Sa oled siin

Soome Vabariik - IV ÄRIKESKKOND

Viimati uuendatud: 08.10.2019

Töö- ja elamisload

Info töö- ja elamislubade kohta on töö- ja majandusteenuste portaalis ning Soome Migratsiooniameti kodulehtedel.

Ettevõtlusvormid ja ettevõtte asutamine

Põhjalik informatsioon Soomes ettevõtte rajamise, võimalike toetuste, seadusandluse ja palju muu kohta leiab Soome riigiportaalist.

Info ettevõtlusvormidest, ettevõtte asutamisest, muudatustest ja lõpetamisest Soomes on leitav ka Patendi- ja Registriameti kodulehel.

Soome maakondades on ettevõtteid abistavad ELY-keskused (Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskukset), mis nõustavad ja abistavad nii ettevõtte asutamisel kui ka olemasolevaid ettevõtteid - näiteks tööjõu-, rahvusvahelistumise ja muudes küsimustes. Samuti saab keskuste kaudu taotleda erinevaid toetusi. 

Suurinvesteeringu puhul on soovitatav võtta ühendust INVEST IN FINLAND bürooga, mis teenindab välisinvestoreid.

Litsentsid ja tegevusload

Välisinvesteeringute piirangud on Soomes minimaalsed. Kuid teatud juhtudel on vajalik taotleda täiendav luba investeerimiseks. Infot leiab Tööhõive- ja Majandusministeeriumi kodulehel.

Väljastatavad tegevusload. Enamik tegevuslubasid väljastatakse kas maakondade või kohalike omavalitsuste poolt.

Konkreetse küsimusega tasub seega pöörduda kohaliku maakonnavalitsuse või kohaliku omavalitsuse poole, et saada ajakohast infot ning tarvilikku nõustamist.

Toetused ettevõtte asutamiseks, innovatsiooniks ja tootearenduseks

Finnvera Oyj on riiklik finantsasutus, mis ltoetab ettevõtlust. Finnveral on nii alustavate kui arenevatele ettevõtetele laenutooteid, mille intress on madalam kui keskmine laenuintress.

Sitra on Soome uurimis- ja arendusfond, mis investeerib teadusmahuka ettevõtluse omakapitali ning finantseerib uurimistulemuste rakendamist ja uute tehnoloogiate kasutuselevõttu.

Business Finland on Soome teadusuuringute rahastamise riiklik finantseerimisasutus, mida juhib Soome tööhõive- ja majandusministeerium.

Leiutamisfondist võib saada toetust leiutise patenteerimise, arendamise ja turustamise kulude katteks (tagasimaksega vastava protsendi osas leiutise müügist), tagastamatut abi uuteks uuringuteks ja noorte leidurite tarbeks ning laenu leiutise tööstuslikuks kasutamiseks.

Maksud

Üksikasjalik informatsioon maksude kohta Soomes on leitav Soome Maksuameti (Verohallinto) kodulehel.

Maksuameti lehel on eesti keeles järgnevad inforubriigid:

 • Välismaine ettevõte Soomes
 • Blanketid
 • Välismaised renditöötajad ja nende maksustamine Soomes
 • Välisriigi ettevõtetel on aeg esitada Soomes tuludeklaratsioon
 • Tegevuse alustamine Soomes
 • Välisriigi ehitusala töötajad saavad alates 01.06.2012 maksunumbri maksuametist
 • Maksusoodustus laste pealt
 • Välisriigist Soome tööandja teenistusse
 • Üldine ja piiratud maksukohustus
 • Maksunumbrit puudutav juhend ehitussektori töötajatele ja tööandjatele
 • Välsiriigi renditööjõu maksustamine

Tööturu korraldus

Tööseadusandlus ja kollektiivlepingud - Soome valitsus koostöös tööandjate, töövõtjate ning ametiühingutega on viimastel aastatel pidanud läbirääkimisi tööturu uuendamiseks ning paindlikumaks muutumiseks. Tööseadusandlus ning info lepingute kohta on seega pidevas muutumises. Asjakohane info on leitav Soome Tööhõive- ja majandusministeeriumi, Sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi ja Ametiühingute keskliidu kodulehtedel.

Palgainfo on kättesaadav Soome Statistikaameti kodulehel. 

Sotsiaalkindlustus

Info tarvilike kindlustustingimuste ja -maksete kohta on leitav Soome Maksuameti ning sotsiaal- ja pensioniameti KELA kodulehtedel.

Täiendavat teavet saab:

Viimati uuendatud: 6. Detsember 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.