Sa oled siin

Koroonaviirus 2019-nCoV

Korduma kippuvad küsimused

 

Olen reisil, tahan koju tagasi pöörduda, kuid ei ole selleks veel võimalust leidnud. Mida ma tegema pean?

Veel on üksikuid võimalusi regulaarlendudega Eestisse saamiseks. Esmajoones soovitame püüda kasutada olemasolevaid transpordivõimalusi. Palume ka arvestada, et erinevate riikide kehtestatud meetmed võivad muutuda lühikese etteteatamisega järjest rangemaks ja liikumisvõimalused on seetõttu lõplikult ammendumas.

Eestisse saamise võimaluste leidmiseks soovitame pöörduda reisifirmade poole:

Välisministeeriumi reisiinfo transiidi- ja lennuvõimaluste kohta: https://vm.ee/et/uudised/oluline-reisiinfo-transiidi-ja-lennuvoimaluste-...

Kui te ka reisifirma abiga Eestisse naasmise võimalust ei leia, võtke palun ühendust välisministeeriumiga numbril +372 5301 9999.

Sain lennupiletid tagasi Eestisse. Millega peaksin arvestama praegu Eestisse tagasi reisides? Kas peaksin midagi tavalisest teistmoodi tegema?

Soovitame minna lennujaama varakult ning end pardale registreerida esimeste seas. Kui tekib lennule saamisega tõrkeid, helistage OTSEKOHE välisministeeriumisse +372 5301 9999. Mida rohkem aega on probleemi ilmnemisest lennu väljumiseni, seda suurem on tõenäosus, et saame selle õigeaegselt lahendada.

Olen kuulnud, et mõned hädasolijad on erilennukitega tagasi transporditud. Kuidas ma saan selliste võimaluste kohta rohkem infot? Kas ma võin arvestada, et ka sinna, kus mina olen, tuleb erilennuk?

Erilende korraldatakse vaid erandjuhtudel ja väga piiratud sihtkohtadesse, kust naasmiseks enam muid võimalusi ei ole. Palume ka arvestada, et erilennud ei ole tasuta. Lennupileti maksumus sõltub lennu täituvusest.

Kui erilend toimub, eriti kui tegemist on mõne teise riigi korraldatava lennuga, siis palume arvestada:

  • Erilendudele pääsevad reeglina eelisjärjekorras lendu korraldava riigi kodanikud.
  • Eelistatakse prioriteetsetesse gruppidesse kuuluvaid inimesi: lastega pered, eakad, humanitaarkaalutlustel lennule lubatavad (näiteks kroonilisi haigusi põdejad).
  • Kõige väiksem tõenäosus on lennule pääseda tudengitel, lennu lähteriigis töötavatel inimestel, perele-tuttavatele külla läinud inimestel, see tähendab nendel, kes on riigis muul eesmärgil kui turism.

Erilendude kohta info saamiseks soovitame jälgida välisministeeriumi Facebooki lehte, samuti ka kohaliku või lähema Eesti saatkonna Facebooki lehte.

Olen praegu välismaal ja mõtlesin et jäängi natukeseks siia. Millega peaksin arvestama ja millal lennud uuesti taastuvad?

Kui olete veendunud, et saate kriisiajal välismaal turvaliselt hakkama, ei pea te tagasi pöörduma. Otsuse tegemisel palun arvestage:

  • Tõenäoliselt kestab kriis pigem kauem. Peaksite olema valmis olema praeguses asukohas vähemalt kaks kuud.
  • Transpordivõimaluste arv pidevalt väheneb. Eesti piirid jäävad Eesti kodanikele ja alalistele elanikele alati lahti, kuid juba on tekkinud olukord, et Eestisse tulevaid vaid väga üksikud lennud ja transpordivõimalused võivad sootuks katkeda.
  • Riigid reeglina pigem karmistavad tingimusi enne kui need leevenema hakkavad. Palume arvestada, et sulguda võivad majutus- ja söögikohad, kaduda kohapealsed hooajatöö võimalused.
  • Palun veenduge, et täidate kõiki nõudeid asukohariigis seaduslikuks viibimiseks (kontrollige, kas vajate viisat või viisapikendust, elamisluba, peate end registreerima immigratsiooniametis vms). Infot asukohariigi nõuete kohta tuleb küsida konkreetse riigi immigratsiooniametist või kui kohapeal on Eesti saatkond, võite pöörduda ka sinna.

Kui otsustate Eestisse tagasi pöörduda tehke seda võimalikult kiiresti.

Transiit läbi Soome – millega peaksin arvestama?

Eesti kodanikud ja alalised elanikud saavad endiselt tulla Soome kaudu koju tagasi. Rahvusvahelistest lennujaamadest ja sadamatest on transiit läbi Soome ja Helsinki lubatud.

Kui reisite läbi Soome peate olema valmis näitama oma reisi alguskohas lennufirmale tõendit (näiteks laevapiletit) selle kohta, et reisi lõppsihtpunkt on Eesti. Kui teil tekib sellest hoolimata probleeme lennule saamisega helistage KOHE +372 5301 999.

Helsingi lennuväljale saabudes palun arvestage, et on võimalik, et Teid lubatakse lennujaamast väljuda vaid siirdumiseks sadamasse. Kui teie saabumine Helsingisse on palju varasem laeva väljumisajast peate arvestama pikema ootejaga lennujaamas. Teenuste kättesaadavus Helsingi lennuväljal on väga piiratud.

Transiit läbi Läti – millised on nõuded?

Lätti saabuvad ja transiidina läbivad Eesti elanikud, sealhulgas kaubavedajad, peavad täitma vastava ankeedi ja esitama selle Läti piirivalvele. Ankeet on leitav Läti transpordiministeeriumi lehel:

Neid jagab ka piirivalve. Sellega te kinnitate, et lahkute Lätist võimalikult kiiresti ja ei külasta Lätis avalikke kohti.

Transiit läbi Leedu — millised on tingimused?

Transiit läbi Leedu on lubatud kuni 13.04 lõpuni, hiljem ei ole transiit võimalik. Enam pole transiidiks lubatud enda transport (eraauto või takso). Kuna transiit on vaja eelnevalt leppida kokku Leedu ametivõimudega, siis andke palun endast viivitamatult märku Eesti saatkonnale Vilniuses (nimi, kontakttelefon/e-post, reisidokumendi number): sekretar@estemb.lt. Eestist läbi Läti Leetu sõit ei ole lubatud, st Eestist ei ole võimalik minna lennujaama vastu või sugulasi/tuttavaid ära tooma.

Transiit läbi Tai – millega arvestada?

Praeguse informatsiooni kohaselt võidakse kõigilt Taisse sisenejatelt, sealhulgas transiitreisijatelt küsida mitte rohkem kui 72 tundi tagasi väljastatud tervisetõendit, mis kinnitab et reisija on terve (ei pea sisaldama COVID-19 testi). Tõendi nimi peab olema „Fit to fly medical certificate“, sellel peab olema arsti allkiri ning see peab olema kas inglise keeles või väljaandva riigi ametlikus keeles. Juhul kui teie lähteriigis pole võimalik sarnast dokumenti saada, siis tuleks leida muu transiidivõimalus. Riigist väljumisel neid dokumente ei nõuta.

Olen oma elukoha registreerinud Soomes. Praegu olen Eestis. Kas saan Soome tagasi minna? Ja kui mul vaja on, siis uuesti Eestisse?

Kui teil on Soomes registreeritud elamisõigus, siis on teil võimalik naasta Soome, kuid Soomes kehtib üldine nõue, et välismaalt Soome naastes tuleb olla 14 päeva karantiinis, millest peavad inimesed ise kinni pidama ja tööandjaga kokku leppima. Eesti kodanikuna saate Eestisse tagasi pöörduda, kuid peate samuti jääma 14 päevaks isolatsiooni. Arvestades kiiresti muutuvat olukorda ning vajadust piirata viiruse levikut, soovitame siiski reisivajadust hoolikalt kaaluda ning ühest riigist teise liikuda vaid hädavajaduse korral. Reisilaevad Helsingi ja Tallinna vahel praegu liiguvad. Tallink jätkab Eesti ja Soome vahel laevaliiklust muudetud graafiku alusel. Vaata lisaks Tallinki, Eckerö Line’i või Viking Line’i kodulehekülgi.

Elan Eestis, aga töötan Soomes. Millal peaksin Soome sõitma, et mitte karantiini jääda?

Kui teie püsiv elukoht on Eestis aga käite tööl Soomes ning teil ei ole Soomes elamisõigust registreeritud, siis 22. märtsil jõustunud korra kohaselt ei saa Soomes töölepinguga töötavad eestlased, kes ei ole oma elamisõigust Soomes registreerinud, enam riiki siseneda. See tähendab, et kui te jäite Eestisse, siis pole teil võimalust minna Soome enne reeglite muutumist, mis võib võtta aega. Kui otsustasite jääda Soome, saate alati koju Eestisse tagasi pöörduda, kuid tagasi Soome ei saa te naasta enne reeglite muutumist. Lisainfo Soome piirivalve kodulehel.

Töötan Soomes arstina, kuid ma pole oma elamisõigust Soomes registreerinud. Kas ma ei saa nüüd enam Soome riiki sisse?

Soomes töölepinguga töötavad eestlased, kes ei ole oma elamisõigust Soomes registreerinud, ei saa alates 22. märtsist enam riiki sisse. Kuid selles korras on mõned erandid. Vältimatu töölkäimise puhul on Soome sisenemine lubatud mh:

  • tervishoiutöötajatele, päästetöötajatele ja eakate hooldajatele (nt Eestis elavad aga Soome haiglas töötavad medõed);
  • kaubavedajatele või transporditöötajatele;
  • kui reisimine on vajalik tungivatel perekondlikel põhjustel (nt lähedane on Soomes haiglas, matused).

Samuti muudel vältimatutel põhjustel, nt oluline hooldustöö korral, mis eeldab teisest riigist saabuvat hooldusmeeskonda või hooldustöö viivitamata tegemist. Tõendamiskohustus piiril on inimesel. Lõpliku otsuse riiki lubamise kohta teeb Soome piirivalve.

Olen Venemaal, lennu- ja rongiühendused on katkenud. Kuidas on võimalik Eesti elanikul pääseda Venemaalt tagasi Eestisse? Kuidas pikendada reisikindlustust, kui see hakkab lõppema?

Aeroflot on katkestanud lennud Moskva ja Tallinna vahel 19. märtsist kuni 23. aprillini. Venemaalt saate naasta Eestisse isikliku transpordiga või kasutades kohalikku transporti piirile jõudmiseks. Bussiga on võimalik liikuda Peterburist Venemaa piirile Jaanilinna/Ivangorodi bussiga (https://sks-auto.ru/) või rongiga (http://ppk-piter.ru/). Toimib Pihkva-Petseri bussiliiklus (http://pskovavtotrans.ru/расписание-рейсов/), liigub Peterburg-Pihkva-Petseri rong „Lastotška“ ning piiri saab ületada jala. Kindlasti soovitame võtta ühendust vedajaga ja täpsustada, kas transport liigub! Täpsem info Eesti esindustest Moskvas, Peterburis ja Pihkvas. Reisikindlustuse pikendamiseks palume ühendust võtta reisikindlustusfirmaga või Eesti Kindlustusseltside Liiduga Facebookis ning nende kodulehel.

Olen Eesti kodanik ja tulen välisreisilt tagasi Eestisse. Kas ma saan riiki sisse, kas pean jääma isolatsiooni ja mida see endast täpselt kujutab?

Eestisse saavad hetkel siseneda Eesti kodanikud ja Eesti elamisluba või elamisõigust omavad Eesti elanikud, samuti nende lähisugulased. Kõik Eestisse tulijad peavad jääma isolatsiooni, st Eestisse saabumisest 14 kalendripäeva jooksul püsima oma elukohas või peatumispaigas.

Milliseid andmeid ja miks minu käest Eestisse sisenedes piiril küsitakse?

On võimalik, et Eestisse sisenedes peate piiripunktis esitama andmed oma reisiteekonnast, reisikaaslastest, võimalikest kokkupuudetest nakkusohtlike inimestega ja sellest, kas teil on viimastel päevadel esinenud viirushaiguste sümptomeid. Ankeedi ja lisainfo leiad politsei- ja piirivalveameti kodulehelt.

Lugesin, et Eesti on lõpetanud viisade väljastamise, aga meil on ees matus. Kuidas ja kas meie lähiriigis asuvad sugulased saavad Eestisse tulla?

Humanitaarkaalutlustel (lähisugulase haigus, matus) on endiselt võimalik viisat taotleda. Pöörduge palun vastavas riigis asuva Eesti saatkonna poole.

Mul on juba ostetud reis ja lennupiletid välismaale. Ettevõte neid hüvitada ei taha, kust saan edasist abi küsimuse lahendamiseks?

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti kodulehel on avaldatud ametlik info tarbijate õiguste kohta. Nende nõuandeliini number on +372 6201707.

Kas piirangute tõttu peatub ka kaubavedu?

Koroonaviiruse leviku takistamisega seotud tingimuste väljatöötamisel arvestatakse sellega, et jätkuksid kaupade vedu ja muu äritegevusega seotu. Näiteks Soome pendelrände reeglid kehtivad reisijatele, kuid mitte kaubavedudele. Suured veokid (rekad) on lubatud (nende jaoks on sadamas eraldi piiriületuskoridor nagu tavaliselt). Täpsema info saamiseks palume pöörduda majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumisse.

Minu tuttavad Venemaalt plaanisid külastust Eestisse, viisa oli ka olemas. Siis tuli kriis. Mis nüüd saab?

Kui tuttavale väljastati ühekordne viisa (st viisa oli juba trükitud ja passi kleebitud) vahetult enne eriolukorra kehtestamist, siis Eestisse ei saa ta sellega siseneda kuni eriolukorra lõppemiseni. Järgmine samaväärne taotlus võetakse menetlusse tasuta – tingimusel, et algset viisat ei ole kasutatud ei Eestisse ega mujale reisimiseks.

Elan Eestis, töötan Lätis. Kas ma saan edasi tööl käia?

Jah, see on võimalik. Vaja on eriluba, mille saamiseks tuleb pöörduda politsei- ja piirivalveameti poole. Täpsem info PPA kodulehelt.

Olen Prantsusmaa kodanik ja mu elukaaslane elab Eestis (me ei ole abielus), kuid mul ei ole Eestis elamise õigust. Kas pääsen Eestisse?

Ei pääse. Kui teil on Eestis püsiv elukoht ja seega elamisõigus, siis pääsete.

Lugesin, et passe hakatakse välisriikides elavatele Eesti kodanikele väljastama turvalise postiteenistuse vahendusel. Mida see täpselt tähendab? Ja kas on tagatud kohaletoimetamine nii, et viirus ei levi? Kes tasub saatmiskulud?

Teeme koostööd lepingupartneriga, mis kasutab isikukaitsevahendeid ja järgib hügieeninõudeid. Eriolukorra ajal katab saatmiskulud välisministeerium. Riigilõivu peate ise tasuma.

Olen USA-s, minu viisa/ESTA hakkab lõppema, aga ei leia tagasilende. Mida peaksin tegema?

Juhul kui viibite USA-s viisavabadusprogrammi (ESTA) raames, peate arvestama, et te ei tohi olla USA-s üle esialgse 90 päeva. Soovitame seega tulla esimesel võimalusel Euroopasse tagasi. Erakorralistel juhtudel (näiteks kui jääte haiglasse või kui teie lend on ära jäetud ilmastikutingimuste tõttu) on teil võimalus esitada avaldus USA ametivõimudele (US Citizenship and Immigration Services), et nad kaaluksid teile eriloa andmist, et pikendada lahkumiskuupäeva 30 päeva võrra (grant of satisfactory departure). Lähima kodakondsus- ja immigratsiooniteenistuse kontaktid leiate: https://www.uscis.gov/about-us/find-a-uscis-office

Kui olete USA-s viisaga, siis peate täitma vormid I-539 ja I-912 (mõlemad leitavad https://www.uscis.gov/i-539-addresse) koos selgitusega, miks te ei saanud õigeaegselt lahkuda. Kui teie viisa kehtivusperiood on lähipäevil lõppemas, võtke ühendust kodakondus- ja migratsiooniteenistusega: https://www.uscis.gov/about-us/find-a-uscis-office

Mul on veel mitmeid küsimusi koroonaviiruse ja eriolukorra kohta. Kuhu peaksin pöörduma?

Helistage palun infonumbril 1247.

 

Lähemalt viirusest ja ennetamisest saab lugeda terviseameti veebilehelt. 

 

 

Viimati uuendatud: 27. Märts 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.