Sa oled siin

Kaubanduskaitsealane tegevus Euroopa Liidus

Kaubanduskaitsemeetmete rakendamine on Euroopa Komisjoni kaubandusdirektoraadi pädevuses ning liikmesriikidel on vaid nõuandev roll. Kaubanduskaitsemeetmete alaste uurimiste läbiviimine on delegeeritud Komisjonile vastavate õigusaktidega. Ehkki kaubanduskaitsemeetmed on Komisjoni pädevuses, on liikmesriigid otsustusprotsessidesse tihedalt kaasatud.

Nõukogu juures tegutseb Kaubandusküsimuste Töögrupp (Working Party on Trade Questions), mis võtab vastu otsuseid. Paljud kaubanduskaitset puudutavad teemad, eriti WTO-s läbiräägitavad reeglite muudatused või täiendused, on arutusel ka Nõukogu Kaubanduskomitees (Trade Policy Committe), mille pädevusse kuulub kogu Euroopa Liidu väliskaubanduspoliitikaga seonduv.

Euroopa Liidus kasutatavatest kaubanduskaitsemeetmetest on ca 85% dumpinguvastased meetmed, 14% tasakaalustusmeetmed ja vaid 1% kaitsemeetmeid. Ligi pooled algatatud juurdlustest lõpevad meetme kehtestamisega. Hetkel on jõus ca 150 kaubanduskaitsemeedet, millest 135 on dumpinguvastased ja 15 tasakaalustusmeetmed. Enim on Euroopa Liit kehtestanud kaubanduskaitsemeetmeid Hiinast, Indiast ja Venemaalt pärit toodete suhtes, sektorite järgi aga enim kemikaalidele, terasele, tekstiilitoodetele, elektroonikale.

Juhul, kui liikmesriikide huvid on ohustatud või kahjustatud kolmandate riikide poolt, seisab nende kaitsmise eest Euroopa Komisjon. Väike- ja keskmise suurusega ettevõtete (Small and Medium Size Enterprises – SME) jaoks on Euroopa Komisjon loonud nn SME Trade Defence Helpdeski, mis aitab SME-del leida vastuseid juhul, kui ettevõtja puutub kokku kolmandatest riikidest pärit ebaausa konkurentsiga:

Telefon: 32 22 98 78 73
Faks: 32 22 95 65 05
E-post: TRADE-Defence-Complaints@cec.eu.int

Postiaadress:
European Commission
Helpdesk for Small and medium-sized enterprises - Office of Complaints
TDI service (Office J/79 06/33)
Rue de la Loi 200
B-1049 Brussels
Belgium

Vaata ka informatsiooni Euroopa Komisjoni kodulehelt.

Euroopa Liidu poolt kehtestatud meetmete mittevastavuse korral Euroopa Liidu või rahvusvahelistele õigusele on võimalik pöörduda kaebusega Euroopa Õiguskohtu või WTO Vaidluste Lahendamise Organi poole, kus liikmesriikide huvide eest seisab taas Komisjon.

Komisjon kaitseb liikmesriikide huve ka WTO kõigil tasanditel – kaubanduskaitse reeglite läbirääkimistel, kehtestamisel ja rakendamisel. WTOs sekkub Komisjon liikmesriikide nimel kõigi kolme komitee – Dumpinguvastaste meetmete, Subsiidiumidevastaste ehk tasakaalustusmeetmete ning Kaitsemeetmete Komitee – töösse. Samuti esindab ja kaitseb Komisjon Euroopa Liidu seisukohti Reeglite Läbirääkimisgrupis WTOs.

Viimati uuendatud: 22. Mai 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.