Sa oled siin

Soome Vabariik - III EESTI-SOOME MAJANDUSSUHTED

Viimati uuendatud: 08.10.2019

Soome on pikka aega olnud Eestile kõige olulisem majandus- ja kaubandusparter. Peamiste kaubanduspartnerite hulgas on Soome jätkuvalt esikohal ca 14-15% osakaaluga kogukäibest. Soome on ka Eesti peamine ekspordi- ja impordipartner. Paljud Soome ettevõtted on toonud osa oma tootmisest üle Eestisse või laiendavad siin olemasolevat tootmist, mis aitab kaasa ka kaubavahetuse mahtude kasvule. Ka Eesti ettevõtete huvi Soome turu vastu on pidevalt kasvamas.

Kaubavahetus. Eesti ja Soome vaheline kaubavahetuskäive moodustas 2018. a 4,4 mld eurot (aastane muutus +5%), sellest ekspordi osa oli 2,3 mld eurot (16% kogu Eesti ekspordist) ja impordi osa 2,1 mld eurot (13% kogu Eesti impordist).

Soome eksporditi peamiselt masinaid ja seadmeid (trafod, tõste- ja teisaldusmasinate osad, elektrilised juhtpaneelid) (27% ekspordist), metalle ja metallitooteid (rauast või terasest metallkonstruktsioonid, muud rauatooted) (14%), mitmesuguseid tööstustooteid (mööbel, puitamajad) (11%) ning puitu ja puittooteid (töötlemata puit, puidust puusepatooted) (9%).

Soomest imporditi peamiselt masinaid ja seadmeid (trafod, madalpinge lülitus- ja kaitseseadmed, sideseadmed) (24%), mineraalseid tooteid (rafineeritud naftatooted, elektrienergia) (18%), metalle ja metallitooteid (malmi, terase ja raua jäätmed, rauast ja terasest lehtsvaltstooted) (13%) ning plasttooteid (plastist tahvlid ja kiled), muud plasttooteid (6%).

Vt lähemalt Statistikaameti kodulehelt Eesti ja Soome kaubavahetuse kohta.

Otseinvesteeringud. Soome on olnud üks kahest suurimast investeerijast Eesti majandusse kogu iseseisvusaja jooksul (teisel kohal Rootsi järel). Soome ja Rootsi otseinvesteeringute osakaal Eestis on ca 50%. Eesti Panga andmetel oli seisuga 30.06.2019. a Soome otseinvesteeringute positsioon Eestis 5,4 mld eurot (23% otseinvesteeringutest Eestis) (aastane muutus +15%). Investeeritud on peamiselt kinnisvarasse (32% Soome otseinvesteeringutest), töötlevasse tööstuss (23%) ning hulgi- ja jaekaubandusse (12%).

Eesti Äriregistris oli 2019. a septembri seisuga ligi 4800 Soome osalusega ettevõtet.

Eesti otseinvesteeringute positsioon Soomes samal ajal oli ligi 631 mln eurot (7% Eesti otseinvesteeringutest Soomes) (aastane muutus -9%), mis andis sihtriikide järjestuses 4. koha. Peamiselt on investeeritud töötlevasse tööstusse (52% otseinvesteeringutest), finants- ja kindlustustegevusse (17%) ning veonduse ja laonduse sektorisse.

Loe täpsemalt Eesti ja Soome kahepoolsetest suhetest.

Viimati uuendatud: 6. Detsember 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.