Sa oled siin

PRAKTILINE INFO

Ärikultuur

Tüüpiline Taani ärimees on konservatiivne ja efektiivne. Keskmisest nooremad äriinimesed on pigem vabameelsed kui konservatiivsed, eriti riietumise koha pealt. Näiteks võivad nooremad ärimehed kohtumisele tulla ka põlvpükstes ja varbavahe-jalatsites, mis ei tähenda, et nad kohtumist või tehingut tõsiselt ei võta. Ärikohtumised algavad üldjuhul täpselt ja hilinemine pole aktsepteeritud. Ärikohtumised tuleb alati eelnevalt kokku leppida. Taanlased lepivad ärikohtumised kokku vaid tööajaks (8.30 kuni 16.00), erandid sellest on ülimalt harvad. Üldiselt tuleks kohtumised kokku leppida umbes kuu aega enne kohtumise toimumist. Raskendatud on ärisuhtlemine suvepuhkuste (u 20. juunist kuni 8. augustini), aga ka jõulupuhkuste (20. detsembrist kuni 5. jaanuarini) ja lihavõttepuhkuste perioodil.

Enne kella kümmet algavad kohtumised on sageli nn “hommikueinekohtumised”, s.t. külalisele pakutakse kohtumise ajal kerget einet. Üsna tavalised on ärilõunad, kuid äriõhtusöögid pole nii sagedased. Küllakutsed äripartneri juurde koju on ebatüüpilised ja viitavad äripartnerite väga headele suhetele. Tavaks pole teha äripartnerile ka kingitusi. Erandi selles osas moodustavad erilised sündmused ja tähtpäevad, mispuhul on tavaks kinkida spetsiaalses kinkekarbis paar pudelit head veini. Kasulik on oma äripartnereid personaalselt tunda ja nendega ka regulaarselt kohtuda.
Taanlased hinna üle tavaliselt ei tingi. Seetõttu tasub taanlastega suhtlemisel küsida kohe lõpphinda. Vaatamata sõbralikule olekule ja aususele on taanlased väga head kauplejad. Eeldatakse, et läbirääkijal on õigus olulisi otsuseid vastu võtta. Taanlased hindavad täpsust ka lepingutest kinnipidamisel ja toote kvaliteeti. Oluline on kokkulepetest kinnipidamine – iga eksimus mõjutab nii enda kui ka teiste Eesti ettevõtete äri. Samas ei ole nad sugugi ise varmad pidama kinni maksetähtaegadest, kuid üldjuhul maksmata ei jäeta. Maksedistsipliini tagamiseks võib ekspordi puhul kasutada näiteks faktooringut. Ettevaatlik tuleb olla ka Taani vahendajatega, äripartnereid ei tasuks ülemäära usaldada ja nende tausta tasub kindlasti eelnevalt kontrollida.

Kuigi Taani on kõrgelt arenenud infotehnoloogiaga riik, võib ettevõtete valmisolek kasutada elektronkirja olla suhteliselt erinev. Isegi IT ja telekommunikatsiooniettevõtete puhul võib juhtuda, et e-kirjadele ei vastata. Samas on ka palju ettevõtteid, kellele suhtlemine elektronposti teel pole probleemiks. Seetõttu võiks soovitada nende äripartnerite puhul, keda hästi ei tunta, kontakteerumist pigem faksi kui elektronposti teel, seda eriti siis kui teada on ettevõtte elektronposti üldaadress, mitte aga konkreetse isiku personaalne aadress. On oluline teada, et kui Taani äripartner oskab hästi inglise keelt või Eesti partner inglise või taani keelt siis eelistatakse Taani poolt e-kirja, faksi, tavaposti teel suhtlemisele telefonikõnet.

Taanlasele on oluliseks argumendiks teise taanlase positiivne kogemus. Seetõttu mõjub Eesti partneri jutust palju paremini mõne teise Taani ärimehe soovitus. Arvestada tuleb ka asjaoluga, et kuigi leidub Eestit põhjalikult tundvaid taanlasi, ei pruugi enamiku taanlaste teadmised Eestist olla kuigi suured.

Pangad on tavaliselt avatud esmaspäevast reedeni kell 9.30-16.00. Enamike pangakontorite juures on sularahaautomaadid, mis aktsepteerivad ka rahvusvahelisi maksekaarte.

Maksmine. Sisseostude tegemiseks on välismaalasel soovitatav omada sularaha. Enamikus kauplustes ja teenindusasutustes on küll kaardimaksevõimalus, kuid väiksemates kauplustes võetakse vastu vaid Taani maksekaarti (Dankort). Üldjuhul on rahvusvahelisi krediitkaarte võimalik kasutada pankades, hotellides, elitaarsemates restoranides, kaubamajades, supermarketites ja Kopenhaageni kesklinna poodides. Paljud restoranid, toidukauplused ja supermarketid aga võtavad välismaise kaardi kasutamise eest teenustasu (umbes 5%).

Lahtioleku ajad. Kontorite tööaeg on tavaliselt 8.00-9.00 kuni 16.00-17.00.

Kauplused ja kaubamajad avatakse 9.00-10.00 vahel ning nädala sees suletakse reeglina kõik väiksemad poed kell 17.30-18.00. Kaubamajad on avatud maksimaalselt 19.00-ni. Laupäeviti avatakse poed kell 9.00 ning väiksemad suletakse 13.00-14.00. Kaubamajad on avatud maksimaalselt 17.00-18.00-ni.

Pühapäeviti on enamik kauplusi (k.a. enamik toidupoode) suletud. Paljud suuremad kaubamajad ja supermarketid on avatud kuu viimasel ja esimesel pühapäeval.

Riiklikud pühad:

  • Uusaasta: 1.jaanuar
  • Lihavõtted (Vaikne Neljapäev, Suur Reede ja 2. ülestõusmispüha)
  • Püha Palvepäev
  • Taevaminemisepüha
  • Nelipüha
  • Jõulud: 24.-26.detsember.

1. mai ja konstitutsioonipäev 5. juuni on riiklikud tähtpäevad. Väga paljud ettevõtted ei tööta ka jõulude ning aastavahetuse perioodil.
 

Viimati uuendatud: 25. September 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.