Sa oled siin

Kolme Mere Algatus (3SI)

Kolme Mere Algatus (ingl k – Three Seas Initiative, 3SI) on regionaalne koostööformaat, mis  ühendab 12 Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahel asuvat Euroopa Liidu liikmesriiki: Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari. 3SI partnerriigid on Ameerika Ühendriigid ja Saksamaa. 3SI eesmärgiks on edendada Euroopa Liidu põhja-lõuna suunalise telje riikide omavahelist dialoogi ja majanduskoostööd eelkõige regiooni energia-, transpordi- ja digitaalsektorite taristute arendamiseks, seeläbi panustades ka Euroopa Liidu ühtsuse, ühtekuuluvuse, ja julgeoleku suurendamisesse. Oluline on ka koostöö Ameerika Ühendriikidega, kes jagab ja toetab formaadi eesmärke.

Kolme Mere Algatuse tippkohtumine toimub kord aastas presidentide tasemel. 3SI koostööformaadi algatasid Horvaatia president Kolinda Grabar-Kitarović ja Poola president Andrzej Duda. Esimene Kolme Mere tippkohtumine toimus 25.08.2016 Dubrovnik Forum 2016 raames Horvaatias (vaata deklaratsiooni (PDF)). Teise tippkohtumise võõrustaja 2017. aastal oli Poola (vaata deklaratsiooni (PDF)), kus osales ka USA president Donald Trump. 

2018 toimus tippkohtumine Rumeenias (vaata deklaratsiooni (PDF)),  mille raames korraldati esimest korda ka 3SI ärifoorum. Ärifoorumil lepiti kokku 3SI prioriteetvaldkondade projektides (Priority Interconnection Projects) – selles nimekirjas on kokku 48 projekti kahes eri kategoorias (mitmepoolsed ja rahvusvahelise potentsiaaliga kahepoolsed projektid ning rahvuslikud projektid), kolmes alakategoorias (digitaal-, energia- ja transpordisektor).

Esimesel 3SI ärifoorumil Rumeenias loodi 3SI kaubandus-tööstuskodade võrgustik (esialgsed liitujad: Bulgaaria, Horvaatia, Leedu, Poola, Rumeenia, Sloveenia ja Ungari) ning allkirjastati 3SI projektide rahastamiseks Kolme Mere Algatuse Investeerimisfondi loomise kavatsuskiri (allkirjastajad: Horvaatia, Tšehhi, Läti, Poola, Rumeenia ja Slovakkia).

5.-6.06.2019 toimus neljas 3SI tippkohtumine Sloveenias (vaata deklaratsiooni (PDF)), kus osalesid 9 riigi presidendid, USA energiaminister Rick Perry, Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier. Sloveenia tippkohtumisel teatasid Poola arengupank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ja Rumeenia riiklik EximBank ametlikult Kolme Mere Algatuse Investeerimisfondi asutamise protsessist. 3SI  Investeerimisfond registreeriti 29.05.2019 Luksemburgis. Fondi eesmärk on hakata pakkuma täiendavat, peamiselt erasektori rahastust regiooni oluliste taristuprojektide elluviimiseks.

2019. a Sloveenia tippkohtumise raames toimus teine 3SI ärifoorum, keskendudes 3SI ja selle prioriteetprojektide tutvustamisele, sh vahendades avaliku sektori ja erasektori kontakte nende elluviimiseks. Ärifoorumile esitati ka 3SI prioriteetprojektide eduaruanne.

Eesti on osalenud 3SI tegevustes alates selle loomisest, tegu on Eestile prioriteetse koostööformaadiga. Eesti toetab 3SI üldiseid eesmärke, pidades muuhulgas oluliseks Euroopa Komisjoni kaasamist ning koostööd Ameerika Ühendriikidega. Eesti on esitanud 3SI prioriteetprojektide nimekirja neli projekti: rahvusvahelise potentsiaaliga kahepoolsete ja rahvuslike projektide kategooria all Paldiski LNG terminali ja Põhja-Eestisse 500 MW võimsusega pumphüdroakumulatsiooni elektrijaama rajamise ning mitmepoolsete projektide transpordisektori kategooria all Via Baltica ja Rail Baltica projektid. Eesti toetab 3SI Investeerimisfondi eesmärki investeerida regioonile olulistesse taristuprojektidesse ning seeläbi suurendada majanduskasvu regioonis. Eesti kaalub võimalusi fondi panustada. 

Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid tegi 2019. aasta Sloveenia 3SI tippkohtumisel ettepaneku, et 2020. aastal võõrustab 3SI viiendat tippkohtumist Eesti. Eesti on alustanud ettevalmistusi 3SI viienda tippkohtumise ja kolmanda Ärifoorumi korraldamiseks Tallinnas, juunis 2020. Tippkohtumise ühe fookusteemana on kaalumisel digitaliseerimine ja digitaalne infrastruktuur.

 

Viimati uuendatud: 18. Oktoober 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.