Sa oled siin

Kuidas saada valimiste vaatlejaks?

Kriteeriumid

Vaatleja peab olema hea tervise ja stressitaluvusega Eesti kodanik, kes suhtleb vabalt eesti ja inglise keeles ning valdab soovitavalt veel teisi võõrkeeli (nt. prantsuse, hispaania, portugali). Tal peavad olema eelteadmised regioonist, kuhu soovitakse valimisi vaatlema minna, samuti arusaamine demokraatlikust ühiskonnast ja selles toimuvatest protsessidest ning vabade valimiste ülesehitusest.

Euroopa Liidu valimisvaatlusmissioonid

Euroopa Liit korraldab umbes 10 valimisvaatlusmissiooni aastas, vt: http://eeas.europa.eu/eueom/index_en.htm

Euroopa Liidu valimisvaatlusmissioone valmistab ette Euroopa Komisjoni arengu ja koostöö peadirektoraat (Europe-Aid). Need, kes soovivad ELi valimisvaatlusmissioonil osaleda, peavad registreerima end selleks loodud vaatlejate andmebaasis Roster, kus tuleb ära täita oma CV ja kirjutada lühidalt oma motivatsioonist valimisi vaatlema minna.

Tutvuge ka Euroopa Liidu valimisvaatlejaks saamise miinimumnõuetega (67.14 KB, PDF).

EL valimisvaatlusmissioonidele kandideerimisel on eelistatud need huvilised, kes on läbinud valimisvaatlejate koolituse. Eestis korraldab lühiajaliste valimisvaatlejate (short-term observer, STO) koolitust välisministeerium. Koolitused toimuvad regulaarselt, täpne ajavahemik sõltub välisministeeriumi hinnatavast koolitusvajadusest. Kutse koolitusele kandideerida saavad kõik selleks soovi avaldanud ja end Rosteris registreerinud huvilised. Alternatiivselt korraldavad valimisvaatluskoolitusi erinevad rahvusvahelised teenusepakkujad.  Neil Rosterisse registreerunud huvilistel, kes koolitust läbinud ei ole, on võimalus EL valimisvaatlusmissioonidele kandideerida juhul, kui neil on kogemus (näiteks töötamine, õppimine) vastavalt asukohamaalt või kui nad valdavad muid missioonikeeli peale inglise keele (prantsuse ja hispaania keel) tasemel B2-C1. Huvipakkuva missiooni korral palume ühendust võtta välisministeeriumi personaliarenduse ja rahvusvahelise personalipoliitika bürooga e-posti aadressil: [email protected].

Välisministeeriumi personaliarenduse ja rahvusvahelise personalipoliitika büroo on EL valimisvaatlusmissioonide rahvuslik koordinaator (focal point, FP). FP nimetab oma riigi kodanike seast Rosteris registreeritud ja vastavat soovi avaldanud pika- ja lühiajaliste vaatlejate kandidaadid väljakuulutatud valimisvaatlusmissioonile. Lõpliku valiku missioonil osalevate vaatlejate kohta teeb Euroopa Komisjon. EL valimisvaatlusmissioonil osalemisega ei kaasne vaatlejale mingeid kulutusi, osalemisega kaasnevad kulud kaetakse vastava missiooni eelarvest.

Viimati uuendatud: 19. Jaanuar 2022

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.