Sa oled siin

Kuuba

22.09.1921 võeti Eesti vastu Rahvasteliitu; otsuse poolt hääletas ka Kuuba, mis tähendas ühtlasi ka de iure Eesti tunnustamist. Kuuba taastunnustas Eesti iseseisvumist 09.09.1991, diplomaatilised suhted sõlmiti 12.11.1991.

Eesti esimesel iseseisvusperioodil esindas meid aukonsulina Havannas hr. Emilio de Soto Sagarra.

Kuuba suursaadik on alates 2018. aastast Eduardo Lazo Pérez, kes resideerib Helsingis. 1994 -1995 esindas Kuubat Eestis Suursaadik Jorge Marti Martinez (kuulsa ja populaarse poeedi ning vabadusevõitleja José Marti järeltulija), kes resideeris algul Helsingis, hiljem Riias. Riiast kattis Kuuba lisaks Lätile ja Eestile ka Soomet. Alates 1999. aastast katab Kuuba Eestit taas Helsingist. Kuni 2007. aasta sügiseni juhtis esindust ajutine asjur hr. Francisco Florentino. Alates 2008. aastast oli suursaadikuks hr. Sergio González González ning 2012. aastast hr. Enrique Orta Gonzalez.

Eesti suursaadikut Kuubale määratud ei ole, samuti puudub aukonsul.

Visiidid ja kohtumised

 

märts 2019 Kuuba välisministri Bruno Rodríguez Parrilla ja asevälisministri Anayansi Rodríguez Camejo’ga käis Havannas kohtumas ÜRO Julgeolekunõukogu kampaania juht Margus Kolga
juuli 2018 välisminister Sven Mikser kohtus Kuuba asevälisministri Abelardo Moreno’ga Brüsselis EL - Ladina-Ameerika ja Kariibi riikide välisministrite kohtumise serval 
september 2017 välisminister Sven Mikser kohtus Kuuba välisministri Bruno Rodríguez Parrilla’ga New Yorgis ÜRO Peaassamblee serval. Kohtumisel allkirjastati Eesti ja Kuuba vastastikkuse mõistmise memorandum (MoU) kahepoolsete poliitiliste konsultatsioonide läbiviimiseks

Majandussuhted

 

Kaubavahetus

Suurema osa kaubavahetust moodustab Eesti eksport Kuubale, mis oli 2018. aastal ligi 2,8 mln €, millega Kuuba oli Eesti 90. ekspordipartner. Kuubale eksporditi peamiselt masinaid ja seadmeid (61% ekspordist), paberimassi ja tooteid (24%) ning plaste ja kummitooteid (5%). Import 2018. aastal puudus, varasemalt on imporditud taimseid tooteid ja tubakat. Eesti otseinvesteeringud Kuubal puuduvad. Kuuba otseinvesteeringute maht Eestis oli 2018. aasta seisuga 48 000 €, investeeritud on hulgi- ja jaekaubandusse, majutusse ja toitlustusse ning kutse-, teadus- ja tehnikaalasesse tegevusse. 08.03.2019 seisuga on Eestil 15 Kuuba kodanikust e-residenti, kes on loonud kaks ettevõtet.

Kuuba on Eesti turistide silmis üha huvipakkuvam reisisihtriik. Eesti residendid teevad aastas Kuubale ca 1200 külastust, millest suurem osa on mitmepäevased, riigis viibitakse keskmiselt 9,4 päeva. Reisimiseks Kuubale peab Eesti turist taotlema turismikaardi, seda saab teha ka reisibüroode kaudu. Kuuba tunnustab kodakondsuseta isikute reisidokumente.

E-Valitsemise Akadeemia on kaasatud Kariibi Telekommunikatsiooni Ühenduse (Caribbean Telecommunications Union, kuhu kuulub ka Kuuba) projekti koostada Kariibi mere piirkonna riikidele 21st Century Government Roadmap. Projekti eesmärk on aidata üles ehitada valitsusasutusi, mis suudaksid moodsaid tehnoloogiaid kasutades looduskatastroofidele vastu seista.

Välisministeerium eraldas 2017. aastal ka Kuubat laastanud orkaan Irma tagajärgede leevendamiseks 30 000 € Rahvusvahelise Punase Risti (IFRC) kaudu.

2013.-2014. aastal eraldas Sotsiaalministeerium Kuuba valitsusele kokku ca 17 000 € põgenike humanitaarabiks.

Kultuur
 

1999. aastal loodi Eesti-Kuuba Sõprusühing - mittepoliitiline ühendus, mille eesmärk on kultuurivahetus ja turismi arendamine.

Mitmed maailmas tuntud Kuuba muusikud on esinenud ka Eestis: Vocal Sampling (2002), klarnetist ja saksofonist Paquito D’Rivera koos oma rahvusvahelise kvintetiga (2009), Bueno Vista Social Club (2010), Kuuba kontrabassimängija Omar Rodriguez Calvo, kes esines Rootsi-Kuuba-Saksamaa ühistrio koosseisus 2012. aastal Viljandi Jazzkaarekesel.

2011. aastal oli Jazzkaare kavas Brasiilia-Kuuba öö, kus astus üles Kuubalt pärit Ühendkuningriikides elav viiulivirtuoos Omar Puente, Kuuba laulja Jesus Montero Ramirez esines samal aastal Kuressaares.

Kuuba on osalenud PÖFF filmifestivalil, viimati 2018. aastal filmiga „Celeste Garcia ebatavaline reis“ (El viaje extraordinario de Celeste García).

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.