Sa oled siin

PRAKTILINE INFO

Viimati uuendatud: 28.07.2015

 

Ärikultuur

Üldjuhul lepitakse ärikohtumised kokku vahemikus 9.00-16.00, peale seda kellaaega tehakse ärikohtumisi harva. Võib juhtuda, et äripartner hilineb kokkusaamisele kuni 15 minutit, seda ei peeta väga suureks eksimuseks. Tavaliselt tuleb kohtumised eelnevalt kokku leppida. Jõulude ja aastavahetuse perioodil, samuti kesksuvel (juuli-august) on suhtlemine mõnevõrra keerukam, kuna siis on puhkuste periood.

Suhteliselt sagedasti tehakse ärilõunaid, õhtusöökide korraldamine on harvem. Küllakutsed äripartneri juurde koju on erandlikud, seda tehakse vaid väga heade ja lähedaste tuttavate puhul. Äripartneritele tehakse kingitusi peamiselt eriliste sündmuste korral või pikemaajaliste sidemete olemasolul. Samas võib sümboolne kink (kinkekarbis veinipudel vms) olla abiks just ärisuhete sisseseadmisel. Isiklikud suhted ja tutvused on äärmiselt olulised, seetõttu on kasulik oma äripartneritega sagedasti kohtuda. Kuigi Eestit tuntakse hästi ja Eestist teatakse palju, mõjub Eesti äripartneri jutust Leedu ärimehele sageli rohkem teise leedulase positiivne kogemus ja soovitus.

Tehingu sõlmimise juures peetakse hinda enamasti esmatähtsaks teguriks ning seetõttu üritatakse tublisti tingida. Teatud tähelepanu pööratakse ka toodete/teenuse kvaliteedile, kuid valmidus kõrgekvaliteedilise kauba eest ka rohkem maksta on veel suhteliselt tagasihoidlik.  Suuliselt sõlmitud kokkuleppeid ei peeta siduvaiks, mistõttu tuleks kokkulepitu kindlasti vormistada kirjaliku lepinguna. Siinjuures tuleb valmis olla selleks, et kirjalike lepingute puhul võidakse lepingus sätestatut hakata hiljem omalt poolt veel täiendavalt "tõlgendama". Seetõttu on väga oluline, et kirjalikus lepingus oleksid kõik üksikasjad põhjalikult ja täpselt käsitletud.

Infoleidmisvõimalused internetist (ettevõtete veebilehed) ja suhtlemine e-posti teel on üha laiemalt levimas. Suuremate ettevõtete veebilehti täiendatakse tihti ja leheküljed on sageli mitmekeelsed (lisaks leedu keelele veel inglise ja/või vene keeles, harvem saksa keeles). Võõrkeelsed versioonid siiski täies mahus leedukeelset versiooni ei dubleeri. Väiksemate ettevõtete puhul tuleb ette, et veebileht luuakse ainult leedukeelsena ja jääb aastaks või kauemakski uuendamata. Suhtlemine e-posti vahendusel sujub tavaliselt tõrgeteta, kui kasutatakse isikustatud aadresse. Üldaadressidele saadetavad kirjad võivad aeg-ajalt jääda vastuseta.

Töötajate palkamisel peaks arvestama, et Leedus on hierarhia küllaltki oluline – eeldatakse, et pea kõik ettevõtte tööd puudutavad otsused (nii strateegilised kui tehnilised) võtab vastu ettevõtte juht. Keskastme töötajatel on suhteliselt väike tegevusvabadus ja enda nimel otsuste tegemise õigus. See tekitab sageli olukorra, kus alluvad ei tunne vajadust oma initsiatiivi üles näidata, vaid ootavad ainult juhtkonna poolt antavaid korraldusi. Tööajast peetakse täpselt kinni, ületunde ei tehta meelsasti.

Märkimist väärib Leedu ärikultuuri omapära, mida iseloomustab tõrjuv hoiak välismaiste Leedu turule tulijate vastu, kelles nähakse ennekõike konkurente, mitte võimalikke koostööpartnereid.

Eesti ettevõtete sisenemisest Leedu turule on ülevaatliku artikli avaldanud ka ajaleht Postimees.

Pangad

Pangakontorid on lahti tööpäeviti 8.00-17.00, nädalavahetusel on pangad suletud. Pankade peakontorid on tööpäeviti avatud kuni 18.00, nädalavahetusel on need suletud. Üksikutes suurtes kaubanduskeskustes töötavad väikesed kontorid on lahti kuni kaubanduskeskuse sulgemiseni (22.00). Tavaliselt on pangakontorite juures sularahaautomaadid, kust saab raha välja võtta ka rahvusvaheliste maksekaartidega.

Maksmine

Kõige lihtsam on arveldada sularahas, kuid suuremates poodides ja teenindusasutustes võetakse tavaliselt vastu ka maksekaarte (nii kohalikke kui rahvusvahelisi deebet- ja krediitkaarte). Aktsepteeritavate kaartide kleebised on tavaliselt kohe ukse juures või kassaaparaadi läheduses ära toodud.

Lahtiolekuajad

Kontorite tööaeg on tavaliselt 8.00-9.00 kuni 16.00-17.00. Postkontorid on tavaliselt avatud tööpäevadel 9.00-10.00 kuni 17.00-17.30, laupäevadel kuni 12.00-13.00. Kauplused avatakse tavaliselt 8.00-10.00 vahel ja suletakse tööpäeviti tavaliselt 18.00-19.00 paiku.  Laupäeviti avatakse poed 9.00-10.00 vahel ja suletakse 13.00-15.00 ringis, pühapäeviti on väiksemad kauplused suletud. Ostukeskused on avatud nädalaringselt 9.00-10.00 reeglina kuni 21.00-22.00.

Telefoniside

Leedu maakoodiks on 370, regioonidel on täiendavad koodid, mis järgnevad maakoodile (linnade koodid). Leedust välja helistamise koodiks on 00. Infotelefonide lühinumbrid Leedus – 118, 1588 (välismaalt helistades +370 5 278 00 00). Hädaabi number on 112 (tuletõrje, politsei, kiirabi).
Vt. ka postiindeksid Leedus.

Rahvuspühad

Järgnevad päevad on puhkepäevad, rahvuspühale eelneval tööpäeval on tööpäev lühendatud 1 tunni võrra. Kui rahvuspüha satub laupäevale või pühapäevale, kantakse see rahvuspüha üle järgnevale tööpäevale, mis muudetakse vabaks päevaks (näit. k.a kantakse pühapäevale langenud 1. jaanuar üle 2. jaanuarile, mis on muudetud puhkepäevaks; laupäevale sattunud 11. märtsi eest tehakse puhkepäevaks 13. märts, esmaspäev jne). Sama kehtib ka rahvuspühade kohta, mis on alati pühapäeval (s.t lihavõttepühapäev ja emadepäev kantakse üle järgnevale tööpäevale, mis tehakse vabaks päevaks).

Järgnevad päevad on puhkepäevad, rahvuspühale eelneval tööpäeval on tööpäev lühendatud 1 tunni võrra.

 

Eesti klubi ja Eesti-Leedu kaubanduskoda 

Leedus töötavad eestlased on formeerunud mitteametliku Eesti klubina, mis koguneb tavaliselt kuu esimesel kolmapäeval kell 19.00 koosviibimisele mõnes Vilniuse kesk- või vanalinnas pubis. Kõik Leedus juba tegutsevad või siin tööd alustavad eestlased on oodatud klubi õhtutest osa võtma. On loodud ka Leedus tegutsevate eestlaste meililist, listiga liitumiseks palume ühendust võtta saatkonnaga. Meililisti vahendusel saab infot ka eestlaste koosviibimiste kohta ning igasugust ettevõtlust Leedus puudutavat informatsiooni.

2008. a. detsembris asutati Eesti Kaubanduskoda Leedus, mis korraldab regulaarselt Leedu ja regiooni majandusarengut käsitlevaid üritusi ja osutab võimaluste piires infoalaseid teenuseid Eesti eksportööridele. Eesti Leedu Kaubanduskoja kodulehe leiate: www.estcham.lt ja koja e-mail on: chamber@estcham.lt.

Viimati uuendatud: 29. Juuli 2015

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.