Sa oled siin

Egiptus

(viimati uuendatud: 21.07.2020)
 

Diplomaatilised suhted

Eesti Vabariik ja Egiptuse Araabia Vabariik tunnustasid teineteist Rahvasteliitu kuulumise kaudu (Eesti liitus 1922. aastal, Egiptus 1937. aastal).

Egiptus taastunnustas Eesti Vabariiki 06. septembril 1991. Diplomaatilised suhted sõlmiti 02. jaanuaril 1992.

Mais 2007 andis president Muhammad Hosni Mubarak'ile üle oma volikirja esimene Eesti Vabariigi suursaadik Egiptuses Tiia Miller, resideerimisega Tallinnas.

Aastatel 2001–2008 tegutses Kairos Eesti Vabariigi aukonsulina Talaat El-Sayed Ahmed Zekri, tegevuspiirkonnaga Kairo linn ja kubernerkond. Aukonsuli ametiaeg lõppes seoses 2007. aasta novembris tööd alustanud esimese Eesti diplomaatilise esindusega Kairos. Eesti erimissiooni ülesandeks oli valmistada ette saatkonna avamine.

Eesti suursaatkonna Kairos avas 2010. aasta märtsis välisminister Urmas Paet. Suursaatkond Kairos on ainus Eesti saatkond Aafrika mandril. Eesti esimeseks Egiptuses resideerivaks suursaadikuks oli Paul Teesalu, kes esitas oma volikirja president Muhammad Hosni Mubarakile 6. detsembril 2010. Alates septembrist 2014 kuni juulini 2019 oli Eesti suursaadikuks Egiptuses Sander Soone.

Alates augustist 2019 on Eesti suursaadikuks Egiptuses Miko Haljas.

Egiptuse suursaadik Eestis Sherif Yehia Refaat andis oma volikirja president Kersti Kaljulaidile üle 21.03.2017. Suursaadik resideerib Helsingis.

16.05.2019 moodustati Riigikogus Eesti-Egiptuse parlamendirühm, mida juhib Oudekki Loone.          
 

Tagasivaade ajalukku

1920. aastate algul elas Egiptuses kümneid eestlasi, kes olid sinna sattunud seoses Denikini ja Wrangeli vägede lüüasaamisega Lõuna-Venemaal. Enamik eestlasi lahkus peagi, ent mõned jäid püsivalt Egiptusesse elama. Kestva elu- ja töökoha leidsid Egiptuses mitmed eesti naismisjonärid, kes kuulusid 1898. aastal rajatud Egiptuse Üldmisjoni ridadesse.

1925. aasta algul külastasid turistina Egiptust usu- ja haridustegelane Jaan Lattik ja arhitekt Ernst Ederberg. Lattik avaldas oma reisimuljed "Lõunamaale", esialgu "Päevalehes", hiljem eraldi raamatuna.

1927. aastast esindas  Eesti Vabariigi konsulaarhuve Egiptuses Eesti peakonsul Ateenas (ja hiljem Istanbulis). 1933. aastal nimetas välisminister August Rei Eesti Vabariigi aukonsuliks Kairosse (tegevuspiirkonnaga kogu Egiptus) taanlase Anton Nyegaardi. Konsulaat Kairos aitas arendada Eesti-Egiptuse kaubandussuhteid ja isiklikke kontakte. Eesti ja Egiptuse kaubavahetus kasvas paari aastaga kolm kuni neli korda. Vajadusel abistas aukonsul ka Egiptust külastanud eesti meremehi ja turiste.

1941. aastast kuni oma surmani 1959. aastal tegutses Egiptuses Eesti riigi- ja rahandustegelane prof. Nikolai Köstner, kes esialgu viibis Egiptuses Rahvasteliidu poolt saadetud nõustajana, hiljem töötas Egiptuse Rahvuspangas. Prof. Köstner on maetud Kairo saksa kalmistule ajaloolise kopti linnaosa lähistel.

Eestlaste alaline kogukond Egiptuses on väiksearvuline. Lisaks vanema kogukonna järeltulijatele on alates sajandivahetusest Egiptusesse elama asunud mõnikümmend eestlast, peamiselt egiptlastega abiellumise tagajärjel.

Kohtumised ja visiidid

Juuni 2019 maaeluminister Mart Järvik kohtus FAO konverentsi raames Roomas Egiptuse põllumajanduse ja maaparanduse ministri Dr Ezz el-Din Abu Steit’iga.

Veebruar 2019 peaminister  Jüri Ratas Sharm El-Sheikh’is EL-Araabia Riikide Liiga tippkohtumisel, mille serval kohtus ka Egiptuse presidendi Abdel Fatah al-Sisi’ga.

Veebruar 2019 president Kersti Kaljulaid kohtus Müncheni julgeolekukonverentsi serval Egiptuse presidendi Abdel Fatah al-Sisi’ga.

September 2018 välisminister Sven Mikser kohtus Egiptuse välisministri Sameh Shoukry’ga UNGA serval New York’is.

Aprill 2018 Riigikogu Eesti-Egiptuse parlamendirühma esimees Oudekki Loone ja liige Erki Savisaar ning Eesti-Aafrika parlamendirühma esimees Mart Nutt visiidil Kairos.

August 2017 Egiptuse välisminister Sameh Shoukry visiidil Eestis. Välisminister Shoukry kohtus välisminister Sven Mikser’i, president Kersti Kaljulaid’i ja Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelson’iga.

Detsember 2016 välisminister Sven Mikser Euroopa Liidu ja Araabia Riikide Liiga välisministrite kohtumisel Kairos.

Oktoober 2014 välisminister Urmas Paet’i ja Egiptuse välisministri Sameh Shoukry kohtumine Kairos Gaza doonorkonverentsi raames.

November 2012 välisminister Urmas Paet Euroopa Liidu ja Araabia Riikide Liiga välisministrite kohtumisel Kairos.

Märts 2010 välisminister Urmas Paet’i ametlik visiit Egiptusesse ja saatkonna avamine Kairos.

Märts 2009 välisminister Urmas Paet ja Egiptuse välisminister Ahmed Aboul Gheit kohtusid Kairos enne Sharm El-Sheikhis toimunud rahvusvahelist Gaza doonorkonverentsi.

Detsember 2007 peaminister Andrus Ansip kohtus Egiptuse peaminister Ahmed Nazif'iga EL-Aafrika Liidu tippkohtumise raames Lissabonis.

November 2005 peaminister Andrus Ansip kohtus Barcelonas Euromed tippkohtumisel Egiptuse peaministri Ahmed Nazif'iga.

Jaanuar 2005 välisminister Kristiina Ojulandi visiit Egiptusesse. Välisminister külastas Kairot ja Aleksandriat. Kairos kohtuti Araabia Liiga peasekretäri Amr Moussa’ga, Egiptuse välisministri Ahmed Aboul Gheit’iga, rahvusvahelise koostöö ministri Fayza Aboul-Naga’ga, parlamendi väliskomisjoni esimehe Mustafa El-Feq’iga. Aleksandrias külastas minister Aleksandria raamatukogu, kohtus äsja loodud Anna Lindhi nimelise Euro-Vahemere Kultuuridevahelise Dialoogi Fondi direktori ja Aleksandria kuberneriga.

Lepingud

  • Eesti Vabariigi Valitsuse ja Egiptuse Araabia Vabariigi valitsuse vaheline majandusliku, tehnilise ja teadusliku koostöö kokkulepe (1999)
  • Eesti Vabariigi Valitsuse ja Egiptuse Araabia Vabariigi Valitsuse vaheline kultuurikoostöö memorandum (2004)
  • Vastastikuse mõistmise memorandum Eesti Vabariigi Välisministeeriumi ja Egiptuse Araabia Vabariigi Välisministeeriumi koostööks (2005)

Majandussuhted

Kaubavahetus

2019. aastal kaubavahetuskäive Egiptusega vähenes 22 mln euroni (53. kaubanduspartner, osakaal kogukäibest 0,1%). Eesti eksportis Egiptusesse ligi 18 mln euro väärtuses (47. ekspordipartner 0,1% osakaaluga) ja importis sealt 4 mln euro väärtuses (57. impordipartner). Peamised ekspordiartiklid Egiptusesse 2019. a olid paberimass ja tooted sellest (pinnakatteta jõupaber) (41% ekspordist), masinad ja seadmed (elektrilised juhtpaneelid) (18%) ning taimsed tooted (kaunviljad) (16%). Egiptusest imporditi metalle ja metalltooteid (raud- ja terastooted) (30% impordist), plaste ja plasttooteid (25%) ning kivist jms materjalist tooteid (klaastooted) (24%).

Eesti ja Egiptuse kaubavahetus 2015-2019 (miljonites eurodes)

  Eksport Import
2015 13,8 2,5
2016 12,6 3,2
2017 31,5 4,3
2018 31,8 5,4
2019 18,4 4,0

Allikas: Statistikaamet

2. märtsil 2014. aastal sõlmiti Eesti ja Egiptuse vaheline infotehnoloogia- ja telekommunikatsioonialase koostöö memorandum, mille eesmärk on arendada infotehnoloogia alast koostööd ning aidata Egiptusel aktiivsemalt kasutusele võtta riiklikke e-lahendusi. Koostöömemorandum sõlmiti Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi asekantsleri Taavi Kotka visiidi käigus Kairosse.

1. oktoobril 2015. aastal toimus Kaubandus-Tööstuskojas Egiptuse-teemaline äriseminar, kus osales ka Egiptuse äridelegatsioon. Seminar võimaldas Eesti ettevõtetel saada ülevaate Egiptuse ärikliimast ning kohtuda Egiptuse ettevõtete esindajatega.

26.-28. jaanuaril 2016. aastal toimus Välisministeeriumi asekantsleri Väino Reinarti ja äridelegatsiooni visiit Egiptusesse.

Otseinvesteeringud

Eesti Panga andmetel oli 30.09.2019. a seisuga Eesti otseinvesteeringute positsioon Egiptuses 1,1 mln eurot, peamiselt on investeeritud hulgi- ja jaekaubandusse ning kinnisvarasse. Egiptuse investorid olid sama seisuga Eestisse investeerinud 4,2 mln eurot, peamiselt on investeeritud kinnisvarasse (52% Egiptuse investeeringutest Eestis).

Eesti Äriregistris oli 2019. a septembri seisuga registreeritud 57 Egiptuse osalusega ettevõtet.

Turism

Eestlaste huvi Egiptusesse reisimise vastu on kasvanud: kui 2016. a tehti ligi 14 tuhat külastust, siis 2019. a juba ligi 42 tuhat külastust, suurem osa neist olid mitmepäevased ning riigis viibiti keskmiselt 6,7 päeva. Egiptuse residendid tegid 2018. a Eestisse ca 270 külastust, (2017 – ligi 400) vaid 30% neist olid mitmepäevased.

Kultuurikoostöö

 

2004. aastal allkirjastati Tallinnas Eesti ja Egiptuse vaheline kultuurikoostöö memorandum. Senised kultuurikontaktid on põhiliselt toiminud kunstinäituste või filmifestivalidel osalemise kaudu.

 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.