Sa oled siin

EL – Austraalia kaubandussuhted

Austraalia on Aasia ja Okeaania regiooni üks võimsamaid riike. 2017. aastal ulatus riigi sisemajanduse kogutoodang 1090 miljardi euroni. 2008. aastal alanud finantskriis ei viinud majandust langusesse ja Austraalia majandus on viimastel aastatel kiiresti kasvanud, eeskätt tänu tihenevatele majandussuhetele Hiinaga. Austraalia koguekspordist rohkem kui pool moodustavad maavarad ning ligikaudu veerandi põllumajandustooteid.

Euroopa Liidu (EL) kaubanduspartnerite hulgas on Austraalia 19. kohal  ja Austraalia jaoks on EL suuruselt kolmas kaubanduspartner peale Hiinat ja Jaapanit. Austraalia ekspordib ELi peamiselt maavarasid, kütuseid ja põllumajandustooteid. Suur osa kaupade ekspordist ELi suundub Suurbritanniasse, teenustekaubanduse alal on UK kõrval oluline partner ka Saksamaa. EL ekspordib Austraaliasse peamiselt masinaid ja transpordivahendeid ning tööstuskaupu nagu ravimid. Ligi kolmandiku ELi ja Austraalia vahelisest kaubandusest moodustavad kommertsteenused. Eriti vahetatakse transpordi- ja turismiteenuseid, aga ka äri-, finants- ja infotehnoloogiateenuseid.

Lepinguline baas

ELi ja Austraalia vahel ei ole veel sõlmitud vabakaubanduslepingut, aga 22.05.2018 kiitis Euroopa Liidu Nõukogu heaks läbirääkimisjuhised ning peagi on algamas vabakaubanduslepingu (FTA) läbirääkimised. Senine EL-Austraalia koostöö tugineb 2016. aasta oktoobris sõlmitud ELi ja Austraalia raamlepingule, milles sisalduvad ka majandust ja kaubandust puudutavad sätted, aga puuduvad turulepääsu puudutavad sätted. EL-Austraalia vahel sõlmitav vabakaubandusleping peaks sisaldama vabakaubanduse ja otseinvesteeringutega seotud valdkondi puudutavaid sätteid.

ELi ja Austraalia vahel on sõlmitud ka järgmised kahepoolsed lepingud:

  • teaduse ja tehnoloogia leping (Science and Technology Agreement);
  • tarbijakaitsealase infovahetuse kokkulepe (Agreement for information sharing on consumer policy and protection);
  • veinileping, mis muuhulgas reguleerib geograafiliste tähiste kaitset.

Probleemsed valdkonnad

Hoolimata ELi ja Austraalia vahelistest peamiselt headest kaubandussuhetest, on ELi eksportööridel jätkuvalt mõningaid takistusi Austraalia kaupade ja riigihangete turule pääsemisel. Austraalia ei ole veel ühinenud WTO riigihangete lepinguga (aga läbirääkimised selleks on jõudmas lõpusirgele), mis annab neile võimaluse mitte kaasata riigihangetesse välismaiseid pakkujaid. Tööstustoodete osas rakendab Austraalia siiani osaliselt kõrgemaid tariife kui EL. Lisaks on leitud probleeme imporditud luksusautode ja veinide kõrgema maksustamisega ja samuti kasutab Austraalia mitmeid turukaitsemeetmeid (anti-dumpingu meetmeid ja kaitsetolle). Lisaks on EL mures mõningate intellektuaalomandi kaitse reeglite mittejärgimise pärast Austraalia poolt (peamiselt veinide ja juustu osas).

Põhjaliku ülevaate Euroopa Liidu ja Austraalia vahelistest suhetest võib leida Euroopa Komisjoni kodulehelt.

Vaata lisaks

Eesti ja Austraalia suhted

Euroopa Komisjoni kaubandusdirektoraat: EL-Austraalia

EL-Austraalia kaubandusstatistika (PDF)

EU Market Access Database

 

Viimati uuendatud: 23. Mai 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.