Sa oled siin

Kreeka Vabariik - PRAKTILINE INFO

Ärikultuur

Kuna Kreeka asub Lõuna-Euroopas, kehtivad seal ka lõunamaadele omased käitumistavad ja reeglid. Kohtumistele võib minna õigeks ajaks, kuid mitte varem! Hilinemine kuni 15 minutit on täiesti aktsepteeritav. Riietus peaks olema formaalne, viisakas. Isegi kuumal suvepäeval tuleks suurde ettevõttesse või kõrgemasse ametisse minekul kanda ülikonda ja lipsu. Kingituseks on sobilik võtta oma riigi toode (näiteks ilus suveniir, pudel alkoholi või muud). Raske on saada kohtumist jõuluperioodil (kuni 7. jaanuar), Kreeka Lihavõtete paiku ning augustis, mil enamus inimesi on puhkusel või pole piisavalt tõsises töötamise meeleolus. Väga olulised ja määravad on isiklikud kontaktid või kellegi soovitus.

Sobilik on kutsuda äripartner vajalikuks vestluseks ja aruteluks korralikku restorani või kohvikusse, kuid mitte koju ega hotelli. Üldteemad peale kokkusaamise konkreetse eesmärgi võiksid olla poliitika ja muud aktuaalsed teemad maailmas ning rahvusvaheline majandus. Äärmiselt sobilik on rääkida spordist. Populaarsemad alad Kreekas on korvpall ja jalgpall kuid ka mootorisport. Kõrvale võiks vesteldes jätta oma arvamuse Küprose, Türgi ja Põhja-Makedoonia probleemsetel teemadel, et vältida lahkarvamusi tavaliselt väga emotsionaalse jutupartneriga. Põhja-Makedoonia puhul tasuks kindlasti kasutada riigi nimena uut nime Põhja-Makedoonia, kuna nimeküsimus oli ja on enamuse kreeklaste jaoks väga oluline teema. Tasub käituda konservatiivselt ja lasta teisel poolel rääkida esimesena. Kreeklased on väga külalislahked, mistõttu võivad avaldada soovi lõunasöögi eest ise maksta, mille vastu ei tasuks protesteerida, isegi kui olete nad ise kutsunud.

Ärireisil oleval eestlasel on kõige lihtsam kasutada metrood (Ateena metroo). Metrooplaan on selge ning metroojaamad väga puhtad ja korralikud. Ühistranspordis kehtib tunnipileti süsteem. Bussid ja trollid seisavad tihti pikalt ummikutes. Ka taksode saamisega tänavalt ei teki probleeme, kuigi taksojuhid enamasti suitsetavad autos ning võtavad pärast teid peale ka teisi reisijaid, kes ligikaudu samasse kanti suunduvad. Samuti peab valmis olema vaid kreeka keeles suhtlemiseks. Reeglina oleks hea teada, kuhu sõita soovite (võtta kaasa kaart!), taksojuht ei pruugi asukohta teada. Taksosse istudes tuleb kõigepealt öelda piirkonna ehk linnajao nimi, seejärel tänav, kuna igas Ateena linnajaos on ühed ja samad tänavad. Hiljem seal olles täpsustada ning tihti ka näidata, kuhu peaks täpselt pöörama.

Autorendiettevõtteid on palju, kuid roolis end mitte täiesti kindlana tundval inimesel pole soovitatav vähemasti suuremates linnades sõita. Peab valmis olema nii mootorratturite kui autode möödumiseks nii paremalt kui vasakult ilma suunatuld näitamata ning muudeks ootamatusteks, mida Eesti liikluses tavapäraselt ei kohta.

Teemaks. Kiirteel Attiki Odos on kiirteemaks sõiduautodele 2,80 eurot sõltumata distantsi pikkusest, teel National Road Ateena ja Thessaloniki vahel on seitse tollipeatust maksumusega sõiduautodele 1,90 – 3,40 eurot.

Riiklikud pühad

1. jaanuar - uusaasta

6. jaanuar – Theofania (Epifaania) ehk Kolmekuningapäev, kristlik püha

25. märts - rahvuspüha (1821.a. Iseseisvussõja algus Ottomani Impeeriumi vastu)

Ülestõusmispühad - liikuvad pühad, (Kreeka lihavõtted ei lange alati samale ajale Eestiga)

1. mai - Töörahvapüha

15. august - Rukkimaarjapäev

28. oktoober - rahvuspüha (1940) - OXI (hääldada OHI ) ehk EI päev tähistab Kreeka otsust öelda II maailmasõjas "ei"  Itaalia vägede sisenemiseks Kreekasse. 

25. detsember - jõulud

26. detsember - jõulud

Viimati uuendatud: 23. September 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.