Sa oled siin

Euroopa Liidu sanktsioonide ehk piiravate meetmete õiguslik mõju

Euroopa Liidu Nõukogu on Euroopa Liidu üks peamisi otsustusõiguslikke kehandeid, mis võtab vastu õigusakte, sõlmib lepinguid ning kujundab EL ühist välis- ja julgeolekupoliitikat. Nõukogu istungitel kohtuvad ELi liikmesriikide ministrid, kel on õigus oma riigi valitsuse nimel kohustusi võtta ja hääletada.

Osana EL ühisest välis- ja julgeolekupoliitikast kehtestab nõukogu ka sanktsioone ehk piiravaid meetmeid. Ühise välis- ja julgeolekupoliitika teostamiseks võtab Euroopa Liidu Nõukogu vastu otsuseid, tuginedes Euroopa Liidu lepingu artiklile 29. Nimetatud otsusega kehtestatakse kohustusi, keelde ja piiranguid kas ELi liikmesriikidele või ELi füüsilistele ja juriidilistele isikutele. Liikmesriigid rakendavad näiteks selliseid levinud sanktsioonitüüpe nagu sissesõidukeeld ja relvaembargo – Eestis vastavalt väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse ning relvaseaduse alusel.

Ülaltoodud otsusega kehtestatud keelud ja piirangud, mis kohustavad ELi füüsilisi ja juriidilisi isikuid, on reguleeritud ELi Nõukogu otsekohalduvates määrustes, millel on liikmesriikide riigisiseste õigusaktidega sarnane mõju. Seega võetakse ELi sanktsioonirežiimides vastu kaks ühise välis- ja julgeolekupoliitika õigusakti – otsus, kus sisalduvad kõik kehtestatud meetmed ning määrus, mis reguleerib füüsiliste ja juriidiliste isikute kohustusi. Kõige levinum füüsilistele ja juriidilistele isikutele kohustusi loov sanktsioonitüüp on finantssanktsioon, mille täpne ulatus on reguleeritud erinevates sanktsioonirežiimides vastu võetud ELi Nõukogu määrustes. Levinud on näiteks ka ekspordi-, impordi- ning teenuste osutamise piirangud.

Nagu ülal viidatud, on ELi Nõukogu otsekohalduvates määrustes toodud kohustustel, keeldudel ja piirangutel riigisiseste õigusaktidega sarnane mõju. Rahvusvahelise sanktsiooni kohaldamist Eestis reguleerib rahvusvahelise sanktsiooni seadus ning sanktsioonirikkumine on reguleeritud karistusseadustikus.

Ülevaatlik info kehtivate sanktsioonide kohta koos linkidega vastavatele õigusaktidele on kättesaadav Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise raames arendatud ELi sanktsiooniveebist.

 

Viimati uuendatud: 18. Detsember 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.