Sa oled siin

Põhjamaade Ministrite Nõukogu (PMN)

Viimati uuendatud 04.07.2016

Põhjamaade Ministrite Nõukogu (Nordic Council of Ministers, NCM), PMN, loodi viie Põhjala riigi (Soome, Norra, Taani, Rootsi, Island) valitsuste koostöö tihendamiseks 1971. aastal. PMNi sekretariaat asub Kopenhaagenis, Taanis. Põhjamaade Ministrite Nõukogu peasekretär on alates 1.märtsist 2013 Norra endine tipp-poliitik Dagfinn Høybråten. 2014. aasta aprillis külastas  hr Høybråten Eestit, mil kohtus ka peaminister Taavi Rõivasega.

PMNi koostöö Eestiga seati sisse 1991. aastal, mil PMN avas vastiseseisvunud Balti riikide pealinnades oma esinduskontorid. Sealt sai alguse Eesti ja PMNi tihe partnerlus, mis realiseerub läbi mitmete koostööprojektide paljudes eri valdkondades.

2015. aasta algusest on PMNi Eesti esinduse juht hr Christer Haglund. Esinduse ülesandeks on tutvustada laialdaselt Põhjamaade koostööd ning hallatada kõiki koostööprojekte ja -programme. PMNi projekte ja toetusi saavad taotleda nii avalik kui erasektor ning kodanikuühiskonna organisatsioonid. Üleriigilise tõhusama koostöö tagamiseks on avatud ka PMN Eesti esinduse  filiaalid Tartus ja Narvas.

2016. aasta alguses tähistas PMN Eesti esindus oma 25. tegutsemise aastapäeva. 

PMNi ja Baltimaade koostöö aluseks on iga viie aasta tagant uuendatavad koostöösuunised (guidelines). 2013 oktoobris kiideti heaks uued koostöösuunised 2014-2018 perioodiks. Suunistega on paika pandud koostöö fookusteemad, milleks on:

  • Haridus, teadus ja innovatsioon
  • Ettevõtlus, klastrite koostöö ning loomemajandus
  • Keskkond, kliima ja energia
  • Heaoluriigi väljakutsed, sh.  piiriülesed küsimused, mis mõjutavad nii Balti- kui Põhjamaid, nagu demograafilised muudatused, migratsioon, organiseeritud kuritegevus, inimkaubandus    

Eesti on võtnud selge suuna ühiste projektide järk-järguliselt suurenevale kaasrahastamisele ja ühise planeerimise kujundamisele. Seega on abiprogrammidest saanud aja jooksul võrdsetel alustel koostööprogrammid. Esimene võrdse osalusega programm avati 2008.a. haridusvaldkonnas – ühtne Põhjamaade stipendiumiprogramm NORDPLUS 2008-2011. 2009. aastal avati veel 3 Põhja- ja Baltimaade ühist programmi: kultuuri mobiilsusprogramm, avaliku halduse mobiilsusprogramm ning äri- ja tööstuse mobiilsusprogramm.

PMN tööd juhib üks viiest liikmesriigist rotatsiooni alusel (üldjuhul on kokku lepitud järjekord Taani, Soome, Norra, Rootsi, Island). 2016. aastal on PMNi eesistuja Soome, kelle programmi fookuses on vesi, loodus ja inimesed.  2015. aastal oli PMNi eesistujaks Taani, 2017. aastal võtab eesistumise üle Norra. Loe lisaks:


Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis
Põhjamaade Ministrite Nõukogu koostöösuunised Baltimaadega (PDF)

 

Viimati uuendatud: 4. Juuli 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.