Sa oled siin

Koostöö tsiviilasjades

Millised õigused on lapsevanemal, kui lapse teine vanem elab Ühendkuningriigis?

  • Lapse ja vanema suhtlusõiguse osas suuri muutusi ette näha ei ole. Juhul, kui üks vanematest lapse ilma teise teadmata ja nõusolekuta teise riiki viib, toimub lapsega suhtlusõiguse taastamine nii leppega kui leppeta Brexiti puhul ka edaspidi peaaegu nagu seni. Taotlusi Ühendkuningriiki ja sealt Eestisse edastatakse Haagi 1980. aasta n.ö lapseröövi konventsiooni alusel. Jätkuvalt on õigus/võimalus menetluses esindajat taotleda. Taotluse blankett ja vajaminevad lisad on samad, mis varasemalt. Lisainfot menetluse ning koostamist vajavate dokumentide kohta leiate veebilehelt JuristAitab.
  • Elatiste sissenõudmise protsess võib muutuda aeglasemaks ning üleminekuperioodil võib kaasneda viivitusi. Piiriüleseid elatise sissenõudmise taotlusi on võimalik esitada Haagi 2007. aasta konventsiooni alusel. Erinevus praegu kehtiva olukorraga seisneb selles, et elatise piiriülese sissenõudmise protsess võib muutuda aeganõudvamaks, mistõttu võib osutuda keerulisemaks ka elatisabi taotlemine Eestis. Elatisabi maksmise tingimuste osas tuleks pöörduda sotsiaalkindlustusameti poole.  Lisainfot taotlemise protsessi ning koostamist vajavate dokumentide kohta leiate Juristaitab veebilehelt.
  • Jätkuvalt on võimalik hooldusõigust, eestkostet ning piiriülest lastekaitset puudutavate taotluste esitamine Ühendkuningriigile. Seni peamiseks aluseks olnud EL reeglite asemel on pärast Brexitit aluseks Haagi 1996. aasta konventsioon, kuid taotluste esitamise olemus on sama. Lastekaitset puudutavates küsimustes on võimalik abi paluda kohalikelt omavalitsustelt ning Sotsiaalkindlustusameti lastekaitse osakonnalt.

Kuidas toimida, kui võlgnik elab Ühendkuningriigis?

  • Muude kui elatisega seotud võlgnevuste sissenõudmiseks Ühendkuningriigist tuleb iseseisvalt pöörduda kohustatud isiku asukohale vastava Ühendkuningriigi kohtu poole ning uurida, kas, ning mille alusel, on Eestis tehtud kohtulahendit võimalik tunnustada ja täita. Kohus annab edasised juhised, lähtudes konkreetsetest asjaoludest.

Kuidas toimida kui mul on Ühendkuningriigi kohtulahend, mida soovin Eestis tunnustada?

  • UK’s tehtud lahendeid (muud kui elatisega seotud võlgnevused) saab edaspidi edastada läbivaatamisele Eesti esimese astme kohtule tsiviilkohtumenetluse seadustiku alusel.

Lisaks hakkavad liikuma tõendite kogumise ning dokumentide kättetoimetamise taotlused Haagi konventsioonide alusel, millega võib pikeneda taotluste menetlemiste aeg, mis mõjutab ka UK-ga seotud kohtumenetluste kestvust.

Euroopa Komisjoni lehel on kättesaadav infoleht Brexiti osas. Dokument on allalaaditav ka eesti keeles.

Viimati uuendatud: 3. September 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.