Sa oled siin

PRAKTILINE INFO

Viimati uuendatud: 25.07.2018

 

Ärikultuur

Ühendkuningriigis ei ole võimalik teha äri osalemata valdkonna näitustel, seminaridel, vastuvõttudel ja messidel, kus ei kehti müüt reserveeritud brittidest. Kohtumiste alguses on kombeks vahetada viisakusi ja tunda huvi vastaspoole käekäigu vastu, alles seejärel asuda ennast huvitava teema juurde. Viisakus on väga tähtis! Vaatamata näilisele mitteformaalsusele on ÜK ühiskonnas jätkuvalt oluline inimese positsioon ja seda tuleks enda esitlemisel meeles pidada. Kohtumistel on oluline osa small talk’il. See ei tähenda ilma eesmärgita vestlust, small talki eesmärgiks on määratleda kaasvestleja positsioon, mõju ja sobilikkus võimalikuks koostööks. Small talkil on oluline roll otsuse langetamisel, kas kaasvestleja võiks olla potentsiaalne äripartner.

Britid ei ütle üldjuhul oma hinnanguid ja ettepanekuid otse välja. Pigem jäetakse kaasvestlejale võimalus taganeda ilma otseselt ära ütlemata. Eestlaste otsekohesus ja otseütlemine võib tunduda brittidele ebaviisakas ning matslik. Otseütlemist, eelkõige hinnangute ja ettepanekute puhul,  võiks targu vältida. Selle asemel, et öelda „Teie plaan meile ei sobi!“, võiks näiteks kinnitada, et ettepanek on huvitav ja seda tuleb kaaluda vms. Samamoodi tuleb osata tõlgendada vastaspoole signaale. Faktidest (ettevõtte käive jne) kõneldakse avameelselt ja sama oodatakse ka partneritelt. Ettevõtte kohta teavet reeglina ei varjata, üldinfo on kättesaadav ka äriregistrist (Companies House).

Kokkulepitud aegadest tuleb püüda kinni pidada ja kuigi mõistetakse ka hilinemisi, kuulub hea tooni juurde sellest teatamine (näiteks saadetakse telefinisõnum, kui liiklusummikute vm põhjusel kohtumisele hiljaks jäädakse). Levinud on ärikohtumised lõuna- või õhtusöögilauas ning traditsiooniliselt pubis. Nädalavahetustel ärikohtumisi üldjuhul ei peeta. Koju tavaliselt Ühendkuningriigis äripartnereid ei kutsuta, kui just ärisuhetele pole lisandunud sõbrasuhted.

Suurlinnadesse, näiteks Londonisse äripartneriga kohtuma sõites tuleb arvestada, et ühele päevale ei mahutataks liiga palju kohtumisi, eriti kui need asuvad erinevates piirkondades. Kindlasti tuleks eelnevalt täpsustada, kui palju kulub aega ühest sihtpunktist teise jõudmiseks. Siinkohal on abiks veebipõhised lahendused, näiteks Transport for London.

Huumorimeel on väga hinnatud ja see võib tulla suhtlusele kasuks, ent heaks tooniks ei peeta nalju teiste rahvuste aadressil: enese üle naermine on iga rahvuse ainuõigus. Britid ise teevad enda üle väga palju nalja, aga omapoolsete naljade lisamine nende endi kohta on kohatu. Kohalik nüansirikas huumor on tihti sõltuvuses ÜK regionaalsetest omapäradest, see aga eeldab olustiku tundmist. Britid ise teevad selget vahet, kas ollakse inglane, kõmri, šotlane või iirlane. Seetõttu on kindlam kasutada mõistet “british”, et mitte kedagi solvata.

Briti kultuuriruumis on äärmiselt oluline olla viisakas, vastaspoolt respekteeriv, teha komplimente ja tunnustada. Heade äripartnerite eest soovitakse hoolitseda, neid hoitakse.

Brittidele meeldib rääkida hobidest ja spordist, eriti populaarsed on jalgpall, kriket, ragbi. Seetõttu on kasulik olla kursis Briti spordieluga, eriti kui on teada, millised on äripartneri huvid spordivallas. Teemad, millest ei räägita, on rassisuhted ja religioon. Rikkuse ja staatuse demonstreerimine ei ole kombeks. Siinkohal tuleb lisada, et Londoni ja ÜK regioonide vahel esineb suuri erinevusi ärikultuuris, seda tulenevalt Londoni rahvusvahelisest karakterist. Regiooni omapära teadmine ja sellesse respektiga suhtumine on suhtlemisel kindlasti toeks.

Kuivõrd inglise keelest on kujunenud peamine rahvusvahelise suhtluskeel, siis on britid harjunud väga paljude erinevate aktsentide ja murrakutega. Üldjuhul ei panda pahaks, kui kõnes esineb vigu ja ei tasu heituda, kui vahel palutakse öeldut korrata.

Kingituste tegemine ei ole kombeks. Kui siiski on soov anda äripartnerile kingitus, siis võiks see olla midagi tagasihoidlikku ja / või rahvuslikku.

Ühendkuningriigis kasutatakse rohkelt elektroonset kirjavahetust. Hästi toimib kiri-kõne reegel: kõigepealt saadetakse partnerile e-kiri ja paari päeva pärast helistatakse üle ning uuritakse, kas ta on jõudnud sellega tutvuda. Kuna pakkumisi tuleb väga palju, on kõne tihti tõukeks, et eelnevalt saadetud e-kiri üldse avatakse. Kirjades tuleb olla väga korrektne nimede kirjutamisel. Lisaks telefonile ja e-postile meeldib brittidele saata ja saada traditsioonilisi paberkirju, kirjad on viisakad ja formaalsed. Tervitus ja kirja lõpp kirjutatakse sageli käsitsi juurde. Tavaline on, et telefonitsi kokkulepitu või edastatud informatsioon kinnitatakse kas e-kirjaga või kirjaga üle.

Õige ärikontakti leidmisel on palju abi suhtlusvõrgustikest LinkedIn ja Twitter. Erinevalt Eestist on ÜKs väga keeruline jõuda otsustajateni, näiteks suurte kaubanduskettide ostujuhini. Nende nimed ja kontaktid ei ole avalikud ning nad ise on kaitstud sekretäride-abide müüriga. Põhjuseks ÜK turul valitsev tohutu konkurents - pea kogu maailm on Suurbritannias oma kaupu-teenuseid pakkumas. Seetõttu võib suhtlusvõrgustikest olla palju abi, et kindlaks teha konkreetne inimene, kelleni tahetakse ettevõttes jõuda ja seejärel temaga otse ühendust võtta. Isiklikud suhted ja kontaktvõrgustik on Briti ärikultuuris ülimalt olulised. Seetõttu tuleb esmakontakti loomisel võimalikult kiiresti peale e-kirjade vahetamist kokku leppida telefonikõne ja sügavama huvi korral juba silmast-silma kohtumine.

Briti on üldjuhul väga head müügimehed. Ülivõrrete kasutamine oma toote-teenuse tutvustamisel on tavaline. Samuti osatakse väga hästi rääkida pakutava toote-teenuse lugu. Seetõttu tuleks väga selgelt enne kohtumist läbi mõelda (ja läbi harjutada), kuidas oma toodet või teenust tutvustada. Oma tugevuste sõnastamisel ei tohiks jääda ainult Eesti või Läänemere regiooni keskseks, vaid tuleks vaadata globaalset pilti - ehk mis on ettevõtte eelised võrreldes konkurentidega teistes riikides.

Pangad

Ühendkuningriigis tuleb pankadega suhtlemisel olla kannatlik, sest ÜK panganduse traditsioonid on Eestist erinevad. Soovitav on tutvuda panganõuetega arve avamisel enne pangakontorisse minemist ja küsida teenindajalt infot teenuste kohta. Tuleb arvestada, et Eesti firma arve avamine mõnes traditsioonilises Briti pangas võib olla aeganõudev, nädalaid või isegi kuid aegavõttev protsess.

Deebet- ja krediitkaardid on Ühendkuningriigis laialt levinud. Sularahaautomaadid on üldiselt ristkasutatavad, kuid võimaliku lisanduva teenustasu kohta tuleks eelnevalt küsida oma pangast (lisaks on vastav info üldjuhul nähtav ka sularaha väljavõtmise tehingut sooritades). Kasutusel on veel ka tšekiraamatud, kuid nende osakaal on kiiresti langemas.

Suuremad pangad Ühendkuningriigis on:

Võrreldes suurte pankadega pakub kiiremat ja oluliselt lihtsamat võimalust avada Ühendkuningriigis pangaarve ja saada pangakaart Eesti juurtega idufirma Monese (https://www.monese.com/). Rahvusvahelisi valuutaülekandeid saab teostada kiiresti ja mugavalt teise Eesti idufirma Transferwise´i kaudu (https://transferwise.com/).

Rahvuspühad

Riiklike pühadena on vabad päevad järgmistel kuupäevadel (pühade kalender aastani 2019 https://www.gov.uk/bank-holidays):

 • 1. jaanuar (või sellele järgnev esmaspäev, kui 1. jaanuar langeb kas laupäevale või pühapäevale) – Uusaasta
 • Suur Reede
 • Lihavõtte pühade järgne esmaspäev (Easter Monday)
 • Esimene maikuu esmaspäev (Early May Bank Holiday)
 • Viimane maikuu esmaspäev (Spring Bank Holiday)
 • Viimane augustikuu esmaspäev (Summer Bank Holiday)
 • 25. ja 26. detsember (Christmas Day, Boxing Day)

 

Põhja-Iirimaal lisanduvad nendele kuupäevadele lisaks:

 • 17. märts (või sellele järgnev esmaspäev) - St Patricku päev
 • 12. juuli (või sellele järgnev esmaspäev) – Boyne lahingu aastapäev

 

Šotimaal on lisaks Inglismaa pühadele vabad päevad lisaks:

 • 2. jaanuar (või uusaastale järgnev teisipäev) – Uusaasta
 • erinevalt Inglismaal lihavõtetele järgnev esmaspäev ei ole Šotimaal riigipüha
 • erinevalt Inglismaast on suvine Bank Holiday Šotimaal augustikuu esimesel esmaspäeval

 

Noppeid ÜK-s tegutsevate Eesti ärimeeste kogemustest ja soovitustest:

 • Asjaajamise lihtsuse huvides on kasulikum registreerida ÜKs uus ettevõte kui asutada Eesti firma tütarettevõtet;
 • ÜK lepingupartnerid võivad nõuda ettevõtte kindlustamist;
 • ÜKs on oluline luua kontaktvõrgustik, mille abil tutvustada oma toodet. Infot IT valdkonna ürituste kohta leiab Meetup´i veebilehelt. Londonis on IKT valdkonna tuntuim kokkusaamispunkt Minibar ja üritused Ida-Londonis.
 • Kasulik on osaleda nn accelerator programmides - näiteks Seedcamp, Startupbootcamp, Level39, IncuBusLondon
 • Kui kontaktüritustelt on leitud huvipakkuv partner ja vahetatud visiitkaarte, on soovitav kohe ürituse järgselt ühendust võtta ja korraldada kohtumine;
 • Kontaktide loomisel aitavad kaasa soovitused;
 • Eesti ettevõtete eelis on piiratud ressursside juures täita mitut ülesannet;
 • ÜKs on tavaline tellida arendustöö sisse ja seepärast on soovitav muuta pakutav teenus või valmidus midagi luua virtuaalselt pakendatud tooteks, mida oleks ostjal ÜKs võimalik teiste sarnaste pakkumistega võrrelda;
 • Arvestama peab pika müügitöö perioodiga (aastast pooleteise aastani) ning ärikultuuri erinevustega Londonis ja mujal ÜKs;
 • Kuigi alati ei ole otsest vajadust omada ÜKs esindajat kohapeal, võib temast mõnikord kasu olla;
 • Kõik lepingud tuleks lasta õiguslikult üle kontrollida; info õigusbüroode kohta Lawsociety veebilehelt. 
 • Aktiivselt maksab osaleda valdkonnaspetsiifilistel kohtumistel ja messidel;
 • Jagatud kontorid on head alguseks, see hoiab kokku raha ja viib kokku inimestega, kellega hea networkida - näiteks Workspacegroup ja Techhub;
 • Hea viis leida kompetentset tööjõudu on pöörduda ülikoolide poole. Ülikoolidel on mentorid, kelle ülesandeks on viia kokku üliõpilased, kellel on vaja praktikat ja ettevõtted. (Suurbritannias õpib arvukalt andekaid Eesti noori, mitme tippülikooli juurde on loodud üliõpilaste seltsid. Ülevaate ÜKs tegutsevatest Eesti organisatsioonidest, sh üliõpilasseltsidest leiab siit: http://london.vm.ee/est/eesti_kogukond_uks/eesti_organisatsioonid_uks.
 • Briti-Eesti Kaubanduskoja Suurbritannia haru (BECC UK) ja Eesti Gild on loodud ühendama ÜKs tegutsevaid ettevõtlikke eestlasi.
Viimati uuendatud: 27. Juuli 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.