Sa oled siin

Läänemeremaade Nõukogu

Läänemeremaade Nõukogu (LMN) (inglise keeles Council of the Baltic Sea States, CBSS) eesmärk on tugevdada ja tihendada vastastikust koostööd Läänemere riikide vahel. Läänemeremaade Nõukogu töös osalevad Eesti, Läti, Leedu, Soome, Rootsi, Norra, Taani, Island, Saksamaa, Poola, Venemaa ja Euroopa Liit.

Läänemeremaade Nõukogu pikaajalisteks prioriteetideks on seatud kolme valdkonna arendamine:

  • regiooni identiteet
  • jätkusuutlikkus
  • tsiviiljulgeolek

LMN kodulehekülg

Läänemeremaade Nõukogu ajalugu

Idee LMN loomisest pärineb Hans-Dietrich Genscherilt ja Uffe Ellemann-Jensenilt, kes soovisid peale külma sõja lõppu tagada Läänemere regiooni  tasakaalustatud areng. 1992. aastal loodud LMN on sellest ajast peale olnud Läänemere piirkonna erinevate tasandite regionaalse koostöö peamine edendaja ja elluviija.

Viited tähtsamatele dokumentidele

Riia tippkohtumise deklaratsioon 2008

Vilniuse deklaratsioon 2010 (225.19 KB, PDF)

Läänemeremaade Nõukogu pikaajalised prioriteedid 2014 (81.59 KB, PDF)

Vilniuse deklaratsiooni 2010 elluviimise dokument 2014 (96.63 KB, PDF)

Välisministrite 2013 Kaliningradi kohtumise ühisdeklaratsioon (PDF)

Välisministrite 2017 Reikjaviki kohtumise deklaratsioon

Välisministrite 2018 Stockholmi kohtumise deklaratsioon (PDF)

Eesti eesistumised

Eesti on olnud Läänemeremaade Nõukogu eesistuja 1993 – 1994, 2003 – 2004 ja viimati 2014 - 2015.

01. juulil 2014 alanud ja 30. juunil 2015 lõppenud Eesti eesistumine keskendus eelkõige Läänemeremaade Nõukogu  ekspertgruppides  toimuvale praktilisele koostööle.

Eelnenud Soome eesistumise ajal lõpetati töö organisatsiooni uute pikaajaliste prioriteetide väljatöötamisega. Eesti eesistumise märksõnadeks olid pragmaatilisus, efektiivsus ja koostöö. 

Prioriteedid pikemalt (359.45 KB, PDF) (inglise keeles)

Välisministeerium korraldas mitmeid Vanemametnike Komitee kohtumisi  (Committee of Senior Officials). Vanemametnike Komitee korraldab Nõukogu tööd välisministrite kohtumiste vahelisel ajal ja on keskne organ, kuhu koondub informatsioon regiooni eri valdkondades toimuvas koostööst.

LMN VAK-i istungid Eesti eesistumise perioodil.

Eesti LMN eesistumise dokumendid:

4.juunil kiitis LMN Vanemametnike Komitee heaks teatise Nõukogule tööst viimase aasta jooksul koos lisaga, milles antakse ülevaade konkreetsetest ettevõtmistest. Loe dokumente:

Note of the CBSS Committee of Senior Officials to the Council on the Implementation of the CBSS Long-term Priorities (320.92 KB, PDF)

Strategic Actions taken to implement the CBSS long-term priorities (391.33 KB, PDF)

Pressiteade: Eesti eesistumine Läänemeremaade Nõukogus jõudis lõpule.

 

Läti eesistumine 2018-19

 

Alates 1. juulist 2018 on LMN eesistuja 12 kuuks Läti. Alates 1.juulist 2019 on selles rollis Taani. 

3.juunil toimus Jurmalas Läti LMN eesistumist kokku võttev poliitiline kohtumine, millel osalesid välisministrid. Kiideti heaks Jurmala Deklaratsioon ja reformide teekaart.   

 

Läänemere inimkaubanduse vastase võitluse auhind

 

29.novembril 2017 anti Stockholmis üle Läänemere inimkaubanduse vastase võitluse auhinnad. 15 nominendist valitud 3 auhinnatu seas oli ka MTÜ Living for Tomorrow juhataja Sirle Blumberg. Auhinnast saab lähemalt lugeda LMN kodulehelt, MTÜ Living for Tomorrow tegevusest aga nende kodulehelt www.lft.ee ja sotsiaalmeediast.

Projektifond

 

2012. a. otsustasid peaministrid luua Läänemeremaade Nõukogu projektifondi (Project Support Facility) aastateks 2013-2015 ja suurusega 1 miljon EUR. 2016.aasta novembris otsustas VAK alustada uue 3-aastase prioodiga 2017-2019 samas rahalises mahus. Mais 2019 kinnitati kolmas tööperiood aastateks 2020-22.  Loe fondist lähemalt

 

Koostöö teiste formaatidega

 

Eesti peab oluliseks Läänemeremaade Nõukogu suunda projektipõhisusele ja selles osalemine peaks andma konkreetset lisaväärtust. LMN panustab konkreetsete Euroopa Liidu Läänemere strateegia projektide elluviimisse.

http://www.balticsea-region-strategy.eu/

LMN teeb koostööd üheteistkümne vaatlejariigi ja seitsmeteistkümne organisatsiooni/ strateegilise partneriga.

http://www.cbss.org/council-2/cooperation/

Viited koostöö võrgustikele

Läänemere Regiooni Energiaalane koostööprogramm (Baltic Sea Region Energy Cooperation, lüh. BASREC) loodi 1998. aastal eesmärgiga ühendada 11 Läänemere riigi valitsused ning Euroopa Komisjon energiaalase koostöö raames. BASREC on unikaalne kolmepoolse koostöö foorum Läänemere regiooni valitsuste, erasektori ning Euroopa Komisjoni vahel, kus töötatakse välja ning viiakse ellu regionaalse iseloomuga projekte ning poliitikaid.

  • Läänemere piirkonna territoriaalse planeerimise koostöö (VASAB) – vaata kodulehte

Läänemeremaade kultuuripärandi seiregrupp
Kultuuripärandi eksperte koondav töörühm ehk seiregrupp asutati aprillis 1998, mandaadiga riikide kultuuriministritelt. Hetkel on aktuaalsed teemad veealune kultuuripärand, mere- ja rannikukultuur ning 20. sajandi ehituspärand. Koostöö kõige suurem väljund on iga paari aasta tagant toimuv Läänemeremaade kultuuripärandi foorum. 
Koduleht: http://mg.kpd.lt

Eestist osalevad vallad

 

Viimati uuendatud: 20. Juuni 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.