Sa oled siin

Põhja-Balti koostöö (NB8)

Eesti vedas Põhja- ja Baltimaade koostööd viimati 2020. aastal. 2022. aastal on Põhja- ja Baltimaade koostöö koordinaator Leedu. 

 

 

Põhjamaade ja Balti riikide koostöö (NB8)

 • Põhjamaade ja Balti riikide koostöö ehk NB8 on piirkondlik koostööformaat, mis alates 1992. aastast on toonud ühe laua taha kokku viis Põhjamaad ja kolm Baltimaad (Soome, Rootsi, Norra, Island, Taani, Eesti, Läti ja Leedu), et mitteametlikus õhkkonnas arutada nii regionaalselt kui rahvusvaheliselt olulistel aktuaalsetel teemadel. 2000. aastal otsustati Eesti tollase välisministri Toomas Hendrik Ilvese initsiatiivil, et sellist Põhjamaade ja Balti riikide koostööformaati hakatakse tähistama ühtsust väljendava nimetusega Nordic-Baltic Eight (NB8).
 • Põhja-Balti koostöö koordineerimiseks ei ole loodud eraldiseisvat struktuuri ega organisatsiooni, formaadi jooksvat tööd juhib igal aastal üks partnerriikidest, kes seab vastava aasta koostöö prioriteedid. 2021. aastal oli NB8 koostöö juhtriik Soome.
 • Aastate jooksul on välja kujunenud hulk regulaarseid ametkondlikke ja kõrgetasemelisi kohtumisi paljude erinevate valdkondade lõikes. Poliitilisel tasemel on koostöö peamiseks formaadiks peaministrite ja välisministrite iga-aastased kohtumised (viimaseid on korraldatud 1993. aastast). Väga tihedat koostööd teevad välisministeeriumid. Lisaks kohtuvad regulaarselt ka teised ministrid, parlamendiliikmed ning riigiametnikud.
 • NB8 riikide parlamentide koostöö põhineb 1989. aastal alguse saanud kontaktidest Balti Assamblee (BA, Baltic Assembly) ja Põhjamaade Nõukogu (PN, Nordic Council) vahel. Toimuvad iga-aastased BA ja PN tippkohtumised, lisaks kohtutakse erinevatel tasemetel, mh spiikrite, presiidiumide, komisjonide ja üksikliikmete tasemel. Põhja-Balti koostöö edendamises on oluline ka Põhjamaade Ministrite Nõukogu (PMN, Nordic Council of Ministers). PMNi ja Baltimaade koostöö aluseks on iga viie aasta tagant uuendatavad koostöösuunised.
 • Balti riikide vastuvõtmisel Euroopa Liitu 2004. aastal loodi nn NB6 formaat. See hõlmab NB8 Euroopa Liidu liikmesriike, ehk Taanit, Soomet, Rootsit, Lätit, Leedut ja Eestit ning pakub mitteametlike kohtumiste raamistikku aktuaalsete EL-i teemade arutamiseks.
 • NB8 koostöö on laienenud n-ö partnerformaatideks. Üheks tähtsaimaks on 2003. aastal Ameerika Ühendriikide poolt algatatud Enhanced Partnership in Northern Europe (Tõhustatud Partnerlus Põhja-Euroopas, ehk nn e-PINE). E-PINE arenes välja regulaarsetest NB8+USA kohtumistest, peaeesmärgiga suurendada regioonis ja selle lähiümbruses (Moldovas, Ukrainas, Lõuna-Kaukaasias ja Valgevenes) Idapartnerluse raames vabadust, julgeolekut ja majanduslikku heaolu.
 • NB8 ja Ühendkuningriikide vahel toimub regulaarne koostöö; alates 2010. aastast on korraldatud Põhja tuleviku foorumi ehk Northern Future Forum tippkohtumisi. Alates 2013. aastast edendatakse NB8 ning Visegrad4  (ehk 4 Visegradi grupi riigi - Poola, Tšehhi, Slovakkia ja Ungari) koostööd, esimene välisministrite kohtumine selles formaadis leidis aset Poolas 2013. aasta alguses.
 • Lisaks teevad NB8 riigid tihedat koostööd rahvusvahelistes organisatsioonides, sh ÜRO, EN, OSCE, Maailmapank, IMF, jt.
 • Üheks peamiseks NB8 koostöö alusdokumendiks on 2010. aasta augustis valminud NB8 koostööraport (991.87 KB, PDF) (tuntud ka kui Birkavs-Gade raport ehk NB8 Tarkade meeste raport – Wise Men Report), mis annab konkreetsed suunised kaheksa riigi koostöö edendamiseks. Raporti idee algataja oli 2010. aasta NB8 koostöö koordinaator Läti, koostajateks olid Läti endine peaminister ja välisminister Valdis Birkavs ning Taani endine kaitseminister Søren Gade. Raportis on välja toodud konkreetsed nõuanded koostöö parandamiseks, hõlmates nii välispoliitilist dialoogi, diplomaatiliste esinduste koostööd, kodanikukaitset, kaitsekoostööd, energeetikat kui ka NB8 brändi.
 

Eesti NB8 koordinaatorina

 

 • Eesti oli 2020. aastal kahe Põhja-Balti regiooni koostööformaadi eesistuja: Põhja-Balti koostööformaadis (Nordic-Baltic 8 ehk NB8) ning Balti riikide valitsustevahelises koostööformaadis (Balti Ministrite Nõukogu ehk 3B). Lähtudes Eesti huvidest, võimendamaks regioonis olulisi valdkondi, osalt kattuvate formaatide vahel enama sünergia tekitamiseks ja lähtudes viimaste aastate olulisematest teemadest Põhja-Balti regioonis, kiitis valitsus 24.10.2019 kabinetinõupidamisel heaks Eesti ühised prioriteedid 3B ja NB8 formaatide koordineerimiseks aastal 2020. 
 • Eesti prioriteedid NB8 ja 3B eesistujana olid regionaalne julgeolek, sh idapartnerlus, transatlantilised suhted; küberkoostöö; ühendatus, sh regionaalsed energia- ja transpordiprojektid ning digikoostöö; kliimamuutused ja keskkonnaküsimused; kultuuri- ja tervishoiualane koostöö. Olude sunnil lisandus läbivate teemade hulka ka COVID-19 pandeemia
 • Pandeemia kiuste jätkus harjumuspäraselt tihe koostöö eri valdkondades. Välisministrite tasemel kohtuti peamiselt virtuaalselt kuus korda (sh välisministrite tasemel kohtumine Tallinnas (8.-9.09.2020)), jätkusid ka tihedad kontaktid eksperttasandil. Esmakordselt toimusid NB8 välisministrite küberõppus, NB8 kliimasaadikute kohtumine ning NB8 noorte keskkonnateemalised taibutalgud. Sel aastal tähistati ka NB8 koostööformaadi 30. aastapäeva.
 

 

Viimati uuendatud: 21. Jaanuar 2022

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.