Sa oled siin

Holokausti Mälestamise Rahvusvaheline Ühendus (IHRA)

IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance, varasema nimega ITF) töö aluseks on 2000. aastal Stockholmis vastu võetud Deklaratsioon.

IHRA visiooniks on maailm, mis mäletab holokausti – genotsiidideta maailm.

IHRA tegevusse on haaratud nii riikide valitsused kui ka individuaalsed eksperdid, kelle jõude ühendades  püüab IHRA tugevdada ja edendada holokausti õpetamist, mälestamist ning uurimist. IHRA võtab sõna holokaustiga seonduvates küsimustes, s.h. antisemitismi leviku vastu ja genotsiidide ärahoidmiseks tänapäeva maailmas.

Eesti võeti IHRA liikmeks detsembris 2007. Holokausti mälestamise, õpetamise ja uurimisega seotud tegevusi Eestis koordineerib selleks moodustatud delegatsioon, mida juhib välisministeeriumi diplomaat ning kuhu kuuluvad asjatundjad haridus- ja teadusministeeriumist, kultuuripärandi, muuseumide ja lähiajaloo uurimisega seotud eksperdid, samuti Eesti Juudi kogukonna esindaja.

Eestis tähistatakse rahvusvahelist holokausti ohvrite mälestuspäeva (27. jaanuar) alates 2002. aastast.

2016. aastal esitas Eesti IHRA-le raporti  (PDF)(343.2 KB, PDF) viimase viie aasta tegevustest holokausti mälestamisel, uurimisel ja õpetamisel.

IHRA üks viimase aja saavutusi on kokku leppimine antisemitismi määratluses. Nähes selles õiguslikult mittesiduvas rakenduslikus määratluses kasulikku suunavat vahendit hariduses ja koolituses, seal hulgas õiguskaitseasutuste jaoks, kutsus Euroopa Liidu Nõukogu oma 6.detsembri 2018.a. avalduses liikmesriike üles seda omaks võtma. Eesti ametkonnad on küsimust arutanud ning kõik asjaomased asutused on vajaduse korral valmis seda  määratlust kasutama.

 

Viimati uuendatud: 8. Aprill 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.