Sa oled siin

Boliivia

 

Eesti ja Boliivia tunnustasid teineteist kuulumisega Rahvasteliitu, millega Eesti ühines 1922. aastal. Boliivia oli Rahvasteliidu asutajaliige 1919. aastal. 1933 ühinedes Anti-War Treaty of Non-Agression and Conciliation, oli Boliivia Paljurahvuseline Riik seaduslikult seotud Balti riikide vallutamise mittetunnustamisega NSV Liidu poolt.

Boliivia Paljurahvuseline Riik taastunnustas Eesti Vabariiki 08.09.1991. Diplomaatilised suhted Eesti ja Boliivia vahel sõlmiti Haagis 10.03.2004.

Boliivia esimene suursaadik Eestis hr. Milton René Soto Santiesteban, kes resideeris Stockholmis, esitas oma volikirja 26.11.2009 ja lõpetas oma tegevuse Rootsis 24.01.2018. Saatkonda juhib ajutine asjur Isidora Coria Nina. Eesti aukonsul Boliivias on hr. Ramiro Moreno Baldivieso, aukonsulaat asub Boliivia pealinnas La Pazis.

Vastastikuseid visiite pole Eesti ja Boliivia vahel toimunud, kahepoolseid lepinguid sõlmitud ei ole.

Kohtumised

  • juuni 2015 Eesti peaminister Taavi Rõivas kohtus Brüsselis EL-CELACi tippkohtumise serval kahepoolselt Boliivia presidendi Evo Moralesega


Majandussuhted

Boliivia eksport EL-i sõltub metallimaakidest ja põllumajandustoodetest. EL on Boliiviale neljas kaubanduspartner.

Kaubavahetus

Eesti ja Boliivia kaubavahetus oli 2018. aastal 0,4 mln €, millega riik oli Eesti 120. kaubanduspartner.

Eksport moodustas 0,4 mln € (117. ekspordipartner), import puudus. Ka aastatel 2014-2017 oli eksport ca 0,5 mln € ning import puudus. Boliiviasse eksporditi enim transpordivahendeid (mootorsõidukite osad, veoautod, traktorid; 75% ekspordist) ning masinaid ja seadmeid (sisepõlemis-kolbmootorid, kahvellaadurid; 22%).

Boliivia otseinvesteeringute positsioon seisuga 31.03.2019 oli 0,9 mln €, investeeritud on töötlevasse tööstusse, info ja side sektorisse, kinnisvarasse ning kutse-, teadus- ja tehnikaalasesse tegevusse. Eestil Boliivias otseinvesteeringud puuduvad.

Boliivia kuulub Ameerika Riikide Organisatsiooni (OAS, kuhu kuuluvad kõik Ameerika riigid), millega Eesti teeb IT-koostööd. Eesti eraldas 2019. aastal neljandat aastat järjest OASi liikmesriikide küberturvalisuse arendamiseks 100 000 €.

Eesti MTÜ Mondo on üks kolmest Boliiviaga seotud Euroopa võimekuse tõstmise projekti koordineerijast. Projekt saadab humanitaarvabatahtlikke kümnesse sihtriiki, sealhulgas Boliiviasse. Projekti kestus on 2017. aasta detsembrist 2019. aasta novembrini.

Kultuurisuhted

Boliivia teatritrupp Kiknteatr osales 2012. aasta detsembris toimunud Talveöö Unenäo teatrifestivalil Diego Aramburo lavastatud etendusega „ÆCCESS“.
2018. aasta septembris osales Boliivia Eesti korraldatud Maailmakoristuspäeval. Boliivias osales koristamistalgutel 1370 inimest.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.