Sa oled siin

Koroonaviirus 2019-nCoV

Korduma kippuvad küsimused

 

Millistest Euroopa riikidest tulles pean jääma karantiini ja millistest mitte?

Alates 1. juunist võivad Eestisse tulla haigustunnusteta isikud, kes saabuvad Euroopa Liidu või Schengeni konventsiooni liikmesriigist või Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigist. Eestisse reisija karantiinikohustus sõltub sellest, kas riigist, kust inimene tuleb, on koroonaviirusesse nakatunute suhtarv suurem kui 15. Kui suhtarv on väiksem karantiini jääma ei pea, kui suurem, siis peab. Teave riikide ja karantiininõuete kohta Euroopast saabujatele asub välisministeeriumi lehel https://vm.ee/et/teave-riikide-ja-karantiininouete-kohta-euroopast-saabu.... Nimekirja uuendatakse igal reedel kehtivusega sellele järgnevast esmaspäevast.

Mis tingimused Eesti ja Soome vahel reisimisel kehtivad? Kas ma Eestist Soome turismireisile saan minna?

Kuni Soome nakkuskordaja on alla 15-ne on Soome poolt võimalik Eestisse reisida karantiini jäämata.

Täpsemad tingimused Soome suunal reisijatele:

  • Piiri ületamine Eestist Soome on lubatud töösuhte või tööülesande alusel, lisaks on lubatud pereliikmete külastus. Maismaapiiridel, sadamates ja lennujaamades jätkub piirikontroll, kus reisi põhjus kindlaks tehakse.
  • Soome riiki sisenev isik peab piirama tarbetuid lähikontakte ja järgima 14 päeva jooksul vabatahtlikku isolatsiooni. Vabatahtlik isolatsioon võimaldab liikuda töökoha ja elukoha vahel, samuti käia poes ja apteegis. Seda põhimõtet ei järgita Soomes esmaabi- ja päästetöötajate ning piirivalve- ja tolliametnike puhul. Nakkushaiguse leviku tõkestamiseks peaksid nad järgima Soome üldisi reguleerivaid juhiseid heade hügieenitavade, ohutuskauguste ja füüsilise kontakti vältimise kohta.
  • Sotsiaal- ja tervishoiuteenuste osutamiseks Soome tööle tulijad peavad tööandjaga kokku leppima võimaliku töökorralduse. Tööandja peab hindama nakatumisohtu ja vajadusel muutma tööülesandeid 14 päeva jooksul pärast töötaja riiki saabumist, et tagada klientide ja patsientide ohutus ning töökogukonna turvalisus.

Nii Eesti kui Soome poolel peavad inimesed hingamisteede haiguse sümptomite ilmnemisel pöörduma viivitamata tervishoiuteenuse osutaja poole. Üksikasjalikumaid juhiseid jagatakse Eestisse ja Soome saabumisel.

Hetkel ei ole võimalik Eestist Soome turimireisile minna.

Mida tähendab Läti ja Leedu piiride avamine?

Alates 15. maist võivad Eesti, Läti ja Leedu riigipiire ületada isikud, kellel ei esine haigusnähte ja kellel on ühe antud riigi kodakondsus, elamisluba või elamisõigus või kelle alaline elukoht on rahvastikuregistri järgi Eesti Vabariigis, Läti Vabariigis või Leedu Vabariigis. Järgida tuleb kohalikke viiruse levikust tulenevaid korraldusi ja nõudeid, kohustuslikku karantiini ei rakendata.

Kas ma saan sõita läbi Poola?

Poola sise- ja administratsiooniminitri korraldusega on alates 21.05 Poola lubatud siseneda Euroopa Liidu liikmesriikide kodanikel, nende abikaasadel ja lastel, et suunduda oma elu- või viibimiskohta. Transiit läbi Poola ei tohi ületada 12 tundi alates Poola Vabariigi piiri ületamise hetkest. Transiitreisijad ei pea jääma karantiini. 

Jätkuvalt tuletame meelde, et Poolas on kohustus avalikes kohtades katta suu ja nina maski või mõne riideesemega.

Tahan puhkusereisile minna. Kas saan seda kohe teha? Kas peaksin ootama?

Praegu ei ole aeg tavapäraseks reisimiseks ega puhkusereisideks. 

Paljudes riikides on kehtestatud eriolukord või erinevaid piiranguid. Vastavalt viiruse levikule hakatakse neid meetmeid kas leevendama või tugevdama. Meetmete leevendamine toimub erinevates riikides erineva tempoga ning leevendatud meetmeid võidakse taaskehtestada. Jätkuvalt on tõenäoline, et lende tühistatakse, puudub linnadevaheline transport ning restoranid, majutusasutused, vaatamisväärsused ja rannad on suletud. Arvestama peab riikide erinevate karantiinireeglitega, mis kindlasti ei võimalda puhkusereisi eesmärki täita.

Kuna olukord võib muutuda kiiresti ning riigid võivad võtta rahvatervise huvides vastu täiendavaid piiranguid, tasuks kindlasti tähelepanu pöörata reisi tühistamise võimalustele, kuna reisile ei pruugi olla võimalik minna.

Enne reisi broneerimist tuleb kindlasti uurida reisiinfot lehelt ReisiTargalt ja sihtriigi ametiasutuste veebilehtedelt. Lisaks soovitame uurida reisija õiguste kohta Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti veebilehel.
 

Mul on vaja välismaale minna, aga mitte puhkama, vaid tööle või külla. Kas ma saan seda teha?

Välisministeerium ei soovita inimestel erareise ette võtta.

Välisreisi planeerides tuleb valmis olla, et sihtriiki ei ole võimalik siseneda. Samuti võib jätkuvalt olukord muutuda kiiresti ning riigid võivad rahvatervise huvides sätestada täiendavaid piiranguid, tehtud lõdvendusi taas karmistada jmt.

Seega soovitame enne välisriiki minekut tutvuda sihtriigi sisenemistingimustega ning teha kindlaks, et teid riiki lubatakse. Kahtluste korral võtke ühendust antud riigi piirivalvega. Kui peate teel sihtkohta läbima veel mõne riigi tutvuge ka selle riigi transiiditingimustega.

Kodanike koju transpordiks mõeldud erilende välismaale reisimiseks kasutada ei saa.
 

Kas saan läbi Soome koju tulla?

Eesti kodanikud ja alalised elanikud saavad tulla Soome kaudu koju tagasi. Rahvusvahelistest lennujaamadest ja sadamatest on transiit läbi Soome ja Helsinki lubatud.

Kui reisite läbi Soome peate olema valmis näitama oma reisi alguskohas lennufirmale tõendit (näiteks laeva- või lennupiletit) selle kohta, et reisi lõppsihtpunkt on Eesti. Kui teil tekib sellest hoolimata probleeme lennule saamisega helistage KOHE +372 5301 9999.

Olen välismaal, otsustasin Eestisse tagasi pöörduda. Mida ma tegema pean? Kas ma saan seda üldse teha?

Eesti piir on eestimaalastele alati avatud, kuid paneme inimestele südamele, et praegusel hetkel võib ka reis kodumaale osutuda keeruliseks.

Sain lennupiletid tagasi Eestisse. Millega peaksin arvestama praegu reisides? Kas peaksin midagi tavalisest teistmoodi tegema?

Soovitame minna lennujaama varakult ning end pardale registreerida esimeste seas. Kui tekib lennule saamisega tõrkeid, helistage OTSEKOHE välisministeeriumisse +372 5301 9999. Mida rohkem aega on probleemi ilmnemisest lennu väljumiseni, seda suurem on tõenäosus, et saame selle õigeaegselt lahendada.

Olen välismaal ja plaanin Eestisse tagasi tulla. Mul on olemas piletid, mida ei ole tühistatud. Kas võin olla kindel, et saan nendega tagasi lennata?

Palume arvestada, et riigid võivad kehtestada piiranguid koroonaviiruse leviku tõkestamiseks väga lühikese etteteatamisega. Mida pikem ning mida enamate vahemaandumistega on teie plaanitud reis, seda suurem on tõenäosus, et mõni planeeritud lennuühendus ei pruugi toimida.

Olen praegu välismaal, saan siin mõnda aega hakkama, aga veel mitu kuud küll ei taha ära olla. Millega peaksin arvestama ja millal lennud uuesti taastuvad?

Tõenäoliselt kestab kriis pigem kauem. Mida kaugemal Euroopast olete, seda rohkem aega võtab tavapärase lennuliikluse taastumine.

Jätkuvalt on võimalik, et koroonaviiruse leviku tõkestamiseks hakkavad riigid tingimusi karmistama. See tähendab, et sulguda võivad majutus- ja söögikohad, kaduda kohapealsed hooajatöö võimalused jne.

Välismaal viibides veenduge, et täidate kõiki nõudeid asukohariigis seaduslikuks viibimiseks (kontrollige, kas vajate viisat või viisapikendust, elamisluba, peate end registreerima immigratsiooniametis vms). Infot asukohariigi nõuete kohta tuleb küsida konkreetse riigi immigratsiooniametist või kui kohapeal on Eesti saatkond, võite pöörduda ka sinna.

Kui otsustate Eestisse tagasi pöörduda võtke ühendust mõne Eesti reisibürooga.

Olen praegu välismaal, tahaksin tagasi tulla, aga raha ei ole. Piletid on ka kallid. Mis ma tegema pean?

Esmajoones pöörduge oma sugulaste ja sõprade poole. Kui neil puudub võimalus aidata, siis kohaliku omavalitsuse poole.

Kui ka siis lahendust ei leia, helistage +372 5301 9999, kuid palun arvestage et riigipoolne toetus on võimalik vaid äärmuslike hädajuhtumite korral.

Kas saan minna Venemaale sugulastele külla? Elan Eestis, kuid hetkel viibin Venemaal, kas saan tagasi koju?

Venemaa Föderatsioon sulges 30. märtsil kõik piirid. Euroopa Liidu kodanikel võimaldatakse Venemaalt lahkuda. Samuti saavad Vene Föderatsiooni kodanikud, kellel on ka muu kodakondsus või välismaal alaline elamisõigus ühekordselt väljuda Vene Föderatsioonist oma alalisse elukohta.

Välismaalt Venemaale sisenejad peavad läbima 14-päevase eneseisolatsiooni.

Venemaa piiri on jätkuvalt võimalik ületada ka kaubaveoks ja lähisugulase matusele minekuks.

Lugesin, et Eesti on lõpetanud viisade väljastamise, aga meil on ees matus. Kuidas ja kas meie lähiriigis asuvad sugulased saavad Eestisse tulla?

Humanitaarkaalutlustel (lähisugulase haigus, matus) on endiselt võimalik viisat taotleda. Pöörduge palun vastavas riigis asuva Eesti saatkonna poole.

Mul on juba ostetud reis ja lennupiletid välismaale. Ettevõte neid hüvitada ei taha, kust saan edasist abi küsimuse lahendamiseks?

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti kodulehel on avaldatud ametlik info tarbijate õiguste kohta. Nende nõuandeliini number on +372 6201707.

Kas piirangute tõttu peatub ka kaubavedu?

Koroonaviiruse leviku takistamisega seotud tingimuste väljatöötamisel arvestatakse sellega, et jätkuksid kaupade vedu ja muu äritegevusega seotu. Näiteks Soome pendelrände reeglid kehtivad reisijatele, kuid mitte kaubavedudele. Suured veokid (nn rekad) on lubatud (nende jaoks on sadamas eraldi piiriületuskoridor nagu tavaliselt). Täpsema info saamiseks palume pöörduda majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumisse.

Minu tuttavad Venemaalt plaanisid külastust Eestisse, viisa oli ka olemas. Siis tuli kriis. Mis nüüd saab?

Kui tuttavale väljastati ühekordne viisa (st viisa oli juba trükitud ja passi kleebitud) vahetult enne eriolukorra kehtestamist, siis Eestisse ei saa ta sellega siseneda kuni eriolukorra lõppemiseni. Järgmine samaväärne taotlus võetakse menetlusse tasuta – tingimusel, et algset viisat ei ole kasutatud ei Eestisse ega mujale Schengeni riikidesse reisimiseks.

Olen Prantsusmaa kodanik ja mu elukaaslane elab Eestis (me ei ole abielus), ja mul ei ole Eestis elamisõigust. Kas pääsen Eestisse?

Ei pääse. Kui teil on Eestis püsiv elukoht ja seega elamisõigus, siis pääsete.

Eriolukord on läbi. Elan välisriigis. Kas saan ikka passi väljastuse postiteenuse vahendusel tellida?

Ei, ei saa. Kuna eriolukord Eestis on lõppenud, on taastunud tavapärane dokumentide väljastuskord.

Tahan tulla Eestisse, aga mitte Lätis, Leedust või Soomest. Kas pean jääma karantiini?

Jah, peate jääma kaheks nädalaks isolatsiooni. Täpsemat infot reeglite kohta saab kriisiabitelefonilt 1247 või Politsei- ja Piirivalveametilt.

Kas on teada millal saab saatkondades taas hakata taotlema Eesti viisat?

Hetkel ei ole võimalik öelda kindlat kuupäeva, aga ilmselt ei taastu teenuse osutamine enne 15. juunit.

Mul on veel mitmeid küsimusi koroonaviiruse ja eriolukorra kohta. Kuhu peaksin pöörduma?

Helistage palun infonumbril 1247 või tutvuge lehega www.kriis.ee.

 

Lähemalt viirusest ja ennetamisest saab lugeda terviseameti veebilehelt. 

 

 

Viimati uuendatud: 29. Mai 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.