Sa oled siin

Põhjamõõde

Põhjamõõde ehk Põhjadimensioon on Euroopa Liidu välis- ja piiriülese koostöö poliitika, mis hõlmab Põhjamaid, Läänemeremaid, Arktika regiooni ning Loode-Venemaad. Põhjamõõtme eesmärk on tugevdada omavahelist koostööd, suurendada stabiilsust ja turvalisust ning tagada demokraatlike reformide ja arengu jätkumine.

Põhjamõõde on peamiselt projektipõhine EL välispoliitika instrument regionaalse koostöö alal. Selles osalevad võrdsete partneritena Euroopa Liit, Island, Norra ja Venemaa.  Põhjamõõde on ühtlasi ka Läänemere strateegia välismõõde. Kanada ja USA on vaatlejariigid, Valgevene osaleb praktilises koostöös.

Põhjamõõtme igapäevatöösse on kaasatud koostööpartnerid:  piirkondlikest organisatsioonidest Läänemeremaade Nõukogu (Council of Baltic Sea States), Põhjamaade Ministrite Nõukogu (Nordic Council of Ministers), Arktika Nõukogu (Arctic Council) ja Barentsi Euro-Arktika Nõukogu (Barents Euro-Arctic Council), samuti rahvusvahelised finantsinstitutsioonid, nagu Euroopa Rekonstruktsiooni ja Arengupank (EBRD), Euroopa Investeerimispank (EIB), Põhjamaade investeerimispank (NIB) ja Põhjamaade keskkonna finantskorporatsioon (NEFCO). Koostööd tehakse ka ülikoolide, teaduskeskuste ja ettevõtjatega.  

Koostöövaldkonnad Põhjamõõtme raames:

  • majandus, äritegevus ja infrastruktuur;
  • inimkapital, haridus, kultuur, teadusuuringud ja tervishoid;
  • keskkond, tuumaohutus ja loodusressursid;
  • piiriülene koostöö ja regionaalareng;
  • justiits- ja siseasjad.

Põhjamõõtme partnerlusprogrammid:

  • Rahvatervise ja sotsiaalse heaolu partnerlus. Peamine eesmärk tervisliku elustiili juurutamine ning nakkushaiguste (nt AIDS piiramine). http://www.ndphs.org
    • Eestist osaleb Sotsiaalministeerium.

Vt Eestiga seotud projekte

Vt Eestiga seotud projekte (192.96 KB, PDF)

  • Keskkonnapartnerlus. Põhjamõõtme keskkonnafond osales näiteks 2005. aastal avatud Peterburi veepuhastusjaama rajamisel. http://www.ndep.org

Eesti jaoks on prioriteetsed koostöövaldkonnad transpordi- ja logistikapartnerlus, sotsiaal- ja tervisepartnerlus ning kultuuripartnerlus.

Finantseerimine:

Põhjamõõtme projektid tuginevad kaasfinantseerimisele. EL on erinevate projektide elluviimiseks eraldanud aastate jooksul 100 miljonit eurot, neist suurim rahaeraldis – 84 miljonit eurot - on läinud keskkonnapartnerluse toetusfondi.

Ajalugu:

Põhjamõõtme idee algataja oli Soome president Martti Ahtisaari 1994. aastal, süvendatumalt hakati Põhjamõõtme loomise suunas tegutsema Soome eestvedamisel aastal 1997, kui Soome tegi Euroopa Liidu Luksemburgi tippkohtumisel ametliku ettepaneku hakata arendama Põhjamõõdet kui ELi poliitikat. Kaks aastat hiljem, detsembris 1999 andis ELi Nõukogu Komisjonile suunise hakata koos liikmesriikidega välja töötama Põhjamõõtme tegevuskava.

Esialgse idee kohaselt pidi see olema Euroopa Liidu ühispoliitika osa. Põhjamõõtme partnerriikidest Eestist, Lätist, Leedust ja Poolast said 2004. aasta 1. maist Euroopa Liidu liikmesriigid. See andis hoo Põhjamõõtme edasisele arendamisele. Seepeale kaasati koostöösse ka üha enam Loode-Venemaa ja Kaliningradi oblast. 

Põhjamõõde kui Euroopa Liidu poliitika osa aitab kaasa stabiilsuse ja heaolu tugevdamisele Läänemere piirkonnas eelkõige majanduskoostöö ja riikidevaheliste suhete arendamise kaudu.

Pikemalt Põhjamõõtme kohta Euroopa Komisjoni veebilehelt:

http://ec.europa.eu/external_relations/north_dim/

http://www.ndinstitute.org/northern-dimension

http://www.eeas.europa.eu/north_dim/index_en.htm

Viimati uuendatud: 9. Juuni 2014

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.