Sa oled siin

EL – USA kahepoolsed kaubandussuhted

Euroopa Liit ja Ameerika Ühendriigid on teineteise suurimad kaubanduspartnerid. EL ja USA toodavad kahe peale pool maailmamajanduse kogutoodangust ja nende omavaheline kaubandus moodustab kolmandiku globaalsest kaubavoost. 2015. aastal moodustas kaubavahetus USAga 17.6% kogu ELi väliskaubandusest, kogusummas 620 miljardit eurot. USA oli ELi ekspordi sihtkoht nr 1. 

Euroopa siseturu kontekstis on USA oluline kaubanduspartner ka Eesti jaoks. Kahepoolne kaubavahetus moodustab 2,3% Eesti kaubavahetuse koguväärtusest ja on suuruselt üheteistkümnes näitaja. Eesti  ja USA vaheline kaubandusbilanss on Eesti jaoks olnud ajalooliselt positiivne – 2014. aastal ületas Eesti eksport USAsse 400 miljoni euro piiri, samal ajal kui import USAst moodustas 152 miljonit eurot. Suurimateks ekspordiartikliteks olid mineraalne kütus ja õlid (peamiselt reeksport), masinad ja mehaanilised seadmed (peamiselt mobiilsideseadmed), metallid ja metallitooted ning meditsiini- ja mõõteaparatuur. Eesti peamiste eksportkaupade jaoks kehtib juba täna sisenemisel USA turule nulltariif. Eestist eksporditi USAsse 2014. aastal 161 miljoni euro väärtuses teenuseid: äri-, veo-, reisi- ning arvuti- ja infoteenuseid.

EL ja USA investeeringud üksteise majandusruumi on samuti märkimisväärsed. 2013. aastal ulatus EL otseste välisinvesteeringute maht USAs 1686 miljardi euroni ja USA investeeringud ELis moodustasid 1652 miljardit eurot. USA investeerib ELi kolm korda enam kui Aasiasse. EL investeeringud USAsse on omakorda ligikaudu kaheksa korda suuremad kui EL investeeringud Hiinasse ja Indiasse kokku.

Vaatamata tihedale omavahelisele kaubavahetusele ja sisukale koostööle WTO ja muude rahvusvaheliste organisatsioonide raames ei ole EL ja USA seni oma majandusalase koostöö täielikku potentsiaali realiseerinud. Üldjuhul peetakse peamiseks takistuseks mitte liiga kõrgeid tariife, vaid keerulisi tolliprotseduure, erinevaid regulatiivseid piiranguid (näiteks tootestandardite definitsioone või litsentside taotlemise protseduure) ning muid turvalisust ja tarbijakaitset puudutavaid nõudeid.

Atlandi-ülene kaubandus- ja investeerimispartnerlus (TTIP)

Atlandi-ülese kaubandus- ja investeerimispartnerluse (TTIP) ehk EL ja USA vahelise vabakaubanduslepingu läbirääkimised algasid 8. juulil 2013. aastal Washingtonis. Läbirääkimisi juhib EL nimel Euroopa Komisjon, kes on saanud selleks EL liikmesriikidelt suunised.

Seni viimane, järjekorras 15. läbirääkimiste voor toimus 2016.aasta oktoobris New Yorkis. Seoses USA administratsioonivahetusega on  läbirääkimised hetkel seiskunud. Põhjaliku ülevaate EL ja USA vabakaubanduslepingu läbirääkimiste kohta leiab Euroopa Komisjoni TTIP kodulehelt.

Vaata lisaks:

Korduma Kippuvad Küsimused

EL ja USA kahepoolsed suhted

Eesti ja USA suhted

Euroopa Komisjoni kaubandusdirektoraat

Käimasolevad kaubandusvaidlused

EL-USA kaubandusstatistika (PDF)

EU Market Access Database

 

Viimati uuendatud: 17. Oktoober 2017

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.