Sa oled siin

ISAF missioon Afganistanis

NATO juhitud rahvusvahelise julgeolekuabijõudude (International Security Assistance Force – ISAF) rahutagamismissioon loodi 2001. aasta detsembris Bonni lepinguga pärast Talibani režiimi kukutamist. ISAFi koosseisus osalesid lisaks NATO liikmesriikidele ka teised riigid. ISAF tegutses ÜRO Julgeolekunõukogu mandaadi alusel ja oli aruandekohustuslik ÜRO ees. Eesti osales ISAFis alates 2003. aastast.

Eesti ja rahvusvahelise üldsuse põhieesmärgiks Afganistanis on olnud aidata kaasa tingimuste loomisele, mis võimaldaksid afgaanidel iseseisvalt oma riigis rahu ja julgeolekut tagada, samuti kaasa aidata terrorismiga seotud ohtude ennetamisele. ISAF on olnud NATO tähtsaim välisoperatsioon ning arvestades asjaolusid, et NATO on Eesti julgeoleku nurgakivi, siis oli Eesti huvides, et NATO oleks Afganistanis oma ülesannete täitmisel edukas. Afganistani rahutagamismissioonil osalemine oli üks meie olulisem ja nähtavam panus NATO liikmena. ISAF  on olnud ka meie kaitsejõudude suurim ja tähtsaim sõjaline operatsioon, kus osales korraga kuni 170 Eesti kaitseväelast. Suurem osa Eesti kontingendist paiknes Lõuna-Afganistanis, riigi stabiliseerimise seisukohalt tähtsas Helmandi provintsis koos Suurbritannia üksustega. Eesti jalaväekompanii oli Helmandis arvestatava jõuga manööverüksus, mis viis koos Suurbritannia ja Afganistani üksustega läbi lahinguoperatsioone Talibani vastu.

Eesti peab Afganistani riikliku ülesehituse seisukohalt hädavajalikuks sõjaliste ja tsiviilsete vahendite koordineeritud kasutamist, mistõttu on Afganistan 2012–2015 üks Eesti arengukoostöö prioriteetseid sihtriike. Oleme seetõttu lähetanud Afganistani ka oma tsiviilametnikke:  diplomaatilise missiooni juhi, tervishoiueksperdi, kaitsealase nõustaja, neli politseinikku Euroopa Liidu politseimissiooni (EU Police Mission in Afghanistan – EUPOL Afganistan, EUPOL) raames.  Eesti panustas 2015. aasta juunikuuni kaks politseinikku ka ISAFi peakorterisse/RSMi. Varem on Eesti panustanud ekspertidega NATO väljaõppemissiooni Afganistanis (NATO training mission in Afganistan, NTM-A) ja sellega tihedas koostöös olevasse USA poolt juhitavasse programmi CSTC-A (Combined Security Transition Command – Afghanistan), mis tegeleb haridusvõimalustega armee kõrgetasmelistele juhtidele ja vastutab sõjaväe õppekorralduse väljatöötamise eest.

Rahaliselt toetab Eesti Afganistani julgeolekujõudude arendamist 500 000 dollariga iga-aastaselt perioodil 2015–2017.

Juunis 2013 andis ISAFi väekontingent julgeolekuvastutuse üle kohalikele ametivõimudele, kes vastutavad taas täielikult oma riigi julgeoleku eest, sealhulgas juhivad julgeolekuoperatsioone kogu riigis. 2014. aasta detsembris lõppes ISAFi ÜRO Julgeolekunõukogu mandaat, mis tähendas, et 1. jaanuarist 2015 puudub ISAFiga seotud üksustel alus Afganistanis viibimiseks ja tegutsemiseks. Eesti kaitseväelased on Afganistanist lahkunud.  Afganistanis on hetkel kaks logistikut, kes tegelevad varustuse kokkpanekuga ja neli kaitseväelast, kes on lähetatud Afganistani ajutiselt Kirdekorpuse staabist.

NATO Afganistani ISAF-missiooni lõppemisega 2014. aasta lõpus langeb NATO operatsioonide ulatus oluliselt. NATO on valmistumas Afganistani jätkuoperatsiooniks Resolute Support Mission (RSM), mis aga saab olema palju väiksem ja olemuselt ISAF-ist teistsugune ettevõtmine, keskendudes Afganistani julgeolekujõudude väljaõppele ning nõustamisele. Operatsiooni kestvuseks on planeeritud kaks aastat (2015–2016) ja maht ca 12000 kaitseväelast. Lähtudes eesmärgist kaaluda panustamist kõikidesse NATO operatsioonidesse, plaanib Eesti jätkata liitlaskohustuste täitmist NATO juhitud väljaõppe-ja nõustamismissioonil.  Eestil on kavas RSMi panustada kuni 25 tegevväelasega.

 

Viimati uuendatud: 17. September 2015

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.