Sa oled siin

Egiptus

(viimati uuendatud: 17.12.2018)
 
 

 

Diplomaatilised suhted

Eesti Vabariik ja Egiptuse Araabia Vabariik tunnustasid teineteist  Rahvasteliitu kuulumise kaudu (Eesti liitus 1922. aastal, Egiptus 1937. aastal).

Egiptus taastunnustas Eesti Vabariiki 06. septembril 1991. Diplomaatilised suhted sõlmiti 02. jaanuaril 1992.

Mais 2007 andis president Muhammad Hosni Mubarakile üle oma volikirja esimene Eesti Vabariigi suursaadik Egiptuses, Tiia Miller, resideerimisega Tallinnas.

Aastatel 2001–2008 tegutses Kairos Eesti Vabariigi aukonsulina Talaat El-Sayed Ahmed Zekri, tegevuspiirkonnaga Kairo linn ja kubernerkond. Aukonsuli ametiaeg lõppes seoses 2007. aasta novembris tööd alustanud esimese Eesti diplomaatilise esindusega Kairos. Eesti erimissiooni ülesandeks oli valmistada ette saatkonna avamine.

Eesti suursaatkonna Kairos avas 2010. aasta märtsis välisminister Urmas Paet. Suursaatkond Kairos on ainus Eesti saatkond araabia maades ja Aafrika mandril.
Eesti esimeseks Egiptuses resideerivaks suursaadikuks oli Paul Teesalu, kes esitas oma volikirja president Muhammad Hosni Mubarakile 6. detsembril 2010.

Eesti praegune suursaadik Egiptuses, Sander Soone andis oma volikirja president Abdul Fattah al-Sisi’le üle 14. septembril 2014. Suursaadik Soone esindab Eestit ka Araabia Riikide Liiga ning Aafrika Liidu juures.

Egiptuse suursaadik Sherif Yehia Refaat andis oma volikirja president Kersti Kaljulaidile üle 21.03.2017. Suursaadik resideerib Helsingis.
 

Tagasivaade ajalukku

1920. aastate algul elas Egiptuses kümneid eestlasi, kes olid sinna sattunud seoses Denikini ja Wrangeli vägede lüüasaamisega Lõuna-Venemaal. Enamik eestlasi lahkus peagi, ent mõned jäid püsivalt Egiptusesse elama. Kestva elu- ja töökoha leidsid Egiptuses mitmed eesti naismisjonärid, kes kuulusid 1898. aastal rajatud Egiptuse Üldmisjoni ridadesse.

1925. aasta algul külastasid turistina Egiptust usu- ja haridustegelane Jaan Lattik ja arhitekt Ernst Ederberg. Lattik avaldas oma reisimuljed "Lõunamaale", esialgu "Päevalehes", hiljem eraldi raamatuna.

1927. aastast esindas  Eesti Vabariigi konsulaarhuve Egiptuses Eesti peakonsul Ateenas (ja hiljem Istanbulis). 1933. aastal nimetas välisminister August Rei Eesti Vabariigi aukonsuliks Kairosse (tegevuspiirkonnaga kogu Egiptus) taanlase Anton Nyegaardi. Konsulaat Kairos aitas arendada Eesti-Egiptuse kaubandussuhteid ja isiklikke kontakte. Eesti ja Egiptuse kaubavahetus kasvas paari aastaga kolm kuni neli korda. Vajadusel abistas aukonsul ka Egiptust külastanud eesti meremehi ja turiste.

1941. aastast kuni oma surmani 1959. aastal tegutses Egiptuses Eesti riigi- ja rahandustegelane prof. Nikolai Köstner, kes esialgu viibis Egiptuses Rahvasteliidu poolt saadetud nõustajana, hiljem töötas Egiptuse Rahvuspangas. Prof. Köstner on maetud Kairo saksa kalmistule ajaloolise kopti linnaosa lähistel.

Eestlaste alaline kogukond Egiptuses on väiksearvuline. Lisaks vanema kogukonna järeltulijatele on alates sajandivahetusest Egiptusesse elama asunud mõnikümmend eestlast, peamiselt egiptlastega abiellumise tagajärjel.

Kohtumised ja visiidid

 

jaanuar 2005 - välisminister Kristiina Ojulandi visiit Egiptusesse. Välisminister külastas Kairot ja Aleksandriat. Kairos kohtuti Araabia Liiga peasekretäri Amr Moussaga, Egiptuse välisministri Ahmed Aboul Gheitiga, rahvusvahelise koostöö ministri Fayza Aboul-Nagaga, parlamendi väliskomisjoni esimehe Mustafa El-Feqiga. Aleksandrias külastas minister Aleksandria raamatukogu, kohtus äsja loodud Anna Lindhi nimelise Euro-Vahemere Kultuuridevahelise Dialoogi Fondi direktori ja Aleksandria kuberneriga.

november 2005 - peaminister Andrus Ansip kohtus Barcelonas Euromed tippkohtumisel Egiptuse peaministri Ahmed Nazifiga.

detsember 2007 – peaminister Andrus Ansip kohtus Egiptuse peaminister Ahmed Nazifiga EL- Aafrika Liidu tippkohtumise raames Lissabonis.

märts 2009 - välisminister Urmas Paet ja Egiptuse välisminister Ahmed Aboul Gheit kohtusid Kairos enne Sharm El-Sheikhis toimunud rahvusvahelist Gaza doonorkonverentsi.

märts 2010 – välisminister Urmas Paeti ametlik visiit Egiptusesse, mille käigus avati Eesti suursaatkond Egiptuses.

november 2012 – välisminister Urmas Paet osales Euroopa Liidu ja Araabia Riikide Liiga välisministrite kohtumisel Kairos.

oktoober 2014 – välisminister Urmas Paet kohtus Egiptuse välisminister Sameh Hassan Shoukri’ga Kairos rahvusvahelise Gaza doonorkonverentsi raames.

detsember 2016 - välisminister Sven Mikser osales Euroopa Liidu ja Araabia Riikide Liiga välisministrite kohtumisel Kairos.

august 2017 - Egiptuse välisminister Sameh Shoukry visiidil Eestis. Välisminister Shoukry kohtus välisminister Sven Mikseri, president Kersti Kaljulaidi ja Riigikogu Välisasjade Komisjoni esimees Marko Mihkelsoniga.

aprill 2018 - Riigikogu Eesti-Egiptuse parlamendirühma esimees Oudekki Loone ja liige Erki Savisaar ning Eesti-Aafrika parlamendirühma esimees Mart Nutt visiidil Kairos.

Lepingud

  • Eesti Vabariigi Valitsuse ja Egiptuse Araabia Vabariigi valitsuse vaheline majandusliku, tehnilise ja teadusliku koostöö kokkulepe (1999)
  • Eesti Vabariigi Valitsuse ja Egiptuse Araabia Vabariigi Valitsuse vaheline kultuurikoostöö memorandum (2004)
  • Vastastikuse mõistmise memorandum Eesti Vabariigi Välisministeeriumi ja Egiptuse Araabia Vabariigi Välisministeeriumi koostööks (2005)

Majandussuhted

Turismisektori jaoks on Egiptus oluline riik. Egiptus on kujunenud eestlaste jaoks üheks olulisemaks reisisihtkohaks. Egiptuse puhkusepiirkondi ja kultuuriväärtusi külastab tavapäraselt 20-30 000 Eesti turisti aastas. Kaubavahetus on jäänud suhteliselt tagasihoidlikuks.

Kaubavahetus

Eesti ja Egiptuse kaubavahetus 2010-2017 (miljonites eurodes)

  Eksport Import
2010 46,7 1,8
2011 16,8 2,1
2012 17,1 2,1
2013 13,1 2,1
2014 12,6 2,6
2015 13,8 2,5
2016 12,6 3,2
2017 31,5 4,3

Allikas: Statistikaamet

Ekspordis oli 2016. aastal suurim osakaal paberil ja pabermassil, järgnesid köögi- ja juurviljad, elektrilised masinad ja seadmed.

2. märtsil 2014. aastal sõlmiti Eesti ja Egiptuse vaheline infotehnoloogia- ja telekommunikatsioonialase koostöö memorandum, mille eesmärk on arendada infotehnoloogia alast koostööd ning aidata Egiptusel aktiivsemalt kasutusele võtta riiklikke e-lahendusi. Koostöömemorandum sõlmiti Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi asekantsleri Taavi Kotka visiidi käigus Kairosse.

1. oktoobril 2015. aastal toimus Kaubandus- Tööstuskojas Egiptuse-teemaline äriseminar, kus osales ka Egiptuse äridelegatsioon. Seminar võimaldas Eesti ettevõtetel saada ülevaate Egiptuse ärikliimast ning kohtuda Egiptuse ettevõtete esindajatega.

26.-28. jaanuaril 2016. aastal toimus Välisministeeriumi asekantsleri Väino Reinarti ja äridelegatsiooni visiit Egiptusesse.

Investeeringud

Eesti Panga andmetel on seisuga 31.12.2017 Egiptuse otseinvesteeringute maht Eestis 1,3 mln eurot. Eesti otseinvesteeringud Egiptuses 648 000 eurot, investeeritud on hulgi- ja jaekaubandusse, info ja side ning kinnisvara sektorisse.

Kultuurikoostöö

 

2004. aastal allkirjastati Tallinnas Eesti ja Egiptuse vaheline kultuurikoostöö memorandum. Senised kultuurikontaktid on põhiliselt toiminud kunstinäituste või filmifestivalidel osalemise kaudu.

 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.