Sa oled siin

Eesti töö sanktsioonikomiteedes

1518 (Iraagi) sanktsioonikomitee

 

Komitee loomise eesmärk

Sanktsioonikomitee loodi 2003. aastal, pärast Iraagi toonase presidendi Saddam Husseini kukutamist Iraagi sõjas. Kehtestatud sanktsioonirežiimi eesmärk on Saddam Husseini ja tema lähikondlaste vastutusele võtmine režiimi sooritatud kuritegude eest. Komitee ülesandeks on identifitseerida selle režiimi kõrgeid ametnikke ja nende pereliikmeid, samuti nende valduses olevaid üksuseid, mis võimaldab nende varad külmutada ning edastada Iraagi arengufondile.

Komitee võttis üle varasema, 1990. aastal loodud sanktsioonikomitee poolt koostatud indiviidide ja üksuste nimekirja ning jätkab selle ajakohastamist. Nimetatud varasema sanktsioonirežiimi loomiseks andis ajendi Iraagi invasioon Kuveiti, mille Julgeolekunõukogu hukka mõistis.

Sanktsioonirežiimi meetmete seas on lisaks sanktsiooninimekirjas olevate indiviidide ja üksuste varade külmutamisele ka relvade ja relvadega seotud materjali müügi keeld Iraagile, välja arvatud Iraagi valitsusele või Iraagi rahvusvaheliste jõudude kasutusse minevad relvad. Selle eesmärk oli võimaldada relvade üle andmine uuele valitsusele, et aidata kaasa julgeoleku säilitamisele Iraagis.

Komitee tegevus

Sanktsioonimekirjas on 86 indiviidi ja 61 üksust. Viimastel aastatel on komitee tegevus seisnenud peamiselt üksuste eemaldamises sanktsiooninimekirjast (komiteele laekunud taotluste alusel). Komitee otsustab taotluste üle konsensuslikult läbi kirjaliku menetluse. Komitee eesistujaks on Eesti alaline esindaja ÜRO juures Sven Jürgenson. Eesti võttis komitee eesistumise üle Poolalt 1. jaanuaril 2020. Komitee eesistumine kestab Julgeolekunõukogus kuni Eesti valitud liikmeks oleku aja. 

 


1591 (Sudaani) sanktsioonikomitee

 

Komitee loomise eesmärk

2005. a loodi pärast Darfuris puhkenud kodusõda sanktsioonikomitee, mille eesmärk on aidata kaasa rahu taastamisele Darfuris. Sudaani Lääne-osas asuva Darfuri konflikt eskaleerus 2003. aastal pärast pikaajalist Darfuris elavate mitte-araablaste diskrimineerimist keskvalitsuse poolt, mille tulemusena hakkasid relvastatud rühmitused riigi keskvalitsuse vastu võitlema. Vastusena organiseeris Sudaani president Omar al-Bashir peamiselt araablastest koosnevad paramilitaarsed väed (Janjaweed), kes korraldasid Darfuris 21. sajandi esimeseks genotsiidiks peetavad tapatalgud.

Sanktsioonirežiimi meetmete seas on varade külmutamine ja reisikeeld, mida on kehtestatud nelja isiku suhtes, kes olid seotud ränkade inimõiguste rikkumisega Darfuris.

Ühtlasti on Darfurile kehtestatud relvaembargo, mille eesmärgiks on takistada relvade levikut ja kasutamist Darfuris, et kaitsta kohalike elanikke rünnakute eest.

Komitee tegevus

Sanktsioonikomitee peamine eesmärk on kehtivate sanktsioonide kohaldamise jälgimine ja režiimi pidev ümber hindamine. Seda aitab sanktsioonikomiteel teha sõltumatu viieliikmeline ekspertide paneel, kelle ülesandeks on sanktsioonikomiteele regulaarselt arengutest raporteerida. Ekspertide paneel esitab sanktsioonikomiteele soovitusi ka jätkutegevuste osas. Läbirääkimisi jätkutegevuste üle tuleb juhtida sanktsioonikomitee eesistujal.

Komitee töö on konsensuslik, mis tähendab, et iga eesistuja sõnavõtt ja tegevus peab olema eelnevalt läbiräägitud ja kõigile 15 sanktsioonikomitee liikmele aktsepteeritav. Sanktsioonikomitee eesistuja ülesandeks on muuhulgas suhelda ka kõigi sanktsioonikomitee vaates olulist rolli omavate isikutega, reisides selleks vajadusel muuhulgas ka Sudaani. Lisaks on eesistuja ülesandeks raporteerida iga 90 päeva tagant Julgeolekunõukogule sanktsioonikomitee tegevustest ning esitada aasta lõpus aastaraport komitee tööst. Alates 1. jaanuarist 2020 on komitee eesistuja Eesti alaline esindaja ÜRO juures Sven Jürgenson.

 
Viimati uuendatud: 30. Aprill 2020

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.