Sa oled siin

MAJANDUS

Viimati uuendatud: 24.07.2018

Ühendkuningriik kuulub oma majanduse suuruselt maailma esikümnesse ja on suurimaid teenuste eksportijaid. ÜK peamised majandushuvid on Euroopas, kuid tugevad on majandussidemed ka USA, Kanada ja mitmete Aasia riikidega. Viimastel aastatel on pööratud erilist tähelepanu suhete arendamisele Hiina, India jt tõusvate majandustega. Ajalooliselt on oluline roll kaubandussuhetel enam kui 50 endise asumaaga.

Sisemajanduse koguprodukt

Ühendkuningriigi sisemajanduse koguprodukt (SKP) on kasvanud viimastel aastatel vahemikus 1-4%. Täpsemat infot leiab nii OECD kui ÜK statistikaameti kodulehtedelt.

Inflatsioon

Täpsemat infot viimaste inflatsiooni näitajate ja rahapoliitiliste sammude kohta leiab Inglise keskpanga kodulehelt. Inglise Pank on seadnud eesmärgiks hoida inflatsioon stabiilsena 2% juures. Kui näitaja langeb alla 1% või tõuseb üle 3% peab Inglise Panga juht selgitama rahandusministrile tekkinud olukorra põhjusi.

Tööturu näitajad

Ühendkuningriigi valitsuse eesmärgiks on säilitada tööturu paindlikkus. Viimaste aastate jooksul on vähenenud töötajate arv avalikus sektoris; erasektoris seevastu on tase püsinud enam-vähem sama, suurenenud on osalise tööajaga töötajate ja praktikakohtade arv ning vähenenud täistööajaga töötajate arv. Suurt tähelepanu pööratakse noorte tööhõivele, s.t praktiliste oskuste omandamisele. Täpsemat infot tööturu näitajate kohta leiab ÜK statistikaameti kodulehelt.

Väliskaubanduse defitsiit

Viimastel aastatel on kõigis suuremates kaubagruppides olnud import suurem kui eksport ja väliskaubandus olnud defitsiidis. Täpsemat infot väliskaubanduse mahtude ja välisinvesteeringute kohta leiab ÜK statistikaameti kodulehelt.

Lahkumine Euroopa Liidust

23. juunil 2016 toimunud referendumil hääletas Ühendkuningriik Euroopa Liidust lahkumise poolt. Lahkumist toetas 51,9% hääletanutest, ühenduse liikmeks jäämist pooldas 48,1%. 29. märtsil 2017 esitas Ühendkuningriik Euroopa Liidust väljaastumise teate, mis võimaldas alustada läbirääkimisi Ühendkuningriigi ja ELi vahel. Euroopa Liidu Lissaboni lepingu artikli 50 kohaselt kestab läbirääkimiste periood 2 aastat. Kuni lahkumiseni on Ühendkuningriik täieõiguslik Euroopa Liidu liige. Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust ja muutub kolmandaks riigiks 30. märtsil 2019. a. Väljaaastumislepingu jõustumise korral rakendatakse lahkumisel üleminekuperioodi. See tähendab, et Ühendkuningriigi suhtes kohaldatakse Euroopa Liidu õigust kuni 31. detsembrini 2020.

Viimati uuendatud: 24. Juuli 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.