Sa oled siin

Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Rumeenia ühisavaldus Molotovi-Ribbentropi pakti 80. aastapäeva puhul

23. augustil möödub 80 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti allkirjastamisest Nõukogude Liidu ja Natsi-Saksamaa vahel, mis vallandas Teise maailmasõja ning paiskas pool Euroopat aastakümneteks viletsusse. Paktil oli salaprotokoll, millega sisuliselt jagati Ida-Euroopa mõjusfäärideks.


Seetõttu mälestamegi sel päeval, mille Euroopa Parlament on kuulutanud üleeuroopaliseks totalitaarsete režiimide ohvrite mälestamise päevaks, kõiki neid, kelle surma ja purunenud elu põhjustasid natsistliku ja stalinistliku ideoloogia ajel sooritatud kuriteod.
 

Valu ja ülekohus ei lange kunagi unustusse. Me mäletame.

Mineviku õuduste mäletamine ja mälestamine annab meile vajalikud teadmised ja jõu, et tõrjuda neid, kes üritavad neid ideoloogiaid uuesti elustada või neid ideoloogiaid kuritegudest ja süüst vabastada. Ohvrite mälestus sunnib meid toetama ajaloolise õigluse saavutamist, jätkates teadustööd ja suurendades avalikkuse teadlikkust Euroopa maailmajao totalitaarsest pärandist.

Püsiv leppimine ja ühise tuleviku ehitamine rajanevad õiglusel ja objektiivsel tõel. Totalitarismi ohvritel on õigus õigusemõistmisele. Kahjuks on totalitarismi kuritegude uurimine ja kohtu ette toomine ebapiisav ja riigiti ebaühtlane.

Kutsume kõigi Euroopa riikide valitsusi üles toetama nii moraalselt kui ka materiaalselt totalitarismi kuritegude ajaloo jätkuvat uurimist. Ühiselt tegutsedes suudame tõhusamini võidelda väärinfo levitamisega ja katsetega manipuleerida ajalooliste faktidega.

Peame seisma koos totalitarismi vastu. Rahvusvahelise kogukonna selge ja kindel seisukoht aitab kaasa edasisele leppimisele.

Oleme veendunud, et tänane Euroopa on turvaline paik kõigile rahvastele, ning oleme valmis võitlema kindlameelselt igasuguse ülekohtuga. Usume, et eurooplased ei lepi enam kunagi totalitarismi ega genotsiidiga ükskõik millise rahva vastu.

Meie riigid sündisid pärast aastakümnete pikkust totalitaristlikku valitsust uuesti vabade ja demokraatlikena. Kolmkümmend aastat tagasi algatasid meie rahvad demokraatlikud muutused, mis tegid meist lõpuks Euroopa Liidu võrdsed ja tugevad liikmed. Meie riikidel on kindel soov jätkata tööd partneritega Euroopas ja mujal maailmas selle nimel, et mineviku õudused enam uuesti esile ei kerkiks.

Eesti Vabariigi välisminister Urmas Reinsalu
Läti Vabariigi välisminister Edgars Rinkēvičs
Leedu Vabariigi välisminister Linas Linkevičius
Poola Vabariigi välisminister Jacek Czaputowicz
Rumeenia välisminister Ramona-Nicole Mănescu

 

Loe originaalteksti inglise keeles: https://vm.ee/en/joint-statement-estonia-latvia-lithuania-poland-and-rom...

Viimati uuendatud: 23. August 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.