Sa oled siin

Araabia Ühendemiraadid

viimati uuendatud: 06.11.2020

Araabia Ühendemiraadid tunnustasid Eesti iseseisvust 18.09.1991. Diplomaatilised suhted kahe riigi vahel sõlmiti 28.03.2006.

Araabia Ühendemiraatide suursaadik Eestis oli septembrist 2016 kuni märtsini 2019 Sultan Rashid Al Kaitoob, resideerimisega Stockholmis. Septembris 2019 määrati uueks suursaadikuks Shaikh Mohammed bin Maktoum bin Rashid Al-Maktoum, resideerimisega Stockholmis. Suursaadik andis oma volikirja üle Vabariigi Presidendile Kersti Kaljulaidile 22. septembril 2020.

Novembrist 2016 kuni juulini 2019 oli Eesti suursaadikuks Araabia Ühendemiraatides Sander Soone, resideerimisega Kairos. Juunis 2019 loodi Eesti Vabariigi Suursaatkond Abu Dhabis, mille ametlik avamine pidi toimuma märtsis 2020, aga on hetkel edasi lükkunud koroonaviiruse tõttu. Esimese resideeruva suursaadikuna andis Jaan Reinhold 1. septembril 2019 Araabia Ühendemiraatide asepresidendile, peaministrile ja Dubai valitsejale, tema kõrgeaususele šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum'ile üle oma volikirja.

10. veebruaril 2019 avati Dubais EAS-i esindus, mida juhib Jukka Hahlanterä.

15. aprillil 2019 moodustati Riigikogus Eesti-AÜE parlamendirühm, mille esimees on Martin Repinski.

Tähtsamad visiidid ja kohtumised

2019. aasta detsembris kohtus kaitseminister Jüri Luik Araabia Ühendemiraatide asekaitseministri Mohammed Bin Ahmed Al Bawardi'ga Abu Dhabis.

2019. aasta septembris viibis Araabia Ühendemiraatides visiidil Vabariigi President Kersti Kaljulaid, keda saatis seni suurim, 70-liikmeline Eesti äridelegatsioon. 

2019. aasta märtsis Abu Dhabis toimunud eriolümpial osales 59-liikmeline Eesti delegatsioon. Eriolümpia avaüritusel osales kultuuriminister Indrek Saar. Mängudel osales 41 Eesti sportlast kümnel erineval spordialal.

2019. aasta veebruaris kohtus president Kersti Kaljulaid AÜE VM riigiministri Reem Al-Hashimiga Addis Abebas.

2019. aasta veebruaris toimus peaminister Jüri Ratase visiit Araabia Ühendemiraatidesse, kus ta kohtus AÜE peaministri Mohammed bin Rashid Al Maktoum’iga ning avas koos ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Rene Tammist’iga EAS-i esinduse Dubais.

2018. aasta detsembris kohtus ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist Dubais AÜE Välisministeeriumi riigiministri ja Dubai EXPO 2020 peadirektori pr. Reem Al-Hashimy’ga.

2018. aasta septembris kohtus välisminister Sven Mikser ÜRO Peaassamblee raames Araabia Ühendemiraatide välisministri šeik Abdullah bin Zayed Al Nahyan’iga.

2018. aasta mais käis Eestis visiidil Araabia Ühendemiraatide majandusminister Sultan bin Saeed Al Mansoori, kes kohtus peaminister Jüri Ratase ja majandus- ja taristuminister Kadri Simsoniga ning külastas e-Eesti esitluskeskust.

2017. aasta veebruaris kaitseminister Margus Tsahkna visiidil Araabia Ühendemiraatides. Kaitseminister kohtus Araabia Ühendemiraatide kaitseminister Mohammed Bin Ahmad Al Bawardiga ning osales koos Eesti kaitse- ja julgeolekutööstuse ettevõtetega kaitsetööstuse messil IDEX.

2015. aasta oktoobris viibis president Toomas Hendrik Ilves Abu Dhabis Maailma Majandusfoorumil.

2015. aasta oktoobris toimus peaminister Taavi Rõivase visiit Dubaisse koos äridelegatsiooniga. Visiidi käigus osales peaminister ja äridelegatsioon GITEX tehnoloogiamessil. Lisaks toimusid peaministri kahepoolsed kohtumised Araabia Ühendemiraatide peaministri ja Dubai valitseja šeik Mohammed bin Rashid al-Maktoumiga ning kabinetiasjade ministri Mohammad Abdullah al Gergawiga. Allkirjastati Eesti ja Dubai vaheline e-riigi ja IKT-alane koostöömemorandum.

2014. aasta novembris juhatas president Toomas Hendrik Ilves Dubais Maailma Majandusfoorumi küberjulgeoleku nõukogu koosolekut ja osales Interneti tuleviku teemalisel avalikul diskussioonil.

2014. aasta mais osales president Toomas Hendrik Ilves Dubais toimunud üritusel Panel on Global Internet Cooperation and Governance Mechanisms.

2011. aasta aprillis osales välisminister Urmas Paet Abu Dhabis toimunud Euroopa Liidu ja Pärsia Lahe Koostöönõukogu välisministrite kohtumisel, toimus ka kahepoolne kohtumine Araabia Ühendemiraatide välisministri šeik Abdullah Bin Zayed Al Nahyan’iga.

2010. aasta aprillis kohtus välisminister Urmas Paet Tallinnas Araabia Ühendemiraatide välisministri šeik Abdullah Bin Zayed Al Nahyan’iga NATO välisministrite mitteametliku kohtumise raames.

2009. aasta juunis külastas Eestit Araabia Ühendemiraatide välisminister šeik Abdullah bin Zayed Al Nahyan.

Lepingud

Eesti ja Araabia Ühendemiraatide vahel on jõustunud tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ja maksudest hoidumise tõkestamise leping ning investeeringute soodustamise ja vastastikuse kaitse leping. Mõlemad lepingud jõustusid 2012. aasta märtsis.

Septembris 2018 allkirjastasid Eesti ja AÜE välisministrid New Yorkis kahepoolse lennunduslepingu (Air Services Agreement). Leping jõustus 13.01.2020. 

Majandussuhted

Kaubavahetus

Eesti kaubavahetus Araabia Ühendemiraatidega moodustas 2019. a ligi 82 mln eurot, millega Araabia Ühendemiraadid olid Eesti 34. kaubanduspartner (osakaaluga 0.3%). 

Araabia Ühendemiraatidesse eksporditakse peamiselt masinaid ja seadmeid (67%), taimseid tooteid (13.5%), metalle ja metallitooteid (7%) ning puitu ja puittooteid (3.6%). Araabia Ühendemiraatidest imporditi peamiselt masinaid ja seadmeid (46%) ning keemiatooteid (43%).

Krediidiinfo andmetel eksportis AÜE-sse 2018. aastal 118 Eesti ettevõtet.

Kaubavahetuse areng (miljonites eurodes)

  Eksport Import
2015 34 4
2016 35 5
2017 40 8
2018 60.2 9.4
2019 63.8 18.5

Investeeringud

Araabia Ühendemiraatide otseinvesteeringuid Eestisse oli seisuga 30.09.2019. a 163 mln eurot. Investeeritud on erinevatesse sektoritesse, enim finants- ja kindlustustegevusse. Eesti Äriregistris oli 2019. a septembri seisuga 116 AÜE osalusega Eesti ettevõtet.

Eesti otseinvesteeringud Araabia Ühendemiraatidesse seisuga 30.09.2019 on märgitud negatiivse väärtusega, - 56 tuhat eurot. Investeeritud on kinnisvarasse, kutse-, teadus- ja tehnikaalasesse tegevusse ning info ja side sektorisse.

Majanduskoostöö

Eesti kaitsetööstuse ettevõtted on osalenud Araabia Ühendemiraatide pealinnas Abu Dhabis korraldataval kaitsetööstuse messil IDEX. 2015. aastal eksponeeris IDEXil viis Eesti ettevõtet ja Eesti Kaitsetööstuse Liit. 2017. aasta 19.-23. veebruarini toimunud messil oli EASi ja Eesti kaitse- ja julgeolekutööstuse innovatsiooni klastri korraldatud Eesti riigi stendil esindatud kaheksa Eesti kaitse- ja julgeolekutööstuse ettevõtet.

2018. aasta veebruaris osalesid Eesti juhtivad mehitamata kaitsetehnoloogiate arendajad Abu Dhabi kaitsetööstusmessil UMEX.

2018. aasta veebruaris osalesid Eesti ettevõtted ühisstendiga Gulfood messil Dubais.

2018. aasta mais käis Eestis visiidil Dubai Kaubanduskoja delegatsioon.

Välisministeeriumi välismajanduse- ja arengukoostööküsimuste asekantsler Väino Reinart viibis 16.-18. jaanuaril 2017 koos äridelegatsiooniga visiidil Araabia Ühendemiraatides, kus ta kohtus sealse välisministeeriumi rahvusvahelise koostöö riigiministri Reem Bint Ibrahim Al Hashimyga ja rahandusministeeriumi kantsleri Younis Haji Al Khouriga. Kohtumistel arutati Eesti ja Araabia Ühendemiraatide majandussuhete edendamist ning võimalikku e-valitsemise alast koostööd ka kolmandates riikides.

Turism

Eesti Panga mobiilpositsioneerimise meetodil saadud andmetel teevad Eesti residendid Araabia Ühendemiraatidesse aastas 9-10 tuhat reisi, suurem osa neist on mitmepäevased. AÜE residendid teevad aastas Eestisse 700-800 külastust, pooled neist on ühepäevased.

Eestlased Araabia Ühendemiraatides

Aastal 2014 loodi Araabia poolsaarel elavate eestlaste poolt Araabia Eesti Selts.

 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.