Sa oled siin

Liibanon

viimati uuendatud: 07.04.2020

 


Liibanoni Vabariik tunnustas Eesti iseseisvust 30.12.1991 ning diplomaatilised suhted sõlmiti 03.09.2001.

Esimene Liibanoni suursaadik Ahmed Ibrahim andis üle volikirja Eesti Vabariigi presidendile 04.04.2002. Aastatel 2004-2007 oli Liibanoni suursaadikuks Eestis Massoud Maalouf, kes resideeris Varssavis. Alates 2008. aastast ei olnud Liibanonil Varssavis suursaadikut ning suhtlemine toimus ajutise asjuri kaudu. Alates 24.11.2017 on Liibanoni suursaadikuks Varssavis pr. Reina Charbel, kes andis üle volikirja Eesti presidendile 19. juunil 2019.  

Eesti esimene suursaadik Liibanoni Vabariigis resideerimisega Ankaras oli 2011. aasta maist kuni 2012. veebruarini Aivo Orav. Alates 2013. aasta veebruarist kuni jaanuarini 2016 oli Eesti suursaadikuks Liibanoni Vabariigis Miko Haljas, samuti resideerimisega Ankaras. Alates detsembrist 2016 kuni juulini 2019 oli Eesti suursaadikuks Liibanonis  Marin Mõttus, resideerimisega Ankaras. 11. märtsil 2020 andis uus Eesti suursaadik Liibanonis Miko Haljas üle volikirja Liibanoni president Michel Aounile. Suursaadik resideerib Kairos.

Aastatel 2003-2014 oli Eesti aukonsuliks Liibanonis Sami Elias Kamouh. Alates 2. märtsist 2017 on Eesti aukonsuliks Liibanonis Fouad Fadel.

Septembris 2018 moodustati Liibanoni Rahvusassamblees Liibanoni-Eesti parlamendirühm, mille esimees on Farid el Khazen

Visiidid

  • september 2019 - Välisministeeriumi asekantsler Andres Rundu visiit Liibanoni koos äridelegatsiooniga 
  • märts 2018 - peaminister Jüri Ratas Liibanonis
  • veebruar 2018 - välisminister Sven Mikser Liibanonis
  • oktoober 2017 - kaitseminister Jüri Luik Liibanonis
  • märts 2017 - President Kersti Kaljulaid Liibanonis
  • jaanuar 2017 - Riigikogu riigikaitsekomisjon Liibanonis
  • aprill 2016 - Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras Liibanonis
  • veebruar 2016 - sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna Liibanonis
  • jaanuar 2016 - kaitseminister Hannes Hanso Liibanonis
  • august 2015 - peaminister Taavi Rõivas Liibanonis
  • juuni 2011 - välisminister Urmas Paet Liibanonis
  • aprill 2011 - välisminister Urmas Paet Liibanonis
  • märts 2011 - välisminister Urmas Paet Liibanonis
  • mai 2009 - välisminister Urmas Paet Liibanonis
     

Majandussuhted
 

Eesti-Liibanoni kaubavahetus 2009-2019 (tuhat eurot)

Aasta Eksport Import
2009 1 311 93
2010 10 545 14
2011 483 108
2012 773 76
2013 1 218 8
2014 3 940,7 9,3
2015 5 139,1 136,6
2016 1 904,7 14,9
2017 1 623 56
2018 2 274,2 133,7
2019 1 559 24

Allikas Statistikaamet

2019. aastal oli Liibanon Eestile 95. kaubavahetuspartner mahuga 1,58 mln eurot, ekspordipartnerite seas 86. kohal. Impordipartneritest 114. kohal. 

Eesti Panga andmetel oli 30.09.2019 seisuga Liibanoni otseinvesteeringute positsioon Eestis 76 000 eurot. Investeeritud on hulgi- ja jaekaubandusse (11 000 EUR), veonduse ja laonduse sektorisse, info ja side sektorisse (38 000 EUR), finants- ja kindlustustegevusse, kinnisvarasse, haldus- ja abitegevusse ning majutus- ja toitlustus sektorisse. Eestil Liibanonis otseinvesteeringud puuduvad

 

 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.