Sa oled siin

Araabia Ühendemiraadid

viimati uuendatud: 17.12.2018

Araabia Ühendemiraadid tunnustasid Eesti iseseisvust 18.09.1991. Diplomaatilised suhted kahe riigi vahel sõlmiti ÜROs 28.03.2006.

Araabia Ühendemiraatide suursaadik Eestis Sultan Rashid Sultan AlKaitoob andis oma volikirja president T. H. Ilvesele üle 28.09.2016. Suursaadik resideerib Stockholmis. Eesti suursaadik Araabia Ühendemiraatides Sander Soone andis oma volikirja Araabia Ühendemiraatide asepresidendile ja peaministrile ning Dubai valitsejale šeik Muḩammad bin Rāshid Āl Maktūmile üle 23. novembril 2016. Suursaadik resideerib Kairos.

Tähtsamad visiidid

2009. aasta juunis külastas Eestit Araabia Ühendemiraatide välisminister šeik Abdullah bin Zayed Al Nahyan.

2010. aasta aprillis kohtus välisminister Urmas Paet Tallinnas Araabia Ühendemiraatide välisministri  šeik Abdullah Bin Zayed Al Nahyan’iga NATO välisministrite mitteametliku kohtumise raames.

2011. aasta aprillis osales välisminister Urmas Paet Abu Dhabis toimunud Euroopa Liidu ja Pärsia Lahe Koostöönõukogu välisministrite kohtumisel, toimus ka kahepoolne kohtumine Araabia Ühendemiraatide välisministri šeik Abdullah Bin Zayed Al Nahyan’iga.

2014. aasta mais osales president Toomas Hendrik Ilves Dubais toimunud üritusel Panel on Global Internet Cooperation and Governance Mechanisms.

2014. aasta novembris juhatas president Ilves Dubais Maailma Majandusfoorumi küberjulgeoleku nõukogu koosolekut ja osales Interneti tuleviku teemalisel avalikul diskussioonil.

2015. aasta oktoobris toimus peaminister Taavi Rõivase visiit Dubaisse koos äridelegatsiooniga. Visiidi käigus osales peaminister ja äridelegatsioon GITEX tehnoloogiamessil. Lisaks toimusid peaministri kahepoolsed kohtumised Araabia Ühendemiraatide peaministri ja Dubai valitseja šeik Mohammed bin Rashid al-Maktoumiga ning kabinetiasjade ministri Mohammad Abdullah al Gergawiga. Allkirjastati Eesti ja Dubai vaheline e-riigi ja IKT-alane koostöömemorandum.

2015. aasta oktoobris viibis President Toomas Hendrik Ilves Abu Dhabis Maailma Majandusfoorumil.

2017. aasta veebruaris kaitseminister Margus Tsahkna visiidil Araabia Ühendemiraatides. Kaitseminister kohtus Araabia Ühendemiraatide kaitseminister Mohammed Bin Ahmad Al Bawardiga ning osales koos Eesti kaitse- ja julgeolekutööstuse ettevõtetega kaitsetööstuse messil IDEX.

2018. aasta mais käis Eestis visiidil Araabia Ühendemiraatide majandusminister Sultan bin Saeed Al Mansoori, kes kohtus peaministri Jüri Ratase, majandus- ja taristuministri Kadri Simsoniga ning külastas e-Eesti esitluskeskust.

2018. aasta septembris kohtus välisminister Sven Mikser ÜRO Peaassamblee raames Araabia Ühendemiraatide välisministri šeik Abdullah bin Zayed Al Nahyan’iga.

Lepingud

Eesti ja Araabia Ühendemiraatide vahel on jõustunud tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ja maksudest hoidumise tõkestamise leping ning investeeringute soodustamise ja vastastikuse kaitse leping. Mõlemad lepingud jõustusid 2012. aasta märtsis.

Majandussuhted

Kaubavahetus

Araabia Ühendemiraadid oli 2017. aastal Eestile 41. kaubanduspartner.

Ekspordi peamised kaubagrupid on: masinad ja seadmed ning puittooted. Araabia Ühendemiraatidest imporditi peamiselt masinaid ja seadmeid ning keemiatooteid.

Kaubavahetuse areng (miljonites eurodes)

  Eksport Import
2011 7 2
2012 15 2
2013 9 3
2014 16 4
2015 34 4
2016 35 5
2017 40 8

Investeeringud

Araabia Ühendemiraatide otseinvesteeringud Eestis seisuga 30.09.2017 moodustasid 4,9 mln EUR. Investeeritud on haldus- ja abitegevusse, kutse-, teadus ja tehnikaalasesse tegevusse, hulgi- ja jaekaubandusse, töötlevasse tööstusesse, kinnisvarasse ning  infosse ja sidesse. Eesti otseinvesteeringud Araabia Ühendemiraatidesse seisuga 30.09.2017 on märgitud negatiivse väärtusega.

Majanduskoostöö

Eesti kaitsetööstuse ettevõtted on osalenud Araabia Ühendemiraatide pealinnas Abu Dhabis korraldataval kaitsetööstuse messil IDEX. 2015. aastal eksponeeris IDEXil viis Eesti ettevõtet ja Eesti Kaitsetööstuse Liit. 2017. aasta 19.-23. veebruarini toimunud messil oli EASi ja Eesti kaitse- ja julgeolekutööstuse innovatsiooni klastri korraldatud Eesti riigi stendil esindatud kaheksa Eesti kaitse- ja julgeolekutööstuse ettevõtet.

2018. aasta veebruaris osalesid Eesti juhtivad mehitamata kaitsetehnoloogiate arendajad Abu Dhabi kaitsetööstusmessil UMEX.

2018. aasta veebruaris osalesid Eesti ettevõtted ühisstendiga Gulfood messil Dubais.

2018. aasta mais käis Eestis visiidil Dubai Kaubanduskoja delegatsioon.

Välisministeeriumi välismajanduse- ja arengukoostööküsimuste asekantsler Väino Reinart viibis 16.-18. jaanuaril 2017 koos äridelegatsiooniga visiidil Araabia Ühendemiraatides, kus ta kohtus sealse välisministeeriumi rahvusvahelise koostöö riigiministri Reem Bint Ibrahim Al Hashimyga ja rahandusministeeriumi kantsleri Younis Haji Al Khouriga. Kohtumistel arutati Eesti ja Araabia Ühendemiraatide majandussuhete edendamist ning võimalikku e-valitsemise alast koostööd ka kolmandates riikides.

Turism

Eesti panga andmetel tegid Eesti residendid 2017. aastal Araabia Ühendemiraatidesse 9 201 mitmepäevakülastust.

Eestlased Araabia Ühendemiraatides

Aastal 2014 loodi Araabia poolsaarel elavate eestlaste poolt Araabia Eesti Selts.

 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.