Sa oled siin

PRAKTILINE INFO

Elamis- ja tööload

Portugal pole seadnud tööjõu vabale liikumisele piiranguid ning eestlastest töövõtjaid koheldakse võrdselt kohalike ja teiste Euroopa Liidu kodanikega ega piirata juurdepääsu sotsiaalteenustele. Töötamiseks Portugalis ei ole Euroopa Liidu kodanikul vaja eraldi tööluba taotleda.

Eesti kodanik ei vaja Portugali sisenemiseks viisat. Kui riigis viibimine ületab 3 kuu piirmäära, tuleb oma viibimine Portugalis registreerida kohaliku omavalitsuse juures ehk taotleda Certificado de Registo. Seda tuleb teha vähemalt 30 päeva jooksul pärast 3 kuu möödumist riiki sisenemisest.Siin on loetletud omavalitsused, kus end registreerida saab.

Täpsema info leiate siit: Euroopa Liidu kodaniku ja tema pereliikmete registreerimine

Maksukohuslase number

Kõigil maksumaksjatel on Portugalis nn maksukohuslase number ehk número de contribuinte, mille taotlemiseks tuleb pöörduda maksuameti - Direcção-Geral dos Impostos – poole. Infot maksukohuslase numbri kohta leiate siit: Numero de Contribuinte

Pangad

Enamus Portugali pankadest on tavaliselt avatud esmaspäevast reedeni alates 8.30 kuni 15.00. Suuremal osal pankadest on aga korralikud ja toimivad internetipangad, ülekanded toimuvad kiiresti ning turvaliselt. Välismaalasest füüsilisel ja juriidilisel isikul on kohalikega võrdsed õigused pangaarve omamiseks. Pangad pakuvad erinevaid pangakaarte ning suur osa maksetest sooritatakse Portugalis pangakaarte kasutades, sularahamaksete osakaal on pidevalt vähenenud. Portugalis on väga hästi toimiv ühtne pangaautomaatide süsteem, st. erinevatel pankadel ei ole eraldi oma pangaautomaate. Portugali pankade kliendid ei pea seega otsima oma panga logoga automaati – raha võib välja võtta ja makseid sooritada mistahes pangaautomaati kasutades ilma, et tuleks tasuda mingit teenustasu. Sularahaautomaat  – Multibanco – on ühtlasi ka makseautomaadiks ning välja on töötatud väga lihtne ja mugav erinevate teenuste eest maksmise süsteem sularahaautomaati kasutades. Suuremate Portugali pankade kontaktid leiate siit: Pankade kontaktid

Telefoniside

Portugali suunanumber on +351, linnadel eraldi suunakoode pole.

Ajavöönd

Portugal on UTC/GMT vööndis ehk siis ajavahe Eestiga on 2 tundi (Eesti vöönd on UTC/GMT +2), Seega, kui Eestis on kell 12.00, siis Portugalis 10.00. Nagu Eestiski minnakse Portugalis suviti üle suveajale..

Kui oled hädas

Hädaabinumber on 112

Turisti abinumber 800 296 296

Infotelefon 118

Lissaboni Turismipolitsei
Praça dos Restauradores
Telefon: 21 342 16 34

Porto Turismipolitsei
Rua Clube Fenianos, 11
Telefon: 22 208 18 33

Eesti Vabariigi Suursaatkond Lissabonis

Rua Filipe Folque nr.10ºJ-2ºESQ
1050-113
Lissabon
Portugal
tel. (351) 21 319 4150
faks (351) 21 319 4155
e-mail: Embassy.Lisbon@mfa.ee
http://www.embest.pt/est/saatkond

Ärikultuur

Portugallased erinevad teistest Lõuna-Euroopa rahvastest, kuna on vaiksemad ja vaoshoitumad. Ühtlasi on nad, erinevalt suurrahvustest, muu maailma suhtes avatud ja aktsepteerivad teistsuguseid käitumismalle ja kombeid. Äriasjades siiski üsna konservatiivne portugallane ootab aga ka välismaalastelt sarnast suhtumist. Hierarhia mängib äris küllaltki olulist rolli, kuigi noorema põlvkonna puhul on suhtumine vabam. Portugallastele on väga olulised isiklikud suhted, seda ka ärisuhetes.

Tutvumisel kasutatakse kindlasti "teie" vormi ehk siis pöördutakse vestluspartneri poole kolmandas isikus. Kõige ametlikum viis teietamiseks on kasutada pöördumisel tiitleid Senhor või Senhora või ka Senhor Doutor (doutor kehtib kõigi kõrgharidusega inimeste, mitte vaid meedikute kohta). Eraldi rõhutatakse kindlasti elukutseid nagu insener – Engenheiro ja arhitekt – Arquitecto. Ärisuhtluses võidakse siiski ka küllalt kiiresti "sinale" üle minna, mis tähendab, et üksteise poole hakatakse pöörduma eesnime pidi. Sageli nimetatakse oma (värskeid) tutvusi-kontakte sõpradeks. See on täiesti tavaline ja näitab pigem usaldust.

Viisakas on suruda kätt nii tervitades kui ka lahkudes. Heade tuttavate ja sõprade vahel on tavaks kohtumisel ja lahkumisel vahetada põsemusisid (mitte meeste vahel).

Kohtumiste ja läbirääkimiste puhul on Portugalis kombeks pikem sissejuhatus ja pikemad lõpusõnad kui Eestis. Koheselt väga konkreetselt asja juurde asumist võidakse tõlgendada lugupidamatusena, pealiskaudsusena või signaalina, et teema ei ole vastaspoolele eriti oluline. Kui ärijutud räägitud, on kombeks vahetada mõned repliigid "ilmast ja inimestest"; sõnapealt lahkumine võib jätta mulje, et kohtumise tulemustega ei jäädud rahule. Hea toon on kindlasti kiita Portugali ja portugali kööki ning veine, selle üle ollakse siin uhked. Samuti tasub meenutada Portugali hiilgeaegu – maadeavastusi, mereretki jms. Algteadmised Portugali ajaloost ja kultuurist tulevad kontaktide loomisel alati kasuks.
Kui ollakse jõudnud konkreetsete kokkulepeteni, on portugallane otsekohene ja peab sellest lugu ka vastaspoole juures. Ta respekteerib vastaspoole eriarvamust ja ei-ütlemist; kui need on põhjendatud, siis positiivne kontakt kindlasti säilib ja võib anda tulemusi edaspidi.

Portugallane on hea vestleja ning räägib meeleldi erinevatel teemadel. Peaks vältima pika vaikuse tekkimist jutuajamises: sellega ei olda harjunud ning seda võidakse võtta kui signaali, et vestluskaaslane ei ole millegagi rahul või ei ole avameelne. Portugallaste meelisteemadeks on poliitika ja sport - eriti jalgpall.

Portugallaste võõrkeelte oskus on hea. Vanema põlvkonna puhul on esimeseks võõrkeeleks sageli prantsuse keel. Peamiselt on levinud inglise keel ning sellega saab hakkama kõikjal Portugalis. Viimasel ajal õpetatakse koolides üha enam hispaania keelt, millest portugallased saavad üldiselt aru ka ilma õppimata. Vastumeelsus hispaania keeles suhtlemise vastu on kadumas. Siiski ei peaks hispaaniakeelset suhtlemist võtma enesestmõistetavana. See võib portugallastele tunduda üleolev ja solvav, kuna tegemist on siiski täiesti erinevate rahvuste ja keeltega.

Ühisel lõuna- või õhtusöögil on suhete loomisel väga oluline osa. Portugalis on lõunaperiood 12-15.00, meelisaeg 13.00, varaseim aeg õhtusöögiks on 20.00, kuid enamasti algab õhtusöök kell 20.30 või 21.00.

Viimati uuendatud: 22. August 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.