Sa oled siin

Läänemeremaade Nõukogu

Läänemeremaade Nõukogu on Läänemere piirkonna riikide erinevate tasandite koostöö foorum eesmärgiga tugevdada ja tihendada vastastikust koostööd prioriteetteemadel nagu jätkusuutlik areng, ühiskondlik turvalisus ja piirkonna identiteet.

Liikmesriigid ja vaatlejad

 
Läänemeremaade Nõukogu töös osalevad Eesti, Island, Läti, Leedu, Norra, Poola, Rootsi, Saksamaa, Soome, Taani, Venemaa ja Euroopa Liit.

 

Vaatlejastaatuses on Ameerika Ühendriigid, Hispaania, Holland, Itaalia, Prantsusmaa, Rumeenia, Slovakkia, Ukraina, Ungari, Valgevene ja Ühendkuningriik.

 

Koostöö

 

Koostöö toimub peamiselt ühisprojektide kaudu valdkondades nagu kestlik areng, piiri- ja päästekoostöö, teadus- ja arendustegevus, noored, haridus, kultuur, lastekaitse, võitlus inimkaubanduse ja organiseeritud kuritegevusega.

Koostöövõrgustike loomine ja praktilised ühistegevused aitavad luua inimeste vahelisi sidemeid, soodustada üksteisemõistmist ja usaldust ning tagada stabiilsust.

Bornholmi deklaratsioon


19. mail 2020 toimunud Läänemeremaade Nõukogu videokohtumisel võeti vastu Bornholmi deklaratsioon (PDF), milles rõhutati regionaalse koostöö jätkuvat olulisust kodanike heaolu ja turvalisuse tagamisel, noorte kaasamisel, organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemisel ning keskkonna ja kliima väljakutsetega tegelemisel. Ühtlasi viidi lõpule Läänemeremaade Nõukogu reformid eesmärgiga suurendada organisatsiooni tõhusust ja nähtavust.

Eesistumine

 

Läänemeremaade Nõukogu tööd juhib igal aastal roteeruv eesistujariik. Alates 1. juulist 2020 on eesistuja Leedu, alates 1. juulist 2021 on selles rollis NorraEesti juhatas Läänemeremaade Nõukogu tööd viimati 2014–2015 ning järgmisel korral teeb seda 2026.

Leedu eesistumise neli peamist prioriteeti on:

  • kestlik areng, rohetööstus
  • rohe- ja mereturism, mis looks uusi töökohti eeskätt noortele
  • kodanikukaitsevõimekus eriolukordades ja õnnetuste puhul
  • inimkaubanduse vastane võitlus ja lastevastase vägivalla ärahoidmine

Lisaks kavandab Leedu 2010 loodud Läänemerepiirkonna pikaajalise visiooni A Vision of the Baltic Sea Region until 2020 (PDF) uuendamist.

Leedu eesistumise programm (PDF)


Projektid

 

Eesti jaoks on oluline Läänemeremaade Nõukogu tegevuse lisaväärtus, samuti suund projektipõhisusele. Alates 2012 tegutseb Läänemeremaade Nõukogu juurde loodud projektifond, mis aitab Läänemere piirkonna kestlikke koostööprojekte kaasrahastada. Aastate jooksul on toetatud üle 40 projekti. Fondi maht vahemikus 2020-22 on 1 miljon eurot.

Projektifondist loe lähemalt siit

Samuti panustab Läänemeremaade Nõukogu Euroopa Liidu Läänemere strateegia projektide elluviimisse, teeb koostööd arvukate teiste piirkondlike organisatsioonide ning strateegiliste partneritega ja toob riikide eksperdid kokku erinevatesse valdkondlikesse võrgustikesse.

 

Läänemere piirkonna koostöövõrgustikud

 

Läänemeremaade Nõukogu koostööd toetab rahvusvaheline sekretariaat Stockholmis.

Läänemeremaade Nõukogu kodulehekülg

 

Strateegilised dokumendid

 

Viimati uuendatud: 22. Veebruar 2021

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.