Sa oled siin

Koostöö kriminaalasjades

Kas ka pärast lepinguta Brexitit saab Ühendkuningriigis süüdimõistetud Eesti kodanik taotleda karistuse kandmist Eestis?

  • Pärast Ühendkuningriigi lahkumist EL-st saab Ühendkuningriigis vanglakaristust kandev Eesti kodanik jätkuvalt taotleda talle mõistetud vanglakaristuse kandmise jätkamist Eestis. Kuigi pärast Ühendkuningriigi lahkumist ei kehti ÜK suhtes enam EL õigus, saab inimene taotleda oma karistuse kandmist Eestis Euroopa Nõukogu konventsioonist tulenevate reeglite alusel.

Kui oled langenud kuriteo ohvriks ja toimepanija asub Ühendkuningriigis, kas kriminaalmenetlus pärast lepinguta Brexitit saab toimuda?

  • Koostöö kriminaalasjade menetlemisel jätkub Ühendkuningriigiga ka pärast Brexitit. Kuigi EL õigusaktid enam Ühendkuningriigi suhtes ei kehtiks, on olemas mitmeid teisi rahvusvahelisi instrumente, näiteks Euroopa Nõukogu konventsioonid, mille kaudu riigid saavad osutada vastastikku abi kriminaalasjade menetlemisel. Samuti on olemas meetmed, mille abil on võimalik saada kätte tagaotsitavaid isikuid.

Mis õigused Sul on, kui oled langenud Ühendkuningriigis kuriteo ohvriks?

  • EL on vastu võtnud ühtsed reeglid selle kohta, millised on ohvrite õigused kriminaalmenetluses. Pärast Ühendkuningriigi lepinguta lahkumist EL-ist ei kehti enam EL õigus Ühendkuningriigi suhtes ning seega sõltuvad kuriteoohvrite õigused eelkõige sellest, millised on Ühendkuningriigis kehtestatud reeglid ohvrite õiguste ja ohvrile osutatava abi suhtes. Teatud juhtudel reguleerib ohvrite õigusi ka Euroopa Nõukogu konventsioon, mis kehtib ka Ühendkuningriigi suhtes. 

Mis õigused Sul on, kui oled Ühendkuningriigis kuriteos kahtlustatav või süüdistatav?

  • EL on vastu võtnud ühtsed reeglid selle kohta, millised on kuriteos kahtlustatavate ja süüdistatavate isikute õigused kriminaalmenetluses, mis neile kindlasti vähemalt minimaalselt tagada tuleb. Pärast Ühendkuningriigi lepinguta lahkumist EL-ist need reeglid enam Ühendkuningriigi suhtes ei kehti. Sellele vaatamata jäävad kehtima Euroopa Nõukogu sõlmitud kokkulepped ja samuti Euroopa Inimõiguste Kohtu otsused, sealhulgas kahtlustatavate ja süüdistatavate isikute õiguste kohta.
Viimati uuendatud: 26. Veebruar 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.