Sa oled siin

Põhjamõõde

Põhjamõõde on peamiselt projektipõhine EL välispoliitika vahend regionaalse koostöö alal eesmärgiga tugevdada osaliste omavahelist koostööd, suurendada stabiilsust ja turvalisust ning tagada kestliku arengu jätkumine.

Selles osalevad võrdsete partneritena Euroopa Liit, Island, Norra ja Venemaa. Kanada ja USA on vaatlejariigid, Valgevene on osalenud praktilises koostöös.

Põhjamõõtme tegevusse on piirkondlikest organisatsioonidest kaasatud Läänemeremaade Nõukogu, Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Arktika Nõukogu ja Barentsi Euro-Arktika Nõukogu, samuti mitmed rahvusvahelised finantsinstitutsioonid nagu Euroopa Rekonstruktsiooni ja Arengupank (EBRD), Euroopa Investeerimispank (EIB), Põhjamaade investeerimispank (NIB) ja teised. Koostööd tehakse lisaks ülikoolide, teaduskeskuste ja ettevõtjatega.

 

Põhjamõõtme projektid toimuvad nelja partnerlusprogrammi kaudu:

  • Keskkonnapartnerlus on loodud Põhjamõõtme piirkonna keskkonnaprobleemide lahendamiseks ning selle rahastus jaguneb enam-vähem võrdselt keskkonna ja tuumaohutusprojektide vahel. Partnerluse raames on ehitatud reoveepuhastusjaamu Venemaal ja Valgevenes, kaasa aidatud fosforireostuse vähendamisele, läbi on viidud tuumaohutuse projekte Murmanski piirkonnas. Uue suunana pööratakse tähelepanu energiatõhususele, eriti tahma vähendamisele Arktikas.
  • Sotsiaal- ja tervisepartnerlus on oluline antimikroobse resistentsuse vallas, nakkushaiguste, tuberkuloosi, AIDSi vastases piiriüleses võitluses, aga ka vananemise ja COVID-19 mõjudega toimetulemisel, jagades infot ja parimaid praktikaid. Käimas on partnerluse strateegia 2022-2027 väljatöötamine. Põhjamõõtme sotsiaal- ja tervisepartnerlus koordineerib Läänemere strateegias tervise valdkonda. Partnerluse sekretariaat asub Stockholmis.
  • Kultuuripartnerluse eesmärk on loomemajanduse ja kultuurikoostöö edendamine regioonis, tegevus toimub 2021-24 strateegia alusel, sekretariaat asub Riias.
  • Transpordi ja logistikapartnerluse eesmärk on arendada Põhjamõõtme piirkonna peamisi transpordiühendusi ja logistikat nii maantee-, raudtee-, siseveeteede, lennundus- kui ka meretranspordis, kasutades selleks digilahendusi ja püüeldes emissioonivaba transpordi poole.

Haridus- ja teadusringkondade ning ärisektori kaasamiseks tegutsevad veel Põhjamõõtme Instituut ja Põhjamõõtme ärinõukogu.

Põhjamõõtme partnerluste ja tegevuse tulemuste kohta vaata lähemalt siit (PDF).

Finantseerimine

Põhjamõõtme projektid tuginevad kaasfinantseerimisele. Lisaks osalisriikidele aitavad projekte rahastada EL programmid ja rahvusvahelised finantsinstitutsioonid.

 

Ajalugu 

 

Lingid

 

Põhjamõõtme faktileht (PDF) (NDI)

Põhjamõõtme Instituut

Põhjamõõde Euroopa välisteenistuse kodulehel

Viimati uuendatud: 6. Juuli 2021

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.