Sa oled siin

ÄRIKULTUUR JA PRAKTILINE INFO

Viimati uuendatud 29.01.2020

Ärikultuur

Tüüpiline Taani ärimees on konservatiivne ja efektiivne. Keskmisest nooremad äriinimesed on pigem mitte formaalsed, eriti riietumise koha pealt. Ärikohtumised algavad üldjuhul täpselt ja hilinemine pole aktsepteeritud. Ärikohtumised tuleb alati eelnevalt kokku leppida, kohtumise kellaaeg kirjalikult üle kinnitada. Taanlased lepivad ärikohtumised kokku vaid tööajaks (8.30 kuni 16.00), erandid on ülimalt harvad. Üldiselt tuleks kohtumised kokku leppida umbes kuu aega enne kohtumise toimumist. Raskendatud on ärisuhtlemine suvepuhkuste (u 20. juunist kuni 8. augustini), aga ka jõulupuhkuste (20. detsembrist kuni 2. jaanuarini) ja lihavõttepuhkuste perioodil. Taanis ei nimetata reeglina tööalast asendajat.

Enne kella kümmet algavad kohtumised on sageli nn. “hommikueinekohtumised”, s.t. külalisele pakutakse kohtumise ajal kerget einet. Üsna tavalised on ärilõunad, kuid äriõhtusöögid pole nii sagedased. Küllakutsed äripartneri juurde koju on ebatüüpilised ja viitavad äripartnerite väga headele suhetele. Kingituste tegemine ei ole tavaks. Erandi selles osas moodustavad erilised sündmused ja tähtpäevad, mispuhul kingitakse spetsiaalses kinkepakendis head veini või šokolaadi. Kasulik on oma äripartnereid personaalselt tunda ja nendega ka regulaarselt kohtuda.

Vaatamata sõbralikule olekule ja aususele on taanlased väga head kauplejad. Eeldatakse, et läbirääkijal on õigus olulisi otsuseid vastu võtta. Taanlased hindavad toote kvaliteeti ja täpsust ka lepingutest kinnipidamisel. Oluline on kokkulepetest kinnipidamine – iga eksimus mõjutab nii enda kui ka teiste Eesti ettevõtete äri. Samas ei ole nad ise varmad kinni pidama maksetähtaegadest, kuid üldjuhul maksmata ei jäeta. Maksedistsipliini tagamiseks võib ekspordi puhul kasutada näiteks faktooringut. Ettevaatlik tuleb olla ka Taani vahendajatega, äripartnereid ei tasuks ülemäära usaldada ja nende tausta tasub kindlasti eelnevalt kontrollida.

Kuigi Taani on kõrgelt arenenud infotehnoloogiaga riik, võib ettevõtete valmisolek kasutada elektronkirja olla suhteliselt erinev. Tavapärane on kontakteerumine telefoni teel, seda eriti siis kui teada on ettevõtte elektronposti üldaadress, mitte aga konkreetse isiku personaalne aadress. Sageli on ettevõtetes sisse seatud kitsad telefoniajad, mille kohta saab infot kas ettevõtte kodulehelt või automaatvastajalt. Samas on ka palju ettevõtteid, kellele suhtlemine elektronposti teel pole probleemiks. Kuid reeglina räägib taanlane head inglise keelt ja eelistab asjaajamiseks telefonikõnet.

Taanlasele on oluliseks argumendiks teise taanlase positiivne kogemus. Seetõttu mõjub Eesti partneri jutust palju paremini mõne teise Taani ärimehe soovitus. Arvestada tuleb ka asjaoluga, et kuigi leidub Eestit põhjalikult tundvaid taanlasi, on enamiku taanlaste teadmised Eestist piiratud. Võimalusel tasub äripartnereid kutsuda Eestisse, et murda stereotüüpe ja anda ettekujutus Eestis riigist ja ettevõtluskultuurist.

Eestis tegutseb Taani-Eesti Kaubanduskoda, kust saab hea nõu kahe riigi koostöökogemusega ettevõtjatelt.

Taani elama asumine. Taanis viibimiseks või töötamiseks kuni 3 kuud ei ole EL liikmesriikide kodanikel luba vaja. Kui on soov viibida pikemalt tuleb registreerida end Välismaalaste ametis ja saada EL elamisluba.
Ühtlasi on EL/Eesti kodanikel õigus otsida tööd kuue kuu jooksul alates Taani sisenemisest. Tööotsija peab suutma end ära elatada ja riigis viibimise õigus muutub kehtetuks, kui tööotsija taotleb sotsiaaltoetust. Viibimisel Taanis tööotsimise eesmärgil kauem kui kuus kuud tuleb end registreerida, mis tagab lisaks registreerimistõendile tervisekindlustuse ja CPR numbri (elaniku registreerimisnumber), ilma milleta on raske kui mitte võimatu teha paljusid igapäevatoiminguid). Viibimisel Taanis ilma tööotsimise eesmärgita tuleb end vastava regiooni valitsusasutuses registreerida kolme kuu jooksul.

Täiendav info:

Praktiline info

Pangad on tavaliselt avatud esmaspäevast reedeni kell 9.30-16.00. Enamike pangakontorite juures on sularahaautomaadid, mis aktsepteerivad ka rahvusvahelisi maksekaarte.

Maksmine. Sisseostude tegemiseks on välismaalasel soovitatav omada ka sularaha. Enamikus kauplustes ja teenindusasutustes on küll kaardimaksevõimalus ja saab kasutada rahvusvahelisi krediitkaarte, kuid väiksemates kauplustes võetakse vastu vaid Taani maksekaarti (Dankort). Taanis on laialt levinud Mobile Pay. Paljud restoranid, toidukauplused ja supermarketid aga võtavad välismaise kaardi kasutamise eest teenustasu. Viimase aja trend on väiksemates poekestes sularahast loobumine, pakutakse mobiilmakse või kaardimakse võimalust.

Lahtioleku ajad. Kontorite tööaeg on tavaliselt 8.00-9.00 kuni 16.00-17.00. Kauplused ja kaubamajad avatakse 9.00-10.00 vahel ning nädala sees suletakse reeglina kõik väiksemad poed kell 18.00. Kaubamajad on avatud kuni 19.00. Laupäeviti suletakse poed varajasel pealelõunal. Pühapäeviti on paljud kauplused suletud. Siiski on suured toidu- ja esmatarbekauplused (Meny, Netto, Føtex jt) avatud ka pühapäeviti või lausa 24h.

Viimati uuendatud: 29. Jaanuar 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.