Sa oled siin

Rahvusvaheline Taastuvenergia Agentuur

Rahvusvaheline Taastuvenergia Agentuur (IRENA) on rahvusvaheline organisatsioon, mille eesmärgiks on arendada taastuvenergiat ja edendada selle laiemat kasutamist üle kogu maailma. IRENA keskendub taastuvenergia kõikidele vormidele ja teemadele nii arenenud kui ka arengumaades. Agentuuri üks peamiseid ülesandeid on nõustada liikmesriike energiaallikate, tehnoloogia, ärimudelite, organisatsioonilise ja reguleeriva raamistiku valikul ning kohandamisel.

Selle saavutamiseks peab IRENA oluliseks:

  • taastuvenergia paremat õiguslikku regulatsiooni IRENA-ga liitunud riikides;
  • taastuvenergia tehnoloogia arendamist ja uuringute paremat finantseerimist;
  • vajalikke struktuursete reformide teostamist.

IRENA kõrgeimaks organiks on assamblee, kus on esindatud kõik liitunud riigid. 2015. aasta mai seisuga on IRENA põhikirja allkirjastanud 171 riiki ja Euroopa Liit. 139 riiki on põhikirja ratifitseerinud. IRENA kõrgeim konsultatiivne organ on Nõukogu ja täidesaatev organ on Sekretariaat, mida juhib Agentuuri peadirektor, kelleks on 2011. aastast Adnan Z. Amin Keeniast. IRENA asutamisprotsess sai alguse 2008. aasta aprillis, mil 54 riigi esindajad kogunesid Berliinis toimunud ettevalmistavale konverentsile. IRENA asutati ametlikult 26. jaanuaril 2009. aastal Bonnis, mil kinnitati Agentuuri põhikiri ning avati see liituda soovijatele allkirjastamiseks. IRENA asutajaliikmeteks loetakse kõiki põhikirja allkirjastajaid, kes tegid seda enne põhikirja jõustumist.

29.-30. juunil 2009. aastal toimus Sharm El Sheikis teine ettevalmistav konverents, kus peakorteri asukohaks valiti Abu Dhabi. Lisaks otsustati, IRENA tehnoloogia- ja innovatsioonikeskus  paikneb Bonnis ning IRENA koordinatsioonikeskus suhtlemisel ÜRO ja teiste rahvusvaheliste organisatsioonidega  asub Viinis.

IRENA põhikiri jõustus ja organisatsioon loeti ametlikult looduks 8. juulil 2010, üks kuu peale 25. ratifitseerimiskirja esitamist.

Eesti allkirjastas IRENA põhikirja 11. juunil 2009. Riigikogu võttis IRENA põhikirja ratifitseerimise seaduse vastu 21.03.2012. Eesti sai organisatsiooni täisliikmeks 30.06.2012.

Vaata lisaks:

IRENA ametlik kodulehekülg
Eesti kirjutas alla Rahvusvahelise Taastuvenergia Agentuuri põhikirjale (EV Välisministeeriumi pressiteade)

 

Viimati uuendatud: 11. Mai 2015

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.