Sa oled siin

Millised reeglid kohalduvad, kui tarbija ostab kaupu või teenuseid UK-st?

Lepinguga lahkumine


Juhul, kui ÜK ja EL sõlmivad väljaastumislepingu, jäävad tarbijatele tagatud õigused ülemineku perioodi jooksul sõlmitud lepingute puhul samaks nagu nad siiani on olnud.

Lepinguta lahkumine


See, millised reeglid kohalduvad peale ÜK lepinguta lahkumist sõltub muuhulgas sellest, kas UK ettevõtja (nt e-pood) suunab oma tegevust Eesti tarbijatele või mitte. EL õigus ütleb, et juhul, kui tarbija sõlmib lepingu ettevõtjaga, kes suunab oma tegevust riiki, kus on tarbija harilik viibimiskoht, kohaldatakse kokkuleppe puudumisel lepingule reeglina tarbija hariliku viibimiskoha õigust. Samas, isegi kui pooled on kokku leppinud muu riigi õiguse kohaldamises, ei saa teda ilma jätta kaitsest, mis oleks tagatud tema hariliku viibimiskoha riigi õiguses sätestatud kohustuslike normidega. Seega jätkaksid EL liikmesriikide, sh Eesti kohtud EL tarbijaõiguste kohaldamist vaatamata sellele, et leping on sõlmitud ÜK ettevõtjaga ning Eesti tarbijatele oleks tagatud õigus nt sidevahendi abil sõlmitud lepingust 14-päevase tähtaja jooksul põhjust avaldamata taganeda või õigus esitada kauba puuduse korral pretensioone vähemalt 2-aasta jooksul.

Kui aga ettevõtja oma tegevust Eesti tarbijatele ei suuna, siis lepingute puhul, mis on sõlmitud peale ÜK lahkumist, EL tarbijaõigused reeglina ei kehtiks. See ei tähenda automaatselt, et tarbijakaitse koheselt alaneks, kuna EL direktiivid on üle võetud ka ÜK õigusesse ning teatud õigused on UK-s isegi tarbijale soodsamad. Näiteks on tarbijal ÜK-s võimalus kauba puuduse korral nõudeid esitata pikema ajaperioodi jooksul, kui EL õigusega minimaalselt ettenähtud.

 

Viimati uuendatud: 3. September 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.