Sa oled siin

EL - Kanada kahepoolsed kaubandussuhted

EL-Kanada vabakaubandusleping

EL-Kanada vabakaubanduslepingu (Comprehensive Economic and Trade Agreement, CETA) ajutine kohaldamine algas 21.septembril 2017. Nüüd saavad ettevõtted kasutada lepinguga kehtestatud soodustariife ja -tingimusi.

CETA kohaselt peavad Kanada ja Euroopa Liit omavahelist kaubavahetust järk-järgult liberaliseerima. Eelkõige kaotatakse või vähendatakse teise lepinguosalise territooriumilt pärit kaupadelt võetavaid tollimakse. Eesti ettevõtjatele tähendab see eelkõige võimalust edaspidi Kanadasse kaupu eksportida oluliselt väiksemate kuludega. Näiteks toimub täielik liberaliseerimine tööstus- ja kalatoodete ning veinide ja alkoholi osas. Tariifid kaotatakse ka näiteks maiustustele, küpsetistele, puu- ja köögiviljadele. Samas teatud toodete puhul on liberaliseerimine järk-järguline ja toimub kuni seitsme aasta jooksul või jäävad tariifid samaks, mh teatud põllumajandustoodetele (näiteks kanaliha ja munade) puhul.

Lisaks avanevad CETA kaudu Eesti ettevõtjatele uued võimalused ka Kanada teenuste turul. Teenuste osutamise osas toimub liberaliseerimine energia, finantsteenuste, telekommunikatsiooni ja mereveo teenuste sektorites. Lisaks avaneb CETAga Eesti ettevõtjatele esmakordselt võimalus osaleda Kanada provintside ja kohalike omavalitsuste hangetes. Lisaks näeb CETA ette teatud kutsekvalifikatsioonide vastastikkust tunnustamist: lepinguga luuakse alus koostöömehhanismiks, et tulevikus vastastikku tunnustada arhitektide, inseneride ja raamatupidajate kutseid. Lisaks lihtsustub CETA-ga ka ettevõttesiseselt ajutiselt üleviidud spetsialistide ja juhtivtöötajate liikumine Eesti ja Kanada vahel. Lepingu potentsiaali täielik kasutamine eeldab samas loomulikult pikaajalist jätkuvat koostööd Euroopa Liidu ja Kanada vahel, vastavate protsesside sisse töötamist ja institutsioonide loomist.

Lepingu tekst on loetav siin (PDF).

Vaata lisaks:

EL-Kanada vabakaubandusleping (CETA)

Eesti ja CETA

Info eksportijatele CETA soodustingimuste kasutamise kohta

EL-Kanada kaubavahetus

Viimati uuendatud: 17. Oktoober 2017

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.