Sa oled siin

Piiravad meetmed, mis kehtestati seoses Venemaa tegevusega, mis destabiliseerib olukorda Ukrainas

Piirang: relvaembargo ja piirangud finants- ja energiasektoris ning kahesuguse kasutusega kaupade valdkonnas
Tüüp: ELi autonoomsed sanktsioonid, sektoraalsed sanktsioonid
Kehtestamise põhjus: Venemaa destabiliseeriv tegevus Ukrainas
Kehtestatud: 31.07.2014
Kehtivus: 31.01.2022
Pikendamisperiood: pool aastat
Lisateave: Euroopa Komisjoni juhis (PDF), mille eesmärgiks on aidata ELis ühtlaselt rakendada määrust (EL) nr 833/2014.

 

Miks kehtestas Euroopa Liit piiravad meetmed?

Euroopa Ülemkogu kutsus 2014. aasta kevadel korduvalt Venemaad üles tegema lõpu relvade, varustuse ja võitlejate üha sagenevale liikumisele üle Venemaa ja Ukraina piiri. Samuti kutsuti Venemaad tungivalt üles viima oma lisaväed piirialalt välja. 2014. a juuli lõpus kutsus Euroopa Liidu Nõukogu (edaspidi nõukogu) Venemaad üles kasutama oma mõju ebaseaduslikult relvastatud rühmade üle, et saavutada täielik, viivitamatu, turvaline ja ohutu juurdepääs Malaysian Airlines'i lennul MH17 olnud lennuki allatulistamise kohale. Samuti kutsuti Venemaad üles täielikule koostööle surnukehade ja ohvrite isiklike asjade kättesaamiseks ning sõltumatuks uurimiseks. Nõuti ka takistamatut juurdepääsu lennuki allatulistamise kohale nii kaua, kui see on vajalik uurimise ja võimalike järelmeetmete võtmise jaoks.

Olukorra tõsidust silmas pidades leidis nõukogu 31. juulil 2014, et on asjakohane võtta piiravad meetmed, et reageerida Venemaa tegevusele, mis destabiliseerib olukorda Ukrainas. Vaid kuu aega hiljem otsustas EL võtta kasutusele täiendavad piiravad meetmed, sest Venemaalt võitlejate ja relvade liikumise hulk Ida-Ukrainasse oli suurenenud ning Venemaa relvajõudude agressioon Ukraina pinnal ägenenud. 2015. aasta märtsis otsustasid ELi liikmesriikide riigipead ja valitsusjuhid, et nende piiravate meetmete kehtimise pikkus on konkreetselt seotud Minski kokkulepete täieliku täitmisega.

Kus on kirjas rakendatavad meetmed ja isikud, kelle suhtes sanktsiooni tuleb rakendada?

Nõukogu võttis 31. juulil 2014 vastu otsuse 2014/512/ÜVJP. Otsuse ühtseks rakendamiseks Euroopa Liidus võttis nõukogu 31. juulil 2014 vastu ka määruse (EL) nr 833/2014. Nimetatud otsus ja määrus on selle sanktsioonirežiimi põhiõigusaktiks olevad õigusaktid. Otsuses ja määruses on kirjas rakendatavad meetmed ja nendest tehtavad erandid.

Nõukogu on mitmel korral sanktsioonirežiimis muudatuste tegemiseks võtnud vastu neid õigusakte muutvaid otsuseid ja määruseid ning pikendanud piiravaid meetmeid mitmel korral. Enne kehtimise tähtaja lõppemist 31. juulil 2021 vaatab nõukogu piirangud taas üle ja otsustab nende pikendamise üle.

Milliseid piiranguid hõlmab sanktsioonide režiim?

  • Teatud finantsinstrumentide omandamise keeld;
  • teatud ettevõtetele laenu ja krediidi andmise keeld;
  • relvade eksportimise keeld Venemaale ning seotud teenuste osutamise ja rahastamise keeld;
  • relvade importimise keeld Venemaalt ning seotud teenuste osutamise ja rahastamise keeld;
  • kahesuguse kasutusega kauba ja tehnoloogia eksportimise ning seotud teenuste osutamise ja rahastamise keeld;
  • naftauuringute ja –tootmisega seotud teenuste Venemaal osutamise keeld;
  • eelnev luba on vajalik naftauuringute ja –tootmisega seotud varustuse eksportimiseks Venemaale ning seotud teenuste osutamiseks ja rahastamiseks.
Viimati uuendatud: 12. Juuli 2021

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.