Sa oled siin

Ferdinand Kull

Ferdinand Kull * 14.11.1884 Saueaugu talus Arukülas, Küti vallals Virumaal
† 23.03.1957 Tallinnas

 

Ferdinand Kull sündis 14. novembril 1884 Saueaugu talus Arukülas, Küti vallas Virumaal.
Oma kooliteed alustas ta 1892. aastal Aruküla algkoolis ja õppis 1895-1901 Rakvere linnakoolis ning omandas Rakvere pedagoogilistel kursustel algkooli õpetaja kutse. Seejärel töötas Ferdinand Kull Erra vallas Savala algkoolis õpetajana. Aastatel 1903-1906 õppis ta H.Treffneri gümnaasiumis ja 1906-1907 Tartu Ülikoolis õigusteadust.

1907. aastal Ferdinand Kull arreteeriti revolutsioonilise tegevuses osalemise eest ja peale vangistusest vabanemist asus ta oktoobrist 1910 poliitilise emigrandina elama Pariisi, kuhu jäi seitsmeks aastaks. Sel ajal töötas ta väga erinevatel ametikohtadel – giidina, elektrikuna, transporditöölisena, trammikontrolörina jne ning tegi kaastöid „Tallinna Teatajale“. F. Kull käis tihedalt läbi Eesti kunstnikkonnaga ning oli üheks Eesti kunstnike, kirjanike ja üliõpilaste abiandmise seltsi asutajaid. 1910-1914 õppis ta Pariisi ülikooli mehhaniseerimise teaduskonnas. Eestisse naasis Ferdinand Kull 1917. aasta juulis ja töötas Maavalitsuse administratiivosakonnas statistika toimkonna.

Välisdelegatsiooni liikmeks sai Ferdinand Kull tänu headele suhetele tööerakondlastega (eeskätt Jüri Vilmsiga) ning prantsuse keele oskusele. Ta läks aga vastuollu ülejäänud delegatsiooni liikmetega Eesti välispoliitilise orientatsiooni küsimuses (toetas tugevalt Entente’i liini) ja 1918. aasta sügisel arvati välisdelegatsioonist välja.

Välisministeeriumi esimene ametlik dokumentNovembrist 1918 sai temast Eesti välisministeeriumi esimene ametnik. F. Kulli ametinimetuseks oli peasekretär, kuid see amet likvideeriti jaanuaris 1919 ja ministeeriumi palgalehele tema nime kanda ei jõutud. Koos välisminister Otto Strandmanni omaga kannab tema allkirja ka Välisministeeriumi esimeseks ametlikuks dokumendiks (1.13 MB, JPG) loetav 14. novembril 1918 Inglise ja Prantsuse konsulitele Helsingis üle antud kiri (palve saata Eestile relvi ja takistada sakslasi välja vedamast toiduaineid ja varandusi). Ferdinand Kull lahkus välisteenistusest 4. jaanuaril 1919 ja ei puutunud enam diplomaatiaga otseselt kokku.

Hiljem elas F. Kull vaheldumisi Prantsusmaal ja Eestis. Ta oli ajalehe „Vaba Maa“ välisinfo osakonna juhataja, andis matemaatika tunde koolides ja tegutses elektrotehnika alal. Tema eestvedamisel asutati Tallinnas 1923. aastal Eesti-Prantsuse Ühing ja 1925 Eesti Elektrotehnikute Liit. Tuntuse saavutas 1932 ajalehes „Vaba Maa“ ilmuma hakanud mälestustega välisdelegatsiooni päevilt, hiljem ilmusid mälestused aastatest 1905-1917. Eraldi raamatutena ilmusid nad 1933, „Esimesi Eesti diplomaate“ ning „Mässumehi ja boheemlasi“ (kordustrükk 1996).

Peale 1940. aasta juunipööret töötas Ferdinand Kull mõnda aega Ametiühingute Keskliidus ja seejärel Tallinna Elektrijaamas insenerina. Saksa okupatsiooni ajal andis Tallinnas matemaatika eratunde ja töötas 1944.a. kevadsuvel põllutöödel. Peale Eesti vallutamist nõukogude vägede poolt oli ta ajalehe „Õhtuleht“ toimetuses tõlkija. Hiljem töötas Tallinna Merekoolis matemaatika ja füüsika õpetajana ning Järva-Jaani Põllumajanduse Mehhaniseerimise Koolis elektromehaanika õpetajana.

1947. aastal astus Ferdinad Kull NLKP-sse, kuid EKP Tallinna Linnakomitee heitis ta paar kuud hiljem parteist välja. Parteisse astumine saigi talle saatuslikuks, sest kandidaadiks olemise perioodil uuriti põhjalikult tema minevikku. Ta arreteeriti 1951. aasta aprillis ning vabastati vangilaagrist neli aastat hiljem seoses kuriteo koosseisu puudumise ja haigusega. Ferdinad Kull suri 23. märtsil 1957 ning on maetud Tallinna Metsakalmistule.

(kasutatud Eero Medijaise poolt kirjutatud Ferdinand Kulli eluloo andmeid, mis ilmunud raamatutes „Mässumehi ja boheemlasi; Eesti esimesi diplomaate“ Tallinn 1996 ja „Hävitame lutikaid“ Tallinn 1994)

 

Viimati uuendatud: 11. November 2009

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.