Alar Streimann veebruarist 2016 kuni juulini 2020. Suursaadik Clyde Kull andis oma volikirja üle Monaco vürst Albertile 9. märtsil 2020.

Monaco Eestisse suursaadikut määranud pole.

Monaco ja Eesti suhted


Tema Hiilgus vürst Albert II on külastanud Eestit kolmel korral:

• 2011. a juunis seoses ametliku visiidiga Eestisse.

• 2008. a veebruaris seoses Monaco aukonsulaadi avamisega Tallinnas.

• 2002. a sügisel seoses Monaco jalgpallivõistkonna osalemisega Tallinnas toimunud Tähtede Mängudel

29.-31. oktoobril 2019.a. külastas Monacot kultuuriminister Tõnis Lukas, kes esindas Eestit Rahvusvahelise Frankofoonia Organisatsiooni ministrite kohtumisel. Minister Lukas kohtus Monaco siseministri Hr Patrice Cellarioga, kes vastutab ühtlasi ka kultuuri, hariduse, noorsoo ja spordi teemade eest.

Eesti ja Monaco suhted on väga head. Monaco soovib tihedamalt integreeruda Euroopa Liiduga ning peab selleks läbirääkimisi Euroopa Liiduga assotsieerimislepingu üle, nagu ka Andorra ja San Marino. Monaco soovib osaleda Euroopa Liidu siseturus, arvestades samas väikeriigi erisusi.

Vürst Albert II on aktiivne rahvusvahelisel keskkonnaareenil. Tema tegevusel on kolm prioriteeti: merekeskkond ja kõik sellega seonduv, säästlik areng ning energiatootmise mõjud keskkonnale. 2006. a asutas vürst Albert II omanimelise fondi toetamaks loodusvarade tasakaalustatud ja jätkusuutlikku arendamist ning keskkonnateadlikkuse tõstmist.

Mereriikidena on Eesti ja Monaco teinud koostööd meresõiduohutuse tagamisel ning merekeskkonna kaitsmisel. Monacos asuvad mitmete vastavate agentuuride peakorterid või sekretariaadid, nagu Vahemere Teaduskomisjoni peakorter, Rahvusvaheline hüdrograafiaorganisatsioon ja ACCOBAMS-i (Vahemere, Musta mere ja piirnevate Atlandi ookeani piirkondade vaalaliste kaitsmise leping) alaline sekretariaat. Mereäärsete riikidena jagavad Monaco ja Eesti ühist huvi kaitsta merekeskkonda: nii Eesti kui ka Monaco võtsid aktiivselt osa 2017. aasta juunis New Yorgis toimunud ÜRO ookeanide konverentsist, mille eesmärgiks oli parandada maailma merede olukorda.

2. juunil 2011. a avas vürst Albert II Tallinnas elektriautode maratoni ja sõitis ka ise maratoni esimese etapi kaasa. Maraton sümboliseerib 1930–1939 peetud Tallinn-Monte Carlo Star Race ralli traditsioonide taaselustamist. Tänapäevase tavateedel peetava ralli idee autoriteks on Monaco vürst Albert II ja Monaco aukonsul Eestis Jüri Tamm, kes andsid rallile uue näo, muutes selle avatuks ainult elektriautodele. Monaco ja Eesti soovivad olla elektriautode kui puhta transpordi juurutamise esiotsas ja seeläbi propageerida keskkonnasõbralikke elektriautosid, ühendada Põhja- ja Lõuna-Euroopa keskkonnasõbraliku maanteega, kus on võimalus laadida elektriautosid, ning edendada Euroopa erinevate regioonide vahelist koostööd. Maraton on iga-aastane traditsioon ja Tallinnal on olnud au anda maratonile avapauk ka 2012. ja 2018. aastal.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.