Sa oled siin

Põhjamaade Ministrite Nõukogu (PMN)

Viimati uuendatud 07.12.2018

Põhjamaade Ministrite Nõukogu (Nordic Council of Ministers, NCM), PMN, loodi viie Põhjala riigi (Soome, Norra, Taani, Rootsi, Island) valitsuste koostöö tihendamiseks 1971. aastal. PMNi sekretariaat asub Kopenhaagenis, Taanis. Põhjamaade Ministrite Nõukogu peasekretär on alates 1. märtsist 2013  Dagfinn Høybråten.  D. Høybråten on korduvalt külastanud Eestit, viimati 30.11. 2018, mil kohtus ka president Kersti Kaljulaidiga. PMN sekretariaat asub Kopenhaagenis.

PMNi koostöö Eestiga algas 1991, mil PMN avas Balti riikide pealinnades oma esindused.

Esinduse ülesandeks on tutvustada laialdaselt Põhjamaade koostööd ning hallatada kõiki koostööprojekte ja -programme. PMNi projekte ja toetusi saavad taotleda nii avalik kui erasektor ning kodanikuühiskonna organisatsioonid.  PMN eesmärgiks on koostöövõrkude loomise ja toetamise kaudu tõsta Põhja-Balti piirkonna konkurentsivõimet maailmas.
PMN Eesti esinduse juht on alates 2015. aasta algusest Christer Haglund; Tartu filiaali juhib Madis Kanarbik ning 2016 avatud Narva filiaali Jevgeni Timoštšuk.

PMNi ja Baltimaade koostöö aluseks on viie aasta tagant uuendatavad koostöösuunised (guidelines). 2013  kiideti heaks koostöösuunised 2014-2018 perioodiks. Suunistega on määratletud koostöö fookusteemad, milleks on:
• Haridus, teadus ja innovatsioon
• Ettevõtlus, klastrite koostöö ning loomemajandus
• Keskkond, kliima ja energia
• Heaoluriigi väljakutsed, sh.  piiriülesed küsimused, mis mõjutavad nii Balti- kui Põhjamaid, nagu demograafilised muudatused, migratsioon, organiseeritud kuritegevus, inimkaubandus   

Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse 2018 suurimad üritused olid Digital Youth konverents Narvas 29.-30.11, mitmekesisusele ja võrdsetele võimalustele pühendatud konverents Jamissiis Tallinnas 20.11, migratsiooni- ja energiakonverentsid, biomajanduse seminarid ja häkatonid Tartus. Narvas on 2018. aastal läbi viidud 20 üritust, suurimateks noortele mõeldud digikonverents ning Põhjamaade nädal 12.-17.11, kuhu mahtus raamatuesitlusi, kohtumisi kirjanikega, filmiõhtuid, kokakunsti jpm. Narvas on jagatud ka Euroopa kultuuripealinna kogemusi.

PMN-Balti koostöö on liikunud järjest enam võrdsetele alustele, abiandja-abisaaja suhtest on saanud võrdsetel alustel partnerlus (50/50 rahastamisega). Praktiline koostöö toimib läbi ühiste Põhja-Balti koostööprogrammide ja -projektide.
3.-4. oktoobril 2018 tähistati Tallinnas 10 aasta möödumist Eesti, Läti ja Leedu kaasamisest Põhjamaade Ministrite Nõukogu haridusprogrammi Nordplus. Programmi eesmärk on edendada ja tugevdada koostööd Põhja- ja Baltimaade vahel nii üld-, kõrg-, kui täiskasvanuhariduses. Alates 2008. aastast on Eesti organisatsioonide ja asutuste eestvedamisel või osalusel toimunud 1322 erinevat projekti.
Eestil on tõsine huvi ühineda Põhjamaade filmi ja televisiooni fondiga ning teaduskoostöö võrgustikuga NordForsk.
Läbiviidud projektide fookuses on olnud eelkõige keskkond, säästlik areng, haridus, teadus, loomemajandus ja kultuur. PMN on toetanud sõltumatu venekeelse meedia arengut Eestis (ETV+ programmide ettevalmistus). PMN esinduse tähelepanu on olnud ka heaoluühiskonna väärtuste ja väljakutsete teemal (võitlus inimkaubandusega, sooline võrdõiguslikkus jms) ning regionaalsel koostööl (rahvastiku areng, ränne). Lisaks on PMN Eesti esindus korraldanud suuremaid ja väiksemaid kultuurifestivale nagu Põhjamaade raamatukogunädal ja Põhja-Baltimaade kirjandusfoorum. Traditsiooniliseks on muutunud rände- ja energiakonverentsid.

PMN tööd juhib üks viiest liikmesriigist rotatsiooni alusel (üldjuhul on kokku lepitud järjekord Taani, Soome, Norra, Rootsi, Island). 2018. a on eesistuja Rootsi, 2019 Island.

Loe lisaks:
Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis
Põhjamaade Ministrite Nõukogu koostöösuunised Baltimaadega (PDF) 

 

Viimati uuendatud: 7. Detsember 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.