Sa oled siin

Raketitehnoloogia kontroll (MTCR)

The Missile Technology Control Regime – MTCR (Raketitehnoloogia Kontrollrežiim)

Raketitehnoloogia Kontrollrežiim (MTCR) on mitteametlik riikide vaheline kokkulepe, mis loodi 1987 aastal, piiramaks raketisüsteemide ja mitte-piloteeritavate rakettide (ballistilised-, tiib- ja "maa-õhk" tüüpi suured raketid) levikut.

MTCR ei oma lepingu staatust, mistõttu pole ta ka kohustuslik, kuigi kõik liikmesmaad järgivad kokkuleppe sätteid.

MTCR’i algne eesmärk oli "vähendada tuumarelva leviku ohtu, kontrollides varustuse ja tehnoloogia tarneid, mida oleks võimalik kasutada mehitamata tuumarelvade kohaletoimetamise süsteemides või nende väljatöötamisel." Aja möödudes on kontrollrežiimi eesmärke laiendatud, mistõttu keskendub praegune MTCR mitte ainult tuumarelvade vaid teiste massihävitusrelvade leviku ohu vähendamisele, kontrollides hankeid, mis võiksid kaasa aidata nimetatud relvasüsteemide väljatöötamisele.

1993. aastal väljatöötatud uutes juhistes soovitatakse liikmesriikidel keelduda raketi või raketitehnoloogia ekspordist, vaatamata sellele, kas kaup on strateegiliste kaupade ja tehnoloogiate nimekirjas, või mitte, kui liikmesriigil on alust arvata, et seda võidakse kasutada ükskõik millise massihävitusrelva kohaletoimetamiseks.

MTCR-i kontrollnimekiri koosneb kahest osast:

  • terviklikud relvade kohaletoimetamise süsteemid
  • relvasüsteemide osad ja komponendid, tarkvara ning tehnoloogia.

USA initsiatiivil vormistati MTCR’i alane kokkulepe algselt G-7 riikide vahel (Kanada, Lääne-Saksa, Itaalia, Jaapan, Prantsusmaa, Suurbritannia), peale Pärsia lahe kriisi kasvas liikmete arv 29 riigini. Nüüdseks kuuluvad režiimi 35 riiki:

Argentiina; Austraalia; Austria; Belgia; Brasiilia; Bulgaaria; Hispaania; Holland; Iiri; India; Island; Itaalia; Jaapan; Kanada; Kreeka; Luksemburg; Lõuna-Aafrika Vabariik; Lõuna-Korea, Norra; Poola, Portugal; Prantsusmaa; Rootsi; Šveits; Saksa; Soome; Suurbritannia; Taani; Tšehhi, Türgi; Ukraina, Ungari; USA; Uus-Meremaa; Venemaa.

MTCR veebileht: http://www.mtcr.info/english/index.html

Viimati uuendatud: 15. August 2017

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.