Sa oled siin

Maailma humanitaarabi tippkohtumine

2016.a. mais toimus esmakordne Maailma Humanitaartippkohtumine (World Humanitarian Summit WHS Istanbulis), mis keskendus humanitaarabi süsteemi kohandamisele kasvavate hädavajadustega. Tegemist oli esmakordse maailma humanitaartippkohtumisega, mille eesmärk oli kriisidele reageerimisele uus lähenemise. Üleilmne humanitaarabisüsteem seisab suure väljakutse ees: kuidas kasvavatele kriisidele ja hädaabipalvetele vastata ning kriise ennetada või paremini lahendada. WHS peab toetama 2005.a. ja 2010.a. reforme, protsess peab olema seostatud nii katastroofiennetuse, rahuvalvajate, tsiviil-sõjalise koostöö, kliima kui kestliku arengu raamistikega.

 

   

 

Tippkohtumise ettevalmistus algas 2014. aaastal. Kokku toimus 8 regionaalset konsultatsiooni, mitmeid ekspertkohtumisi. 3.-4. veebruaril 2015 toimusid Maailma humanitaartippkohtumise Euroopa grupi konsultatsioonid Budapestis.

WHSi aluseks on ÜRO peasekretäri raport „One Humanity, shared responsibility“  ja selle lisana „Agenda for Humanity“ , mis valmisid 2. aasta jooksul peetud regionaalsete konsultatsioonide tulemusena.

 

   

 

Tippkohtumisel oli arutlusel neli teemat:

 • Tippkohtumise arutelude ja lubaduste aluseks on ÜRO peasekretäri raport One Humanity, Shared Responsibilty, mis kutsub liikmesriike ja humanitaarabi andjaid keskenduma viiele põhivaldkonnale:
 • 1. Poliitiline juhtroll konfliktide ennetamiseks ja lõpetamiseks (Political leadership to prevent and end conflicts) – rõhutati, et konfliktide lõpetamine saab olla vaid poliitiline. Tähelepanu tuleb suunata konflikti algpõhjustega tegelemisele, vähendada riikide haavatavust, toetada õigusriiki ja häid valitsemistavasid.
  2. Rahvusvaheliste normide austamine (Uphold the norms that safeguard humanity) –rõhutati vajadust austada rahvusvahelisi norme ja vähendada tsiviilelanike kannatusi, tagades neile kaitse.
  3. Sunnitud ränne – kedagi ei jäeta maha (Leave no one behind) – anti lubadus ühiselt tegeleda rändeprobleemidega, tagada kodust lahkuma sunnitud inimestele vajalik hädaabi ning meetmed, mis suurendaks nende iseseisvust ja toimetulekut võõras keskkonnas.
  4. Muutes inimeste elusid (Change peoples lives – delivering aid to ending need) – rõhutati vajadust seostada humanitaarabi ja arengukoostöö, tagada sujuv üleminek ja tegevuste kooskõla. Humanitaarabist üksi ei piisa.
  5. Humanitaarabi rahastamine (Invest in Humanity) – allkirjastati Grand Bargain lubadused humanitaarabi rahastuse efektiivsuse ja tõhususe teemal: kuidas vähendada vajadusi, suurendada doonorbaasi ja efektiivsust.

 

 •  
 •  
 

Lisainfo. WHSi tulemusena koostatud iga-aastaseid ülevaateid on leitavad nende kodulehelt: https://www.agendaforhumanity.org/

Twitteris jälgitav #ReShapeAid


 

Viimati uuendatud: 12. Märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.